Nowoczesne zadaszenie tarasu – jakie są rodzaje?

Data dodania: 28.09.2021 | Iwona Czyżykowska
nowoczesny taras
Facebook Messenger Twitter Mail

Taras to miejsce, na którym chętnie wypoczywasz po dniu ciężkiej pracy? Często też spożywasz na nim posiłki w gronie rodziny czy znajomych? W celu zapewnienia pełnego komfortu podczas przebywania na tarasie zainwestuj w odpowiednie materiały, które zapewnią wytrzymałość oraz wysoką estetykę tego miejsca. Przede wszystkim zwróć uwagę na nowoczesne zadaszenie tarasu.

Dobrze wykonane zadaszenie nad tarasem będzie chroniło taras i osoby na nim przebywające przed deszczem czy nadmierną ekspozycją na słońce. Dlatego też już na etapie projektowania domu czy samego tarasu dobrze jest zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądało zadaszenie i z jakiego materiału będzie wykonane. Warto zadać sobie pytanie, czy nowoczesne zadaszenie tarasów zawsze musi być wykonane z nowoczesnych materiałów, czy też można w tym celu wykorzystać znane i cenione od lat rozwiązania.

 

Nowoczesne zadaszenie tarasowe, czyli jakie?

Nowoczesne zadaszenie tarasu może być rozumiane na wiele sposobów. Pojęcie to może oznaczać zadaszenie wykonane z nowoczesnych materiałów, które są nowością na rynku. Przykładem mogą być włókna węglowe, które są niezwykle lekkie i wytrzymałe, a odpowiednio przygotowane pozwalają na zachowanie wysokiej estetyki budynku.

Nowoczesne zadaszenie tarasu może również odnosić się do technologii, jaka została wykorzystana do stworzenia przykrycia tarasu. W głównej mierze chodzi o zadaszenia, które można składać w dowolnym momencie, np. markizy. Systemy sterujące zadaszeniem nad tarasem mogą być kontrolowane za pomocą urządzeń zdalnych z wgraną odpowiednią aplikacją. Coraz częściej dostępne są również rozwiązania, które można wykorzystać w ramach ogólnego systemu tzw. inteligentnego domu.

Warto mieć na uwadze fakt, że zadaszenie tarasu może być wykonane z tradycyjnych materiałów, jednak mieć nowoczesny, minimalistyczny wygląd. Do takiego osłonięcia można wykorzystać między innymi drewno, np. pomalowane na czarno. Zadaszenie powinno mieć wówczas prostą formę, bez dodatkowych dekoracyjnych detali.

 

O czym pamiętać, decydując się na zadaszenie tarasu?

Jeżeli decydujesz się na wykonanie zadaszenia nad tarasem, pamiętaj, że powinno ono wpisywać się w kompozycję bryły i estetyki budynku. Warto zatem wybrać materiał, który będzie pasował do tego, w jaki sposób wykończona jest elewacja. Również forma zadaszenia powinna być dostosowana do ogólnego wyglądu posesji. Zazwyczaj jednak im prostsze zadaszenie, tym lepiej ‒ zwłaszcza że bardziej skomplikowane formy mogą powodować wzrost kosztów inwestycji.

W przypadku gdy zadaszenie będzie montowane na stałe, musi ono być odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne – promieniowanie słoneczne, zmiany temperatury, mróz, wilgoć, podmuchy wiatru czy obciążenie związane z opadami śniegu. Gdy planowane jest zadaszenie z drewna, pamiętaj również o zabezpieczeniu go przed działaniem insektów.

 

Nowoczesne zadaszenie tarasu – jakie materiały wykorzystać?

Jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych przy tworzeniu zadaszenia nad tarasem jest wciąż drewno. Jeżeli chcesz wykorzystać je do zadaszenia o nowoczesnej formie, postaw na belki pomalowane czarną matową farbą. Inne kolory, które nadadzą tarasowi nowoczesny wygląd, to różne odcienie szarości, a także chłodna biel. Jednym z modniejszych kolorów jest obecnie antracyt, który doskonale wpisuje się również w klasyczne aranżacje. Jeżeli chcesz uzyskać ciekawy wygląd, zamiast klasycznych belek drewnianych możesz zdecydować się na te wykonane z kompozytu drewnianego. Do wyboru są modele gładkie lub ryflowane. Nowoczesny charakter zadaszenia wykonanego z drewna podkreślisz, łącząc ten materiał z innymi.

Ciekawym rozwiązaniem może być wykorzystanie jedynie drewnianego stelaża, który u góry będzie wypełniony płytami ze szkła lub lżejszego poliwęglanu. Warto tutaj zaznaczyć, że poliwęglan będzie w porównaniu ze szkłem odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane, jeśli nie chcesz zbytnio zaciemnić tarasu, np. znajdującego się od strony północnej lub w niszy pomiędzy poszczególnymi częściami domu.

Nowoczesny wygląd zadaszenia możesz uzyskać także z wykorzystaniem blachy, jaką stosuje się do wykańczania dachów domów czy budynków gospodarczych.

Przeczytaj także: Jak i z czego zrobić daszek nad wejściem?

Jeżeli zależy ci na zachowaniu minimalistycznej formy całego budynku, postaw na blachę płaską lub na rąbek. Kolejną możliwością jest zastosowanie blachy trapezowej. Jest to propozycja przede wszystkim dla osób, które szukają kompromisu między jakością i wytrzymałością materiału oraz jego ceną. Warto zaznaczyć, że blacha jest dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu jej barwę można idealnie dobrać tak, by pasowała do innych elementów elewacji i znajdujących się na posesji.

PODZIEL SIĘ: