Styropian grafitowy – właściwości, wymiary i ceny w 2019 roku

Data dodania: 12.08.2019 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Coraz więcej domów ociepla się grafitowym styropianem. Polistyren ekspandowany (EPS) w szarym kolorze ma lepszą izolacyjność cieplną niż biały, a różnice w cenach obu styropianów nie są znaczące. Inwestorzy chętnie więc decydują się na ten materiał, ponieważ zapewnia lepsze ocieplenie przy tej samej grubości płyt albo pozwala zastosować cieńsze płyty bez pogorszenia izolacyjności ocieplanej przegrody.

Styropian to materiał, który powstaje wskutek spieniania granulek polistyrenu, czyli ekspandowania. Granulki po sprasowaniu tworzą bloki, które następnie tnie się na płyty (stąd cena styropianu często podawana jest za m3). W przypadku szarych płyt dodawany jest grafit lub związki aluminium, które nie tylko zmieniają barwę styropianu, ale przede wszystkim poprawiają jego izolacyjność termiczną.

 

Styropian grafitowy – izolacyjność cieplna

Styropian grafitowy jest najcieplejszy ze styropianów, bo ma niski, czyli bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła lambda λ (im jego wartość jest niższa, tym lepiej). Wartość współczynnika lambda dla szarego styropianu wynosi 0,030-0,033 W/(mK), dla białego zaś kształtuje się na poziomie 0,044-0,035 W/(mK), czyli jest gorsza. 

Jeśli bowiem zostanie użyty materiał o wysokiej wartości lambda, ocieplenie musi być grubsze. Przy niższej lambdzie warstwa termoizolacji może pozostać cieńsza, by uzyskać odpowiednią wartość współczynnika przenikania ciepła U. Przykładowo styropian grubości 20 cm o współczynniku lambda 0,044 W/(mK) ma mniejszą izolacyjność niż styropian grubości 15 cm o współczynniku lambda 0,031 W/(mK).

 

Styropian grafitowy – zastosowanie

Styropian grafitowy zazwyczaj używany jest do ocieplania ścian zewnętrznych. Oczywiście odpowiednie jego odmiany przeznaczone są też do izolacji tarasów, dachów płaskich, podłóg na gruncie oraz stropów nad pomieszczeniami nieogrzewanymi, a także do fundamentów, ścian piwnic i płyt fundamentowych. Współczynnik lambda grafitowego styropianu jest równie dobry jak współczynnik polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Niestety, żaden styropian nie będzie miał tak dobrej wytrzymałości mechanicznej i niskiej nasiąkliwości jak XPS.

 

Ocieplanie styropianem grafitowym

Planując ocieplanie ścian zewnętrznych styropianem grafitowym, trzeba wybrać system ociepleniowy ETICS, który jest do tego odpowiedni, na przykład w jego skład wchodzi klej z dodatkiem włókien szklanych. Takim klejem dobrze mocuje się płyty szarego styropianu, ale kołkować je można nie wcześniej niż po trzech dniach od ich przyklejenia. Do tego czasu zagrożeniem dla nich jest silne nasłonecznienie. 

Niestety, grafitowy styropian bardziej niż biały jest wrażliwy na bardzo wysoką temperaturę. Pochłania on bowiem znacznie więcej promieniowania słonecznego niż biały styropian. Latem może dochodzić do przegrzania ciemnych płyt, ich nadtopień i deformacji. Wskutek tego ocieplenie odspaja się od podłoża i pojawiają się szpary między płytami. 

Trzeba wiedzieć, że powierzchnia grafitowego styropianu zaczyna się wytapiać w temperaturze powyżej 80°C, co latem nie jest trudne do osiągnięcia w nasłonecznionym miejscu. Dlatego podczas ocieplania ścian domu grafitowym styropianem trzeba zastosować siatki ochronne, na przykład zawiesić je na rusztowaniu, czy podwiesić pod okapem). Jeśli styropian ma być użyty na płaskim dachu, nie należy go osłaniać podczas montażu, lecz przełożyć prace na chłodne, pochmurne dni.

 

Styropian grafitowy – wymiary

Jeśli chodzi o grafitowy styropian, najpopularniejsze są płyty o wymiarach 100 x 50 cm i grubości 1-25 cm, z prostymi krawędziami oraz płyty grubości 4-15 cm, z profilowanymi krawędziami. Dostępne są też płyty z nacięciami, które niwelują naprężenia termiczne i z fakturowaną powierzchnią poprawiającą przyczepność kleju. Na rynku jest również ciekawe rozwiązanie – szare płyty z cienką warstwą białego styropianu. Dzięki temu całość ma taki współczynnik lambda, jakim odznacza się gruba, szara warstwa materiału, a biały styropian odbija więcej promieniowania słonecznego niż szary, Dzięki czemu płyty nie nagrzewają się podczas układania. Płyty z grafitowego styropianu mogą też mieć powłokę refleksyjną, która odbija promieniowanie słoneczne.

 

Styropian grafitowy – cena

Fasadowe płyty z białego styropianu kosztują od 120-190 zł/m3, z grafitowego – 140-220 zł/m3. Za płyty ze styropianu grafitowego z warstwą białego trzeba zapłacić około 50 zł/m2, zaś za te z powłoką odbijającą promienie słoneczne – 20-50 zł/m2.

PODZIEL SIĘ: