Fundament pod altanę – jak go przygotować?

Data dodania: 02.06.2021 | Monika Krzyśków
drewniana altana
Facebook Messenger Twitter Mail

Altana ogrodowa może być bardzo urokliwą konstrukcją w ogrodzie i doskonałym miejscem na relaks. Możesz ją samodzielnie wykonać z drewna, wymurować albo zamówić wykonanie takiego obiektu przez profesjonalną firmę. Niezależnie od sposobu budowy powinieneś przygotować fundament pod altanę.

Fundamenty pod altankę ogrodową stanowią niezbędny element podczas jej montażu. Właściwe przygotowanie podłoża zabezpieczy konstrukcję przed zapadaniem się w gruncie, a także wpłynie na jej stabilność, gdyż przejmie wszystkie obciążenia pochodzące z altany.

 

Fundament pod altanę ‒ przygotowanie terenu

Zanim zaczniesz budowę altanki, zadbaj o właściwe przygotowanie terenu, na którym ma stanąć jej konstrukcja, a następnie wykonaj odpowiednie fundamenty pod altanę. Zacznij od wyznaczenia obszaru działki przeznaczonego pod altanę. W tym celu użyj palików i sznurka. Najpierw w miejscu przyszłej altany dokładnie usuń szpadlem warstwę trawy i chwastów. Po oczyszczeniu podłoża rozpocznij wykopy. Fundamenty pod altanę nie muszą być bardzo głębokie ‒ zazwyczaj wystarczy około 50‒60 cm głębokości. W zależności od tego, jaki rodzaj fundamentów wybrałeś, powinieneś wykopać pojedyncze doły pod fundament punktowy lub wykop pod płytę fundamentową.

Przeczytaj także: Czym różni się kostka od płyty betonowej?

Fundament pod altanę drewnianą

Bezpośrednio na gruncie może stanąć bardzo lekka i mała konstrukcja, np. ażurowa altanka z metalu, jednak w większości przypadków należy zbudować fundamenty dopasowane do ciężaru altany i warunków gruntowych na działce. Właściwie wybrany rodzaj i wykonanie podwalin będzie gwarancją trwałości i wytrzymałości altany ogrodowej przez wiele lat.

Odpowiednim fundamentem pod altanę drewnianą będzie fundament punktowy. W tym przypadku konstrukcja altanki jest posadowiona na betonowych stopach fundamentowych. Aby wykonać taki rodzaj fundamentu, rozpocznij od wykopania dołów o głębokości mniej więcej 60‒80 cm i szerokości co najmniej trzykrotnie większej niż szerokość stopy słupka konstrukcyjnego altany. Wykopane doły zasyp gruzem i zalej betonem, uprzednio umieszczając w każdym z nich metalową kotwę przeznaczoną na drewniany słupek altany. Pamiętaj, że drewniany słupek nie może mieć bezpośredniego kontaktu ani z gruntem, ani z betonem. Punktowy fundament świetnie się sprawdzi w przypadku lekkiej drewnianej konstrukcji, jednak jeśli chcesz przykryć dach altany cięższym pokryciem, np. z dachówki, lepszym wyborem będzie podwalina w postaci płyty fundamentowej.

Przeczytaj także: Jak zrobić dobry beton – skład, proporcje, przygotowanie

Fundament pod altanę murowaną

Altana murowana jest znacznie cięższą konstrukcją niż altana drewniana, dlatego wymaga solidniejszych fundamentów. Odpowiednim fundamentem pod altanę murowaną będzie płyta fundamentowa. Ten rodzaj doskonale się sprawdzi również w przypadku konstrukcji wykończonych ciężkim pokryciem dachowym. W przypadku konstrukcji takich jak altany najczęściej stosuje się płytę fundamentową o grubości mniej więcej 15‒20 cm. Jak ją wykonać? Rozpocznij od zrobienia wykopu o właściwej głębokości, a następnie ułóż w nim szalunek z desek. Deski powinny nieco wystawać ponad krawędzie wykopów (około 10–20 cm). Tak przygotowane wykopy należy zalać pierwszą warstwą betonu ‒ odpowiedni będzie tzw. chudziak, czyli beton klasy C8/10. Po odczekaniu, aż beton wyschnie (trwa to ok. tygodnia), należy zaizolować fundament przy pomocy masy bitumicznej, która tworzy warstwę odporną na wilgoć, i wyłożyć papą izolacyjną. Kolejnym krokiem jest ułożenie zbrojenia, które zapobiegnie pękaniu fundamentu. Następnie należy wylać drugą, końcową warstwę betonu ‒ tym razem klasy C12/15 lub C16/20. Przy pomocy długiej łaty należy zatrzeć beton na płasko, kontrolując przy tym poziom płyty poziomicą. Po zabetonowaniu należy odczekać kolejny tydzień, aż beton wyschnie, i wykonać izolację pionową powstałych fundamentów stosując masę bitumiczną. W tym czasie można też usunąć szalunki z desek.

Wylana betonem płyta fundamentowa z pewnością nie należy do najtańszych rozwiązań, jednak będzie gwarancją trwałości i solidności altanki ogrodowej. Tańszą alternatywą płyty fundamentowej pod altanę murowaną mogą być betonowe bloczki fundamentowe. Stworzony z nich fundament dobrze sprawdzi się w przypadku lekkich konstrukcji. Za ich wykorzystaniem przemawia również łatwa i szybka praca przy stawianiu fundamentów, dzięki czemu taką pracę z powodzeniem można wykonać samodzielnie. 

PODZIEL SIĘ: