Elementy ogrodzenia – kute, metalowe i betonowe

Data dodania: 29.09.2021 | Anna Adamczak–Bugno
budynek z jasną elewacją i ogrodzenie z kamienia i metalu
Facebook Messenger Twitter Mail

Podstawowe elementy ogrodzenia panelowego to prefabrykowane metalowe przęsła oraz słupy wsporcze. Poszczególne części takiego płotu można złożyć w całość w stosunkowo szybkim tempie.

Elementy kute do ogrodzeń to wyroby będące wynikiem pracy sektora kowalstwa artystycznego. Z kolei elementy betonowe ogrodzenia mogą mieć formę płytową lub stanowić pojedyncze bloczki przeznaczone do murowania płotu.

 

Elementy ogrodzenia panelowego

Ogrodzenia panelowe są tworzone przede wszystkim przez panele ogrodzeniowe wykonane z drutów stalowych. Elementami wsporczymi takiego płotu są metalowe słupki, których zabezpieczeniem od góry są specjalne czapki wykonane z tworzywa sztucznego. Do wykonania płotu panelowego niezbędne są także obejmy, za pomocą których poszczególne panele są przytwierdzane do pionowych podpór. Ogrodzenie z paneli może być wykonane na podmurówce lub bezpośrednio nad gruntem. Jeśli w danym przypadku został przewidziany fundament, wśród elementów składowych płotu trzeba uwzględnić także materiał na jego wykonanie.

Ogrodzenia panelowe z reguły wykonuje się ze stali zabezpieczonej przed korozją (poddanej cynkowaniu). Dodatkowym zabezpieczeniem konstrukcji płotu jest powłoka wykonana metodą malowania proszkowego. Dzięki takiej metodzie panelom można nadać dowolny kolor, a dodatkowo stają się odporne na działanie czynników chemicznych, deszczu oraz znacznych wahań temperatur. Technika malowania proszkowego zabezpiecza elementy ogrodzenia przed powstaniem pęcherzy i nierówności.

Panele ogrodzeniowe mogą mieć formę prostą (2D) lub tłoczoną (3D). W pierwszym przypadku przęsła powstają z prostych drutów o średnicy od 4 do 8 mm. Panele przetłaczane posiadają dwa lub cztery przegięcia, które nadają im efekt trójwymiarowości. Przetłoczenia zapewniają nie tylko bardziej estetyczną formę, ale także wpływają pozytywnie na poprawę ogólnej stateczności układu.

 

Elementy kute do ogrodzeń

Kute ogrodzenia metalowe to jedna z najdroższych opcji wykonania płotu. Konstrukcje tego typu uchodzą za najbardziej prestiżowe i z reguły są wykonywane w otoczeniu obiektów utrzymanych w klasycznym stylu. Ogrodzenia kute powstają z elementów metalowych kształtowanych z zastosowaniem metody wykuwania. W tym celu stop metalu w pierwszym kroku musi zostać nagrzany do odpowiednio wysokiej temperatury. W kolejnym etapie specjalista z zakresu kowalstwa artystycznego poddaje konkretny element obróbce, przez co nadaje mu formę i kształt. Dzięki użyciu odpowiednich narzędzi metalowe kształtowniki przeobrażają się w unikalne, estetyczne wzory. Elementy kute ogrodzeń tworzą wszystkie niezbędne części każdego płotu ‒ przęsła, furtki i bramy. Kute wzornictwo jest także popularne jako zabezpieczenie schodów i balkonów. Tralki, czyli pręty tworzące wypełnienie ram w takich ogrodzeniach, mogą być wykonane z różnych rodzajów profili metalowych ‒ prętów kwadratowych lub okrągłych, kątowników lub rur stalowych.

Jedną z najważniejszych zalet kutych ogrodzeń, oprócz bardzo ozdobnej formy, jest unikalność. Technika tworzenia zdobień poprzez odpowiednią obróbkę kształtowników metalowych jest z reguły wykonywana manualnie. Dzięki temu każde ogrodzenie tego typu posiada swoje indywidualne cechy.

 

Elementy metalowe do ogrodzeń

Ogrodzenia metalowe to nie tylko kute lub panelowe przęsła. Z tego samego materiału powstają płoty z siatki. Ogrodzenia siatkowe są tworzone z rolki splecionych cienkich metalowych prętów, którą co pewien dystans mocuje się do stalowych słupków. Siatka stosowana do wykonywania płotów jest zabezpieczona przed działaniem czynników korozyjnych poprzez ocynkowanie lub z użyciem powłoki z PVC.

Ogrodzenia metalowe to także przęsła w formie żaluzji. Poszczególne części płotu powstają w takim przypadku z rur kwadratowych, z których część tworzy ramę obwodową, a część poziome wypełnienie.

 

Elementy betonowe ogrodzenia

Elementy betonowe ogrodzenia mogą mieć różną formę w zależności od konkretnego rodzaju płotu. W przypadku ogrodzeń murowanych fragmentami betonowymi są pojedyncze pustaki, które wykorzystuje się w procesie murowania płotu. Pustaki łupane z betonu z reguły służą wykonaniu słupków i podmurówki ogrodzenia. Przęsła takiego płotu zazwyczaj mają formę metalową. Producenci elementów betonowych do budowy ogrodzeń z reguły oferują też dedykowane przekrycia, które zabezpieczają wnętrze pustaków przed czynnikami atmosferycznymi.

Ogrodzenia betonowe mogą także powstać z większych prefabrykowanych elementów. Płoty z betonu są często tworzone z płyt wykonanych z betonu wspartych na słupach z tego samego materiału. W takim przypadku pojedyncze przęsło ogrodzenia zazwyczaj składa się z trzech płyt ułożonych bezpośrednio na sobie.

 

PODZIEL SIĘ: