Jak osłonić taras od wiatru, słońca i sąsiadów?

Data dodania: 28.09.2021 | Monika Krzyśków
meble ogrodowe i parasol na tarasie
Facebook Messenger Twitter Mail

Taras powinien być miejscem zacisznym i spokojnym, zapewniającym komfortowe zrelaksowanie się po długim dniu w pracy lub w weekendy. Co jednak zrobić, gdy twój ogród graniczy bezpośrednio z działką sąsiadów? Dla odrobiny prywatności warto osłonić przestrzeń tarasu. Podpowiadamy, jak osłonić taras od sąsiadów, słońca i wiatru. 

Z tarasu warto korzystać niezależnie od warunków pogodowych czy bliskości sąsiadów lub ruchliwej ulicy. Aby czas na świeżym powietrzu upływał w jak najbardziej komfortowych warunkach, najlepiej osłonić taras zarówno od wiatru i słońca, jak i od wzroku sąsiadów. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie parasola ogrodowego, materiałowych zasłon, mat lub markiz bocznych, a także posadzenie żywopłotu.

 

Jak osłonić taras od sąsiadów?

Bycie obserwowanym przez sąsiadów nie jest przyjemne. Skutecznym sposobem na osłonięcie się od niechcianego wzroku przechodniów i sąsiadów będą różnego rodzaju osłony boczne tarasu. Jedną z tańszych opcji są maty do osłony, które mogą być wykonane z bambusa, wikliny lub drewna. Taka przegroda tarasowa może być całkowicie nieprzezierna lub ażurowa. W pierwszym przypadku uzyskamy duże poczucie prywatności, jednak ażurowa wersja lepiej sprawdzi się w duszne, upalne dni.

Nieco droższym, ale bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem na osłonięcie się przed sąsiadami, jest zastosowanie markiz bocznych. Stworzone z metalowej konstrukcji i wytrzymałego materiału markizy boczne najczęściej pozwalają na montaż do ścian budynku. Można je rozkładać i składać jak tradycyjne markizy, osłaniając całą przestrzeń boczną tarasu.

Bardzo estetyczny sposób zasłonięcia tarasu przed wzrokiem sąsiadów zakłada posadzenie bujnej roślinności. W tej roli dobrze się sprawdzą różnego rodzaju pnącza, najlepiej zimozielone, dzięki czemu będą chronić taras przez cały rok. Przy pnączach należy zastosować drewniane lub metalowe kratownice, po których rośliny będą wspinać się do góry. Alternatywą dla pnączy jest posadzenie żywopłotu.

 

Jak osłonić taras od słońca?

Upalne dni i silnie palące słońce, zwłaszcza na tarasach na południowej stronie, skutecznie zniechęcają do spędzania czasu na zewnątrz. Aby jednak nie rezygnować z korzystania z pięknej pogody na tarasie, warto zabezpieczyć go przed słońcem przy pomocy kilku rozwiązań. Jednym z najtańszych i najprostszych jest parasol ogrodowy. Nowoczesne parasole stworzone z wytrzymałej tkaniny i mocnego stelaża pozwalają na ochronę zarówno przed słońcem, jak i przed deszczem. Są one dostępne w wielu rozmiarach ‒ od małych wersji idealnych na balkon, po parasole wielkich gabarytów, pod którymi zmieści się komplet mebli ogrodowych. Niektóre parasole mają regulację, dzięki czemu w ciągu dnia można zmieniać zacieniany teren.

Dobrą alternatywą dla parasola ogrodowego są markizy montowane do ściany budynku. Pozwalają one na łatwe rozkładanie i składanie tkaniny ‒ ręcznie lub mechanicznie, w większości przypadków są stabilniejsze i wytrzymalsze od parasoli, zwłaszcza jeśli chodzi o silne podmuchy wiatru.

Jeśli taras nie jest usytuowany bezpośrednio przy budynku, dobrym rozwiązaniem na jego osłonięcie będą tkaniny rozpięte na słupkach. Materiałowe zasłony mogą zostać rozpięte również po bokach tarasu, dzięki czemu osłonią nas także przed sąsiadami. Dodatkową korzyścią jest fakt, że lekkie tkaniny nie będą blokować cyrkulacji powietrza, tym samym na zewnątrz będzie nam przyjemnie i przewiewnie.

 

Jak osłonić taras od wiatru?

Podmuchy silnego wiatru często zabierają nam przyjemność ze spędzania czasu na tarasie. Dlatego tak ważne będzie osłonięcie jego przestrzeni w trakcie wietrznej pogody. Dobrym rozwiązaniem będzie żywopłot. Bujnie zarośnięta ściana z drzew lub krzewów iglastych, np. tui, nie dość, że prezentuje się wysoce atrakcyjnie, to jeszcze skutecznie ochroni taras przed wiatrem. Żywopłot to również sprawdzony sposób na odcięcie się od nieproszonego wzroku sąsiadów i przechodniów. 

Po posadzeniu iglaków trzeba jednak odczekać sporo czasu, aż żywopłot rozrośnie się do takich rozmiarów, by skutecznie chronić taras przed wiatrem. Szybszym rozwiązaniem będzie zastosowanie osłon bocznych. W tej roli świetnie sprawdzą się wspomniane już wcześniej markizy boczne, które można rozkładać jedynie w razie silniejszych podmuchów wiatru. Dobrym sposobem będzie również ustawienie drewnianych przegród ogrodowych pełnych, które całkowicie osłonią tę strefę od wiatru, lub pergoli z pnącą się roślinnością.

PODZIEL SIĘ: