Jak zrobić dobry beton – skład, proporcje, przygotowanie

Data dodania: 01.07.2019 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Najlepszy jest beton towarowy z wytwórni, przywożony na budowę betonowozem, zwanym gruszką. Czasem jednak trzeba wykonać mieszankę betonową na placu budowy. Jak przygotować beton?

Mieszankę betonową na placu budowy warto przygotować wtedy, jeśli potrzebujemy jej mało. Czasem jest to jedyna możliwość, bo najmniejsza ilość betonu, jaką opłaca się zamówić z wytwórni jest taka, jaka jest objętość najmniejszej gruszki, czyli 6 m3.

 

Dobry beton – skład mieszanki betonowej

Beton składa się z cementu, piasku, żwiru i wody. Do przygotowania mieszanki betonowej potrzebne są jeszcze domieszki. Wato wiedzieć, że o ile podczas robienia zapraw czy mas tynkarskich dodaje się wapno, to do przygotowania mieszanki nie wolno go wykorzystywać.

Cement. W przypadku większości zastosowań odpowiedni będzie podstawowy, uniwersalny cement CEM I 32,5 R. Cementy CEM II/A-V i CEM II/B-V dłużej wiążą niż cement podstawowy, więc wykorzystuje się je do pracy w wysokich temperaturach, do wykonania masywniejszych elementów lub betonowania na raty. Cementy CEM II/A-S i CEM II/B-S stosuje się podczas długotrwałych upałów. Cement może mieć nazwę handlową producenta, a wtedy należy znaleźć na worku odpowiednią nazwę normową.

Kruszywo. Do betonu najlepiej wykorzystać piasek rzeczny oraz żwir o uziarnieniu 2/16. Żwir o uziarnieniu 0/16 zawiera również piasek, więc trudniej jest dobrać właściwe proporcje kruszywa. Specjalne kruszywo łamane pozwala otrzymać beton mrozoodporny.

Woda. Najlepsza jest chłodna woda wodociągowa, mniej polecana – woda ze studni, bo może zawierać wapń, który pogorszy parametry betonu.

Domieszki. Mogą to być domieszki uplastyczniające, które pozwalają zredukować ilość wody powyżej 5 proc., oraz upłynniające, umożliwiające redukcję wody powyżej 12 proc. Ułatwiają one przygotowanie i układanie mieszanki betonowej. Domieszki napowietrzające mogą sprawiać problemy, jeśli się nie ma doświadczenia w ich stosowaniu. Domieszki przeciwmrozowe przyspieszają wiązanie cementu w niskiej temperaturze, dlatego ewentualnie stosuje się zimą.

 

Proporcje betonu – przepis na beton C16/20

Im mniejsza jest proporcja wody do cementu, tym wyższa będzie wytrzymałość betonu na ściskanie (klasa betonu). Standardowy zestaw składników, z których powstanie około 120 l mieszanki betonowej, to worek cementu (25 kg cementu), wiadro wody (około 10 l), cztery wiadra piasku, osiem wiader żwiru o uziarnieniu 2/16 oraz domieszka uplastyczniająca w ilości według wytycznych jej producenta.

 

Dobry beton – przygotowanie

Do przygotowania 60-120 l mieszanki betonowej wykorzystuje się betoniarkę wolnospadową, jeśli potrzebujemy jedynie 15 l betonu – wystarczy wiertarka z mieszadłem.

Do betoniarki najpierw sypie się piasek i żwir, później dolewa połowę wody i wsypuje cement. Do pozostałej wody dodaje się domieszkę uplastyczniającą i dodaje się ją stopniowo do momentu uzyskania odpowiedniej konsystencji mieszanki betonowej. Gdy mieszanka będzie już jednorodna, należy ją jeszcze mieszać przez kilka minut.

Mieszankę betonową układa się od razu po przygotowaniu, 10-15-centymetrowymi warstwami, by można było je zagęszczać, na przykład poprzez sztychowanie prętem lub stosując zagęszczarkę pogrążalną. Powierzchnię ułożonej i zagęszczonej mieszanki betonowej trzeba jeszcze zatrzeć.

 

Cena betonu

Zależnie od klasy betonu, za metr sześcienny mieszanki betonowej z wytwórni trzeba zapłacić od ponad 200 zł do ponad 400 zł. Do tego trzeba doliczyć dowóz betonu – około 6 zł za kilometr oraz wynajęcie pompy za mniej więcej 300-400 zł. Beton z betoniarki jest znacznie tańszy, ale na budowie oprócz niego i zamówionych produktów potrzeby jest jeszcze prąd trójfazowy.

PODZIEL SIĘ: