Nowoczesne ogrodzenia – betonowe, drewniane i panelowe

Data dodania: 21.09.2021 | Katarzyna Kawalec
nowoczesne ogrodzenie z betonu i metalu
Facebook Messenger Twitter Mail

Ogrodzenia w ogrodzie pełnią wiele funkcji. Przede wszystkim zakreślają zasięg terytorialny własności. Ograniczają przestrzeń i dzielą ogród na różne części. Niekiedy też podkreślają architekturę lub zasłaniają nieestetyczne miejsca. 

Nowoczesne ogrodzenie jest rodzajem małej architektury ogrodowej. Jego małe elementy, np. furtki lub bramy, pełnią bardzo ważne funkcje kompozycyjne.

 

Jakie funkcje spełnia ogrodzenie?

Ogrodzenie pełni przede wszystkim funkcje wytyczenia granic ogrodu i własności terenu. Ponadto dzieli teren na różne wnętrza ogrodowe. Zapewnia również intymność posesji, chroniąc przed wejściem nieproszonych gości. Jest ochroną dźwiękochłonną oraz barierą przeciwwietrzną. Ogrodzenie zapewnia bezpieczeństwo poprzez zamontowanie zamykanej bramy lub domofonu. Jest doskonałą ochroną przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów dzięki przesłonie widokowej. Pełni funkcję dekoracyjnej oprawy domu i ogrodu, a także zasłania nieciekawe miejsca posesji.

 

Jakie są rodzaje ogrodzeń?

Ze względu na rodzaj użytego materiału wyróżniamy takie ogrodzenia, jak:

  • drewniane (panelowe, ukośne, kratowane, z grubych elementów);
  • plecione z wikliny (wyplatane z wikliny lub gałęzi, najczęściej stosowane w stylu rustykalnym);
  • murowane (ceglane, z kamieni, tynkowane, z okładzinami naturalnego lub sztucznego kamienia);
  • z siatki (stalowej ocynkowanej ‒ zapewniają dobry dostęp światła do żywopłotu);
  • metalowe (odlewane lub kute);
  • betonowe (bardzo wytrzymałe i nowoczesne).

 

Jaki styl wybrać?

Jeżeli chcesz dobrze dobrać rodzaj ogrodzenia, przyjrzyj się elewacji budynku. Jeśli kolorystyka elewacji i jej rodzaj nawiązuje do ogrodzenia, to zawsze przyniesie dobre efekty. Dobrze zaprojektowane ogrodzenie nada twojemu zielonemu zakątkowi niepowtarzalny charakter i styl, ponieważ jako pierwsze rzuca się w oczy. Przy wyborze wysokości ogrodzenia powinieneś kierować się funkcją, jaką będzie ono pełnić. W przedogródku może być niskie, natomiast w ogrodzie właściwym najlepiej zastosować wysokie ogrodzenie wraz z żywopłotem i kompozycją roślinną.

Jeśli nie wiesz, jaki kształt przęseł w ogrodzeniu wybrać, to kieruj się stylem domu. Jeżeli w budynku występuje motyw łuku, to najlepiej byłoby powtórzyć właśnie kształt łuku w przęsłach.

Do niemal każdego stylu pasują takie elementy jak kute płoty. Niestety są one dosyć kosztowne, ale za to bardzo trwałe. Jak widać, możliwości jest bardzo wiele. Wszystko zależy od inwencji twórczej. Warto być dobrym obserwatorem.

 

Budowa ogrodzenia ‒ jakie są przepisy budowlane?

  1. Nie można budować litego muru bez pozwolenia na budowę. 
  2. Furtki i bramy nie mogą otwierać się na zewnątrz. Nie powinny mieć progów, które uniemożliwiają wjazd osobom na wózkach inwalidzkich.
  3. Szerokość furtki nie może być mniejsza niż 0,9 m. Szerokość bramy na drodze pożarowej musi mieć przynajmniej 3,6 m, a na pozostałych drogach minimum 2,4 m.
  4. Ogrodzenie nie może przekraczać granicy działki.
  5. Najlepiej, żeby ogrodzenie było ażurowe na wysokości od 0,6 m. Łączna powierzchnia prześwitów powinna wynosić minimum 25% całej powierzchni ogrodzenia.

 

Jaki rodzaj konstrukcji wybrać?

Istotnym czynnikiem są ruchy gruntu. Ziemia, osiadając i zamarzając, powoduje pękanie fundamentów. Można temu zapobiec poprzez umieszczenie fundamentów na odpowiedniej głębokości. 

Innym ważnym czynnikiem jest kierunek i siła wiatru. Zwróć uwagę, jakie są główne kierunki wiatru i wzdłuż tych linii postaw ogrodzenie. Jeżeli słupy zostaną postawione w odpowiedniej odległości, zmniejszy się ryzyko zniszczeń.

Kolejnym istotnym aspektem jest odpowiedni wybór materiałów o dużej trwałości i odporności na korozję. Drewno nie może bezpośrednio stykać się z betonem, ponieważ przez to ulega szybkiemu zniszczeniu. Beton i drewno w inny sposób chłoną i oddają wodę.

 

Jakie są elementy składowe ogrodzenia?

  • Fundament ‒ głębokość wykonania fundamentu zależy od strefy przemarzania i może wahać się od 80 do 120 cm. Taka głębokość zapobiegnie pękaniu cokołów. Pamiętaj o podzieleniu fundamentu na odcinki ograniczone papą. Ten proces (tzw. dylatacja) zapobiegnie przypadkowemu pęknięciu fundamentów.
  • Słupy ‒ ich zadaniem jest wyznaczenie płaszczyzny ogrodzenia. Służą do umocowania poszczególnych bram, furtek i przęseł. Najczęściej stosuje się słupy metalowe lub murowane. 
  • Ściany ‒ można je wykonać z różnych materiałów. Najpopularniejsza jest siatka zamocowana do słupów. Przy wyborze materiału kieruj się prostotą. Weź pod uwagę kolorystykę i fakturę budynku. Najlepiej wybrać kolory, które nie rzucają się w oczy.
PODZIEL SIĘ: