Płyta fundamentowa – zbrojenie, izolacja, budowa

Data dodania: 14.05.2021 | Anna Adamczak–Bugno
Płyta fundamentowa
Facebook Messenger Twitter Mail

Płyta fundamentowa pod dom murowany lub szkieletowy to rozwiązanie ograniczające nierównomierne osiadanie budynku oraz zmniejszające prawdopodobieństwo wystąpienia mostków termicznych. Posadowienie tego typu jest szczególnie popularne w budynkach energooszczędnych.

Płyta fundamentowa pod garaż czy domek letniskowy to idealne rozwiązanie, ponieważ w takim przypadku konstrukcja ma niewielką grubość i nie wymaga dużej ilości zbrojenia. Dzięki takiej formie posadowienia można przyspieszyć prace bez znacznego zwiększenia nakładów finansowych.

 

Czym jest płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa jest jednym z podstawowych rodzajów fundamentów bezpośrednich. Posadowienie tego typu ogranicza nierównomierne osiadanie obiektu budowlanego. Płyty fundamentowe z reguły są wykonywane w przypadku, gdy pod obiektem zalegają grunty podatne na osiadanie lub charakteryzujące się słabymi parametrami nośności.

Posadowienie budynku na płycie fundamentowej jest coraz częściej stosowane w nowoczesnym budownictwie. Mimo że taki fundament uchodzi za droższy w porównaniu z tradycyjnymi ławami fundamentowymi, to jego wykonanie w dłuższej perspektywie jest bardzo opłacalne. Jednolity fundament pełniący jednocześnie funkcję podłogi na gruncie ogranicza występowanie newralgicznych stref w budynku w postaci mostków termicznych i miejsc, przez które do obiektu może dostać się wilgoć. Zmniejszenie strat ciepła z budynku ogranicza z kolei zużycie energii, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji domu.

Płyta fundamentowa to bardzo często stosowany rodzaj posadowienia pod garaż lub domek letniskowy. W takim przypadku, ze względu na stosunkowo nieduże obciążenia, fundament nie musi być wysoki i gęsto zbrojony. Zastosowanie płyty pod wskazanymi obiektami przyspiesza tempo prac ziemnych i konstrukcyjnych związanych z posadowieniem budynku, a jednocześnie nie generuje wysokich kosztów.

Płyta fundamentowa pod dom szkieletowy z reguły jest obniżona w stosunku do podłogi najniższej kondygnacji. Utworzony tym sposobem ślepy pułap pod budynkiem umożliwia wykonanie posadzki również w technologii szkieletowej i poprawia parametry izolacyjności dolnej strefy budynku.

 

Jak wygląda zbrojenie płyty fundamentowej?

Parametry płyty fundamentowej muszą być określone w projekcie budynku. Podczas wykonywania posadowienia budynku należy ściśle przestrzegać wytycznych z opracowania projektowego i nie wprowadzać żadnych zmian bez konsultacji z kierownikiem budowy i projektantem branży konstrukcyjnej.

Płyty fundamentowe wykonywane pod średniej wielkości budynkami jednorodzinnymi zazwyczaj mają grubość od 25 do 30 cm. Konstrukcje tego typu zbroi się w układzie krzyżowym zarówno w dolnej, jak i górnej strefie. Jako zbrojenie z reguły wykorzystuje się stalowe pręty żebrowane o średnicy 10 lub 12 mm. Rozstaw osiowy zbrojenia najczęściej wynosi od 10 do 20 cm i jest zależny między innymi od wielkości zakładanych obciążeń oraz parametrów podłoża pod budynkiem. Układając pręty płyty fundamentowej, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej grubości otulenia zbrojenia, która zapewni ochronę przed korozją stali. Oprócz siatki podstawowej w płycie fundamentowej powinno znaleźć się zbrojenie domykające na obwodzie (z systemowych kształtek lub ukształtowane poprzez zagięcie głównych prętów). Przy krawędziach konstrukcji lokalizuje się również pręty zbrojeniowe analogiczne jak w typowej ławie fundamentowej. Lokalne wzmocnienia płyty znajdują się także w planowanych strefach występowania ścian i kominów. W celu zapewnienia odpowiedniej sztywności całego zbrojenia w płycie stosuje się kształtki dystansowe (tzw. kobyłki).

 

Jaka jest wymagana izolacja płyty fundamentowej?

Płyty fundamentowe wymagają ułożenia izolacji termicznej i przeciwwilgociowej. Warstwę ociepleniową zazwyczaj rozkłada się pod jej powierzchnią na odpowiednio przygotowanym podłożu. Podbudowę pod fundament z reguły stanowi pospółka lub mieszanka piasku ze żwirem. Układanie kruszywa powinno odbywać się stopniowo warstwami o grubości do 50 cm, które trzeba mechanicznie zagęszczać. Na podbudowie należy ułożyć płyty izolacji termicznej w formie polistyrenu ekstrudowanego (styroduru) odpornego na wilgoć i znaczne obciążenia (można użyć także płyt na bazie pianki poliuretanowej lub wyrobów ze szkła piankowego) Ocieplenie trzeba układać w dwóch warstwach ze wzajemnym przesunięciem styków. Na wykonanej izolacji termicznej rozkłada się folię budowlaną zabezpieczającą izolację przed uszkodzeniem i bezpośrednim kontaktem z mieszanką betonową. W celu zaizolowania przeciwwilgociowego fundamentu (wykonania izolacji poziomej) po osiągnięciu odpowiedniej wytrzymałości przez beton stosuje się analogiczne wyroby jak w przypadku ław i ścian fundamentowych. 

PODZIEL SIĘ: