Ogrodzenia betonowe – z bloczków, gładkie i nowoczesne

Data dodania: 02.09.2021 | Anna Bartoś
Nowoczesne szare ogrodzenie domu
Facebook Messenger Twitter Mail

Ogrodzenia betonowe to solidna i trwała zabudowa wokół posesji oraz dobra bariera akustyczna chroniąca przed dźwiękiem z ulicy. Mają ponadczasowy, elegancki wygląd i są odporne na warunki pogodowe. Płot betonowy wykonasz z bloczków z betonu architektonicznego albo specjalnych elementów modułowych, które sprawią, że twój dom będzie dobrze zabezpieczony i nabierze nowoczesnego wyglądu.

Beton na ogrodzenia jest dostępny w różnych wzorach i kolorach. Dużą popularnością cieszą się np. betonowe bloczki, na których przenikają się odcienie szarości, tworząc ciekawy melanżowy wzór. 

 

Ogrodzenia betonowe z bloczków 

Ogrodzenie z bloczków betonowych może być wykonane w kolorze bieli, szarości lub antracytu. Takie odcienie dobrze  komponują się z elementami drewnianymi, metalowymi, a także szkłem hartowanym. Beton to materiał, który dobrze znosi zmienne warunki atmosferyczne. Bloczki są impregnowane specjalnym środkiem zabezpieczającym przed zmianą koloru i wyglądu pod wpływem deszczu, śniegu czy słońca. 

Bloczki z betonu podkreślają architekturę zabudowy i nadają otoczeniu minimalistyczny i nowoczesny charakter. To solidna konstrukcja, która zabezpieczy posesję przed wzrokiem sąsiadów i sprawi, że zyskasz trochę prywatności wokół swojego domu. 

Ogrodzenie z bloczków betonowych jest jednym z dominujących trendów ostatnich lat. Bloczki są łatwe w ułożeniu – pojedyncze elementy mają puste wnętrze, które wypełniasz betonemi (jeśli to konieczne np. ze względu na wysokość słupków) zbrojeniem. Przed przystąpieniem do murowania zapoznaj się dokłądnie z instrukcją producenta.

 

Ogrodzenia betonowe gładkie i żłobione

W tej technologii płyty betonowe (przęsła ogrodzeniowe) są wykonane z mieszaniny cementu, kruszywa i wody, a ich wzmocnieniem jest zbrojenie, które gwarantuje stabilność, sztywność i solidność całej zabudowy. Wybierając przęsła betonowe, stworzysz w pełni zabudowany płot gładki lub żłobiony. Elementy konstrukcji są bowiem produkowane w wersji dekorowanej (jedno- lub dwustronnie) wzorem imitującym np. naturalne kamienie, drewno, wiklinową plecionkę lub bez tłoczeń. 

Ogrodzenie betonowe gładkie składa się ze słupków, przęseł i podmurówki. Zależnie od upodobań możesz wybrać słupki o prostej konstrukcji – gładkie i wąskie – lub bardziej ozdobne – szerokie, dekorowane od góry kulami lub daszkami. Każdy ze słupków ma specjalne zagłębienia, w których mocuje się betonowe przęsła. 

 

Nowoczesne ogrodzenia betonowe modułowe

To ciekawa i bardzo efektowna alternatywa dla tradycyjnych ogrodzeń z kamienia. System składa się z różnego rodzaju bloczków, które są odporne na nasiąkliwość i uszkodzenia mechaniczne. Materiał nie ulega ścieraniu i nie zmienia koloru pod wpływem działania promieni słonecznych. Formy betonowe, w odróżnieniu od naturalnego kamienia, nie wymagają konserwacji ani dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Zachowują swój wygląd przez wiele lat, co pozwala zaoszczędzić koszty związane z renowacją zabudowy wokół posesji. 

Formy betonowe na ogrodzenie modułowe są uniwersalne i dają duże możliwości aranżacyjne. Z ich użyciem stworzysz proste i minimalistyczne ogrodzenie z szerokimi słupami i wysoką podmurówką. Taką zabudowę łatwo dopasujesz do domu w stylu nowoczesnym. Wybierając bloczki z łagodnie zaokrąglonymi krawędziami i bokami zbudujesz ogrodzenie komponujące się z budynkiem w stylu tradycyjnym i klasycznym. 

 

Jak zrobić ogrodzenie betonowe?

Nowoczesne ogrodzenie betonowe jest łatwe w budowie, a cały proces można podzielić na kilka etapów. Pierwszym z nich jest przygotowanie słupków, przęseł i elementów podmurówki, a następnie przygotowanie terenu. W tym celu wytycz linię ogrodzenia w gruncie i oczyść teren z wszelkiej roślinności, kamieni i korzeni. 

Następnie wyrysowaną krawędź podziel na kilka mniejszych części – to miejsca, w których umieścisz słupki. Liczba i wysokość słupków zależy od wielkości i wysokości ogrodzenia oraz rozmiaru przęseł. Średnia odległość pomiędzy betonowymi słupkami może wynosić od 2 do 3 m. 

Kolejnym etapem jest wykopanie fundamentu. Jego szerokość powinna mieć minimum 30 cm, a głębokość ok. 0,8‒1,2 m w zależności od poziomu wód gruntowych i strefy przemarzania. Taka podbudowa zapewni solidną podstawę dla ogrodzenia i zmniejszy ryzyko wypaczeń i wykrzywiania się płotu. Kolejnym krokiem jest ułożenie i zagęszczenie warstwy pospółki. Następnie ułożenie warstwy z betonu podkładowego o grubości około 10 cm,  montaż szalunków i ułożenie zbrojenia zgodnie z wymaganiami producenta oraz zalanie ławy betonem klasy C 30/37. W dalszym etapie układa się izolację poziomą, która ma zapobiegać kapilarnemu podciąganiu wody. Po ułożeniu izolacji można przystąpić do montażu ogrodzenia.

PODZIEL SIĘ: