Styropian grafitowy – właściwości, wymiary i ceny w 2023 roku

Data dodania: 12.08.2019 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Coraz więcej domów ociepla się grafitowym styropianem. Polistyren ekspandowany (EPS) w szarym kolorze ma lepszą izolacyjność cieplną niż biały, dzięki czemu wydajniej ogranicza przenikanie ciepła przez przegrody. Inwestorzy chętnie decydują się na ten materiał, ponieważ zapewnia lepsze ocieplenie przy tej samej grubości płyt albo pozwala zastosować cieńsze płyty bez pogorszenia izolacyjności ocieplanej przegrody.

Styropian to materiał, który powstaje wskutek spieniania granulek polistyrenu, czyli ekspandowania. Granulki po sprasowaniu tworzą bloki, które następnie tnie się na płyty (stąd cena styropianu często podawana jest za m³). Do szarych płyt dodawany jest grafit lub związki aluminium, które zmieniają barwę styropianu, jednak przede wszystkim pozytywnie wpływają na jego izolacyjność termiczną.

 

Styropian grafitowy – izolacyjność cieplna

Styropian grafitowy jest najcieplejszy ze styropianów, bo ma niski, czyli bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła lambda λ (im jego wartość jest niższa, tym lepiej). Wartość wskazanego parametru dla szarego styropianu zazwyczaj wynosi 0,030–0,033 W/(mK), dla białego zaś kształtuje się na poziomie 0,044–0,035 W/(mK), czyli jest gorsza. 

W sytuacji użycia materiału izolacyjnego o wysokiej wartości lambda ocieplenie musi być grubsze. Przy niższej lambdzie warstwa termoizolacji może pozostać cieńsza, by możliwe było uzyskanie odpowiedniej wartości współczynnika przenikania ciepła U.

W praktyce, w świetle aktualnie obowiązujących wymogów (Warunki techniczne 2021) dotyczących granicznych wartości współczynnika przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych budynków, stosuje się głównie styropian grafitowy.

 

Styropian grafitowy – zastosowanie

Jak już wspomniano, styropian grafitowy zazwyczaj jest używany do termoizolacji ścian zewnętrznych. Oczywiście odpowiednie jego odmiany przeznaczone są też do ocieplania płyt tarasowych, stropodachów, podłóg na gruncie oraz stropów oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych, a także ścian fundamentowych, ścian piwnic i płyt fundamentowych. Współczynnik lambda grafitowego styropianu jest równie dobry jak współczynnik polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Niestety żaden styropian nie będzie miał tak wysokich parametrów wytrzymałościowych i niskiej nasiąkliwości jak styrodur.

 

Ocieplanie styropianem grafitowym

Planując ocieplanie ścian zewnętrznych styropianem grafitowym, najlepiej wybrać system ociepleniowy ETICS. Technologia tego typu polega na wykonaniu klasycznych przegród dwuwarstwowych. Ściana w przekroju składa się z konstrukcyjnego muru, izolacji termicznej oraz wykończenia w formie tynku cienkowarstwowego na siatce.

Niestety nieosłonięty grafitowy styropian bardziej niż biały jest wrażliwy na bardzo wysoką temperaturę. Przez ciemną barwę pochłania on bowiem znacznie więcej promieniowania słonecznego niż jasny odpowiednik. Przegrzanie ciemnych płyt może prowadzić do powstania nadtopień i deformacji. Wskutek tego może dojść do odspojenia izolacji od podłoża i pojawienia się szpar między płytami.

Trzeba wiedzieć, że powierzchnia grafitowego styropianu zaczyna się topić się w temperaturze powyżej 80°C, co latem nie jest trudne do osiągnięcia w nasłonecznionym miejscu. Dlatego podczas ocieplania ścian domu grafitowym styropianem trzeba zastosować siatki ochronne, na przykład zawiesić je na rusztowaniu czy podwiesić pod okapem. Jeśli styropian ma być użyty na płaskim dachu, nie należy go osłaniać podczas montażu, lecz przełożyć prace na chłodniejsze, pochmurne dni.

 

Styropian grafitowy – wymiary

Jeśli chodzi o grafitowy styropian, najpopularniejsze są płyty o wymiarach 100 × 50 cm i grubości 1–25 cm z prostymi krawędziami oraz płyty grubości 4–15 cm z profilowanymi krawędziami. Dostępne są też płyty z nacięciami, które niwelują naprężenia termiczne i z fakturowaną powierzchnią poprawiającą przyczepność kleju. Na rynku jest również ciekawe rozwiązanie – szare płyty z cienką warstwą białego styropianu. Dzięki temu całość ma taki współczynnik lambda, jakim odznacza się gruba szara warstwa materiału, a biały styropian odbija więcej promieniowania słonecznego niż szary. Sprawia to, że płyty nie nagrzewają się podczas układania. Płyty z grafitowego styropianu mogą też mieć powłokę refleksyjną, która odbija promieniowanie słoneczne.

 

Styropian grafitowy – cena

Cena styropianu grafitowego zależy przede wszystkim od jego parametrów wytrzymałościowych. Izolacja typu EPS 100 kosztuje średnio 240 zł za metr sześcienny. Odmiana EPS 80 to wydatek rzędu 210 zł za metr sześcienny. Wartości liczbowe oznaczają w takim przypadku wytrzymałość na ściskanie w kPa. Styropian grafitowy akustyczny dostępny w module grubości 5 cm kosztuje średnio 165 zł za metr sześcienny.

PODZIEL SIĘ: