Ogrodzenie z kamienia polnego, łupanego i z granitu

Data dodania: 29.09.2021 | Monika Krzyśków
ogrodzenie z kamienia i metalu
Facebook Messenger Twitter Mail

Ogrodzenie posesji powstać może z wielu materiałów ‒ siatki, gotowych paneli metalowych lub betonowych zakupionych w markecie budowlanym. Jednak solidny i prawdziwie nietuzinkowy mur to ogrodzenie z kamienia. Dowiedz się, w jaki sposób je wykonać i jaki kamień naturalny będzie najlepszy.

Każdy mur zbudowany z kamieni naturalnych w przeciwieństwie do standardowych ogrodzeń z paneli będzie niepowtarzalny. Poszczególne elementy różnią się między sobą kształtem, kolorem, a nawet wzorem, co nadaje kamiennemu ogrodzeniu wyjątkowy charakter.

Przeczytaj także: Jak zrobić skalniak krok po kroku? Co warto wiedzieć?

Ogrodzenie z kamienia polnego, łupanego, granitu czy piaskowca?

Kamienne ogrodzenia powstają z wielu rodzajów surowców naturalnych. Mogą to być zarówno kamienie ciosane, jak i łupane, zależnie od charakteru, jaki chcesz nadać ogrodzeniu. Elementy łupane tworzą najczęściej płoty tzw. dzikie, bardzo dobrze wtapiające się w naturalne otoczenie wiejskich domów. Natomiast kamienie ciosane stosuje się zazwyczaj przy nowoczesnych domach i aranżacjach ogrodu.

Do budowy ogrodzenia z kamienia najczęściej wybierane są twarde i najbardziej wytrzymałe odmiany surowca, takie jak granit. Wysoce odporny na uszkodzenia mur powstanie również z bazaltów, sjenitów, kwarcytów i porfirów. Tego rodzaju materiały tworzą ogrodzenia nie tylko trwałe, ale też bardzo atrakcyjne. Minusem zastosowania tego rodzaju surowców jest ich twardość, która utrudnia obróbkę przy murowaniu płotu, a także wysoka cena zakupu.

Ogrodzenia kamienne powstają również z łatwiejszych w obróbce, ale równie estetycznych piaskowców. Piaskowce stosowane zamiennie z wapieniami mają ciepłe barwy i chropowatą strukturę, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w wielu aranżacjach posesji. Wadą piaskowców i wapieni jest jednak wysoka nasiąkliwość i mała odporność na wilgoć, dlatego w przypadku ogrodzenia z tych materiałów należy wykonać specjalne daszki z uformowanym spadkiem, dzięki którym woda opadowa nie będzie zalegać na kamieniach, a sam mur nie będzie porastał glonami.

Dobrym rozwiązaniem jest także ogrodzenie z kamienia polnego, który jest często wybierany ze względu na niską cenę. Popularny surowiec można znaleźć w bardzo dobrych cenach, a nawet za darmo na łąkach i polach. Co więcej, jest dostępny w wielu kształtach i kolorach.

 

Jak zrobić ogrodzenie z kamienia?

Kamienne ogrodzenie ze względu na duże obciążenia musi stanąć na solidnym fundamencie. Najczęściej jest wykonywane zbrojenie fundamentów, które wykopuje się poniżej strefy przemarzania gruntu, czyli na głębokości około 80‒120 cm. Dla zwiększenia sztywności ogrodzenia z kamienia w fundamencie co około 2 metry kotwi się metalowe pręty, które powinny wystawać niemal na wysokość muru. Należy takżę wykonać poziomą izolację przeciwwodną podwalin.

Kamienie na ogrodzenie można układać podobnie jak tradycyjną cegłę w konstrukcję rzędową i murować na zaprawę cementową. Przy stawianiu muru i spoinowaniu poszczególne elementy należy układać z dużą starannością i uważać, by nie brudzić kamieni zaprawą, gdyż trudno je później z niej oczyścić.

Przed stawianiem płotu z kamienia zastanów się, czy zależy ci na litym murze, który całkowicie zakryje posesję. Takie rozwiązanie może sprawdzić się w przypadku sporych rozmiarów działek i budynków mieszkalnych, jednak może nieco przytłaczać małe parcele. Może warto postawić na lżejsze ogrodzenie z łączonych materiałów? Dobrym rozwiązaniem jest połączenie kamiennego muru z metalowymi kratami lub metalowymi przęsłami. Naturalny kamień doskonale komponuje się ze stalą malowaną na czarno sposobem proszkowym ‒ w takiej aranżacji będzie prezentował się nowocześnie i elegancko. Kamień można również z powodzeniem łączyć z drewnem, dzięki czemu nabierze sielskiego charakteru. Ażurowe ogrodzenie może powstać także z połączenia kamienia z żywopłotem.

 

Kamienne ogrodzenie gabionowe

Nowoczesną wersją kamiennych ogrodzeń są tzw. gabiony. Są to kamienie umieszczone w charakterystycznym siatkowym koszu, które najczęściej występują jako niebanalny akcent standardowego muru kutego lub z paneli ogrodzeniowych, ale mogą również pojawić się w wielu innych aranżacjach. Stalowe kosze wypełnione naturalnym surowcem tworzą słupy, przęsła, a nawet podmurówki ogrodzeń. Gabiony doskonale podkreślają nowoczesny i minimalistyczny charakter domu i jego otoczenia.

W stalowych, odpornych na zmienne warunki atmosferyczne siatkach można umieszczać kamienie w różnych odmianach. W gabionach najczęściej pojawiają się kamienie łupane, polne, ciosane i inne. Gabiony tworzą płoty szczelne, wytrzymałe i trwałe, a także bardzo dobrze izolujące akustycznie.

PODZIEL SIĘ: