Hydroizolacja tarasu ‒ jak wykonać? ‒ krok po kroku

Data dodania: 02.07.2021 | Monika Krzyśków
taras z drewna
Facebook Messenger Twitter Mail

Taras powinien być nie tylko estetyczny i dopasowany do architektury domu, ale przede wszystkim trwały. Na jego wygląd i trwałość duży wpływ będzie miała odporność na niszczące działanie warunków pogodowych. Aby właściwie zabezpieczyć taras przed wnikaniem wody i wilgoci, należy wykonać hydroizolację tarasu.

Taras to element budynku, który zazwyczaj wystaje poza jego obrys, przez co jest stale narażony na opady deszczu czy śniegu. Hydroizolacja tarasu będzie zatem jedną z najważniejszych prac podczas jego wykańczania. Izolację przeciwwilgociową tarasu można wykonać z różnego rodzaju materiałów ‒ np. z masy uszczelniającej, folii lub papy podkładowej.

 

Dlaczego należy wykonać hydroizolację tarasu?

Materiały wykończeniowe na tarasie, które tworzą posadzkę (np. płytki lub drewno), nie są w stanie ochronić jego konstrukcji przed niszczącym działaniem zmiennych warunków atmosferycznych. Deszcz, śnieg czy też zmienne temperatury wpływają na stan nawierzchni tarasu. Szczególnie niebezpieczna jest wilgoć, która może przedostawać się przez fugi wielokrotnie w ciągu roku, a następnie zamarzać i odmarzać. To z kolei sprawia, że okładzina podłogi tarasu będzie pękać i odklejać się od podłoża. Nieestetyczne białe wykwity na płytkach ceramicznych, którymi pokryty jest taras, również wynikają z zalegającej wody opadowej i braku odpowiedniej hydroizolacji podłoża. 

Hydroizolacja tarasu jest szczególnie ważna, jeśli jest on usytuowany nad pomieszczeniem ogrzewanym. Jej brak może skończyć się nawet naciekami na suficie wewnątrz pomieszczenia, a także rozwojem pleśni i grzybów spowodowanymi zawilgoceniem tarasu. Jednak również taras zbudowany na gruncie wymaga wykonania właściwej izolacji przeciwwilgociowej, która będzie chronić jego konstrukcję przed zniszczeniem.

 

Hydroizolacja tarasu ‒ materiały do izolacji przeciwwodnej

Wybierając materiały do hydroizolacji na taras, miej na uwadze, że powinny one tworzyć warstwę odporną na stałe zawilgocenie, wytrzymałą i elastyczną. Im większa jest powierzchnia tarasu, tym większa powinna być elastyczność materiału do hydroizolacji. Jakie są najpopularniejsze materiały do hydroizolacji tarasu?

  • Masy uszczelniające ‒ z cementu lub żywic polimerowych. Masy występują w formie zaprawy uszczelniającej lub folii w płynie. Są bardzo łatwe w aplikacji ‒ nakłada się je pacą lub pędzlem ‒ i tworzą bardzo szczelną, bezspoinową powłokę przeciwwilgociową.
  • Szlam mineralny ‒ przy jego pomocy wykonuje się izolację mineralną, która jest bardzo często stosowana. Szlam mineralny wykonuje się z zaprawy cementowej z dodatkiem polimerów, co pozwala na uzyskanie powłoki odpornej na wilgoć. Tego rodzaju hydroizolacja jest łatwa w aplikacji i tworzy powłokę elastyczną, która dobrze znosi wahania temperatury.
  • Folie izolacyjne ‒ wykonane z polietylenu. Niektóre produkty wzmocnione są włókniną polipropylenową. Większość z nich układa się w dwóch warstwach. Na rynku dostępne są również folie w płynie, które znacznie ułatwiają i przyspieszają prace przy hydroizolacji tarasu.
  • Papa podkładowa ‒ z osnowy z poliestru lub włókna szklanego i powłoki bitumicznej. Hydroizolację tarasu z papy układa się dwuwarstwowo na zakład. 

 

Jak wykonać hydroizolację tarasu?

Pierwszym krokiem zarówno hydroizolacji tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym, jak i posadowionym na gruncie, będzie dokładne przygotowanie podłoża. Jeśli jego powierzchnia jest nierówna, będziesz musiał ją oczyścić i wyrównać przy pomocy masy naprawczej. Po wyschnięciu masy możesz nałożyć na taras preparat gruntujący.

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla tarasu, na którym planujesz ułożyć płytki ceramiczne, będzie hydroizolacja ze szlamu mineralnego. Produkt kupuje się w formie mieszanki jednoskładnikowej, którą należy przed użyciem zmieszać z wodą, lub też mieszanki dwuskładnikowej ‒ z cementem i płynną żywicą polimerową ‒ której składniki należy połączyć w odpowiednich proporcjach. Szlam nakłada się na podłoże przy pomocy pędzla, pacy metalowej lub wałka w dwóch cienkich warstwach. Staraj się jedną z nich nałożyć równolegle do ściany budynku, a drugą prostopadle. W miejscu styku ściany budynku z tarasem umieść taśmę izolacyjną, która powinna być wklejona w szlam, czyli pokryta nim z obu stron. Między nakładaniem kolejnych warstw szlamu odczekaj 2‒4 godziny, natomiast przed układaniem płytek bezpośrednio na warstwie hydroizolacji odczekaj 10‒12 godzin. Pamiętaj, że dodatkowym zabezpieczeniem przeciwwilgociowym dla powierzchni tarasu może być klej do płytek o właściwościach hydroizolacyjnych.

Przeczytaj też: Budowa przed zimą – jak zabezpieczyć materiały budowlane i sprzęt składowany na budowie.

PODZIEL SIĘ: