Beton na fundament – jaki wybrać? Jak obliczyć?

Data dodania: 02.06.2021 | Anna Adamczak–Bugno
wylewanie betonu na fundament
Facebook Messenger Twitter Mail

Parametry, a przede wszystkim klasa betonu na fundament, muszą być określone w projekcie budynku. Zmiany w tym zakresie mogą skutkować przekroczeniem nośności konstrukcji posadowienia.

Proporcje składników na beton na fundament zależą od klasy mieszanki betonowej, która ma zostać wykorzystana. Zakładana wytrzymałość materiału decyduje także o minimalnej zawartości cementu.

 

Jakie parametry określają beton?

Beton jest materiałem konstrukcyjnym przenoszącym przede wszystkim naprężenia ściskające. W związku z tym jego podstawowym parametrem jest wytrzymałość na ściskanie. Najważniejszym składnikiem mieszanki betonowej, determinującym jego parametry nośności, jest cement, którego minimalna ilość zależy przede wszystkim od założonej wytrzymałości betonu.

Oznaczenia klas betonów różnią się w zależności od użytej normy. Aktualnie większość konstruktorów oznacza materiał zgodnie z europejskimi normami ‒ Eurokodami. Zgodnie z zawartymi w nich wytycznymi klasę betonu na ściskanie oznacza się symbolem literowym C oraz dwoma liczbami oddzielonymi ukośnikiem (np. C20/25). Według starych polskich norm oznaczenie takiej klasy betonu było opisywane jako B25.

 

Jaki beton można zastosować na fundamenty?

Klasa betonu na fundament jest określona w projekcie konstrukcyjnym. Do wykonania elementów posadowienia budynku z reguły stosuje się mieszanki o wytrzymałości na ściskanie wynoszącej 20 MPa (C16/20) lub 25 MPa (C20/25). Należy pamiętać, że niedopuszczalne jest obniżenie klasy betonu względem tej, która została określona w opracowaniu projektowym.

Koszt betonu na fundament nie zależy jedynie od klasy mieszanki. Na wydatki związane z zakupem betonu wpływają również warunki eksploatacyjne, w jakich będzie znajdował się dany element konstrukcyjny. W sytuacji gdy fundamenty mają być narażone na oddziaływanie wody, do ich wykonania trzeba zastosować beton wodoszczelny, który jest droższy niż typowe wyroby. Jeśli mieszanka ma zostać dostarczona na budowę znajdującą się w znacznym oddaleniu od wytwórni, trzeba ją wzbogacić specjalnymi dodatkami lub domieszkami opóźniającymi moment rozpoczęcia wiązania.

Beton na fundamenty można wykonać we własnym zakresie lub zamówić w węźle betoniarskim. Pierwsze rozwiązanie jest uważane za bardziej ekonomiczne niż zakup mieszanki w wytwórni przemysłowej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że aby osiągnąć odpowiednie parametry wyrobu, trzeba ściśle kontrolować proporcje poszczególnych składników, które zależą od założonej klasy betonu. Do przygotowania mieszanki można zakupić także beton w workach na fundament. Mieszaninę w takiej formie z reguły wystarczy połączyć z odpowiednią ilością wody i wymieszać. Produkty tego typu z reguły nie są jednak tak ekonomiczne jak beton wytwarzany w betoniarce, przez co zazwyczaj stosuje się je do betonowania niewielkich elementów lub napraw, a nie do wykonywania całej konstrukcji posadowienia.

Jeśli chcesz być pewien, że wbudowana mieszanka betonowa ma odpowiednie parametry, zamów ją w przemysłowej wytwórni. Węzły betoniarskie posiadają linie produkcyjne, na których następuje ścisła kontrola ilości dozowanych składników. Dzięki temu gotowy beton na fundament ma odpowiedni stosunek wodno-cementowy, a przy tym ma właściwą konsystencję.

 

Czy pod fundament zawsze trzeba wylać chudy beton?

Chudy beton pod fundamentem o grubości wynoszącej 10 cm stanowi warstwę wyrównawczo-podkładową. Chudziak ma na celu zabezpieczenie nośnej konstrukcji fundamentu przed bezpośrednim kontaktem z podłożem, a przede wszystkim ograniczenie zjawiska mieszania się cząstek gruntu z mieszanką betonową oraz wyciągania z niej wilgoci. Beton podkładowy jest wylewany wcześniej niż elementy posadowienia budynku.

Warstwa wyrównawczo-podkładowa jest standardem w aktualnie wykonywanych projektach domów. Chudziak, ze względu na niską zawartość cementu, jest ekonomicznym materiałem, którego konsystencja przypomina mokrą ziemię. Pomimo niewielkich parametrów wytrzymałościowych chudy beton idealnie sprawdza się jako warstwa stabilizująca podłoże pod fundamenty, w związku z czym nie warto z niego rezygnować.

 

Jak obliczyć beton na fundament?

Obliczenie betonu na fundament nie jest skomplikowane. Aby oszacować potrzebną ilość mieszanki, należy sprawdzić wymiary poszczególnych fundamentów podane na rysunkach branży konstrukcyjnej. Jednostką miary betonu są metry sześcienne, więc aby obliczyć zapotrzebowanie na mieszankę, trzeba skalkulować objętość fundamentów. W tym celu należy przemnożyć przez siebie szerokość, wysokość i długość poszczególnych odcinków fundamentów. Procedura obliczeniowa jest analogiczna dla wszystkich rodzajów elementów posadowienia bezpośredniego (ław, stóp i płyt).

PODZIEL SIĘ: