Fundament pod ogrodzenie – jak wykonać? – krok po kroku

Data dodania: 16.05.2021 | Monika Krzyśków
Fundament pod ogrodzenie
Facebook Messenger Twitter Mail

Ogrodzenie powinno pasować do budynku i jego otoczenia. Przede wszystkim jednak powinno być solidnie wykonane. W tej kwestii ważną rolę odgrywa fundament pod ogrodzenie. Dowiedz się, w jaki sposób wykonać fundament dopasowany do konstrukcji płotu i zapewniający mu stabilność.

Ogrodzenie jest stale poddawane obciążeniom. Warto zatem postawić na płot o mocnej konstrukcji, który będzie się opierał na solidnym fundamencie. Pamiętaj jednak, że innego podparcia będzie wymagało ogrodzenie murowane, a innego zbudowane z metalowych przęseł czy siatki. W pierwszym przypadku najlepszym wyborem będzie fundament ciągły, natomiast w drugim dobrze sprawdzi się fundament punktowy.

 

Fundament pod ogrodzenie murowane

Stabilnej, mocnej podstawy wymagają przede wszystkim ciężkie murowane ogrodzenia lub płoty z kamienia. Fundament pod ogrodzenie z bloczków betonowych, klinkieru lub innych materiałów murowych powinien być ciągły, czyli ułożony na całej długości płotu poniżej strefy przemarzania. Należy go zatem umieścić w gruncie na głębokości 80‒140 cm. Konkretną głębokość fundamentu pod ogrodzenie dopasuj do strefy przemarzania twojego regionu. W Polsce występują 4 strefy przemarzania gruntu ‒ sprawdź, w której znajduje się twoja działka:

  • zachodnia i północno-zachodnia część Polski ‒ I strefa klimatyczna, strefa przemarzania 80 cm;
  • środkowa i północna część Polski ‒ II strefa klimatyczna, strefa przemarzania 100 cm;
  • południowa i południowo-wschodnia część Polski ‒ III strefa klimatyczna, strefa przemarzania 120 cm;
  • wschodnia i północno-wschodnia część Polski ‒ IV strefa klimatyczna, strefa przemarzania 140 cm.

 

Konstrukcję ciągłego fundamentu pod ogrodzenie rozpocznij od uporządkowania terenu i wykopania odpowiednio głębokiego dołu, który następnie wypełnisz deskowaniem i mieszanką betonu dostosowaną do materiału, z jakiego powstanie ogrodzenie. Warto uprzednio wyznaczyć linię ogrodzenia przy pomocy palików i sznurka. Możesz kopać ręcznie przy pomocy szpadla, jednak znacznym przyspieszeniem i ułatwieniem pracy będzie zastosowanie niewielkiej koparki. Oprócz głębokości ważną kwestią jest też szerokość fundamentu ‒ nie powinna być mniejsza niż szerokość ogrodzenia. W dole umieszcza się szalunek z desek, a w przypadku gliniastej i nieobsypującej się ziemi jedynie folię. Odpowiednio uformowany szalunek z desek nadaje betonowi właściwy kształt i zapobiega mieszaniu się z gruntem. Po związaniu i osiągnięciu wytrzymałości przez beton, czyli po około 2 tygodniach, można zdjąć deskowanie i wykonać izolację. Do izolacji fundamentu pod ogrodzenie możesz wykorzystać masę bitumiczną lub folię fundamentową.

Przy budowie ciągłego fundamentu nie zapomnij o zachowaniu szczelin dylatacyjnych. Podparcie słupków i muru nie powinno być trwale połączone, gdyż za sprawą różnych naprężeń mogłoby popękać. W tym celu w miejscach łączeń słupków z murem szczeliny wypełnia się elastycznym i nienasiąkliwym materiałem uszczelniającym, np. przekładkami ze styropianu.

Jeśli ogrodzenie wymaga podparcia o dużej trwałości i odporności na obciążenia, warto wykonać zbrojenie fundamentu pod ogrodzenie. W tym celu w wykopie umieszcza się metalowe pręty połączone ze sobą strzemionami, a następnie zalewa się je betonem. Zbrojenie fundamentu usztywnia jego konstrukcję i zapobiega pękaniu.

 

Fundament pod słupki ogrodzeniowe

Ogrodzenia z siatki lub metalowych przęseł to lekkie płoty, które nie wymagają bardzo mocnego podparcia. Fundament pod ogrodzenie panelowe z metalowych przęseł lub siatki ogrodzeniowej możesz wykonać w formie punktowej. W tym celu należy wykonać stopy fundamentowe pod poszczególnymi słupkami.

Budowę punktowego fundamentu pod ogrodzenie z siatki również należy zacząć od uporządkowania terenu i wyznaczenia miejsca prowadzenia płotu przy pomocy sznurka i palików. W miejscu posadowienia słupków ogrodzeniowych należy wykopać szpadlem lub wywiercić świdrem doły o głębokości mniej więcej 50‒70 cm. W przygotowane otwory wylewa się mieszankę betonową, a następnie umieszcza się w nich słupki. Każdy słupek powinien być dobrze wypoziomowany i podparty do czasu, aż beton zwiąże.

Ogrodzenie tymczasowe z siatki nie wymaga tworzenia podmurówki ‒ w zupełności wystarczą stopy fundamentowe pod słupami. Rozważ jednak konstrukcję płytkiej podwaliny wzdłuż płotu, gdyż między siatką a gruntem bardzo łatwo będzie się przekopać, np. psom. Mur pod ogrodzenie będzie dobrym zabezpieczeniem przed zwierzętami, ale też przed nadmiernym rozwojem chwastów pod siatką. W szybki sposób można go wykonać przy pomocy gotowej podmurówki, która jest dostępna w postaci prefabrykowanych, betonowych elementów fundamentu ogrodzeniowego i nie wymaga głębokich wykopów.

PODZIEL SIĘ: