Schody betonowe w domu jednorodzinnym – wykonanie i koszty budowy

Data dodania: 27.09.2018 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Schody betonowe w domu jednorodzinnym wykonuje się na etapie stanu surowego. Sposób ich budowy jest określony w projekcie domu.

Schody betonowe wykonuje się bezpośrednio na budowie. Na początku układa się deskowanie i zbrojenie schodów, a następnie wylewa się mieszankę betonową. Wylewanie schodów betonowych wykonuje się razem z betonowaniem stropu. Schody lane można też wykonać później.

 

Schody żelbetowe – projekt

Projekt schodów betonowych określa ich kształt, wielkość i kierunek. Wygodne schody betonowe mają co najwyżej 10 stopni, ale nie mniej niż 3 stopnie w jednym biegu. Liczba stopni w jednym biegu powinna być nieparzysta. Wysokość wykończonego stopnia wynosi ok. 17 cm, szerokość – 25-32 cm. Minimalna szerokość biegów wynosi 80 cm, wygodna – 100 cm, a zazwyczaj wykonuje się schody betonowe o szerokości 110-125 cm. Wysokość balustrady, którą mają schody betonowe, wynosi nie mniej niż 90 cm, odległość między balustradami w dwóch biegach – przynajmniej 7 cm.

Projekt zawiera rysunki i opisy, jak wykonać schody betonowe. Podana jest w nim informacja, ile prętów zbrojeniowych potrzeba do budowy schodów. Opisany jest także kształt prętów zbrojeniowych, długość i średnica oraz z jakiej stali powinny być wykonane. Na rysunkach jest też pokazane, jak rozmieścić zbrojenie schodów. W projekcie schodów określona jest też klasa betonu – C12/15 lub C16/20. Określa ona jego jakość i jest związana z wytrzymałością na ściskanie, badaną laboratoryjnie zgodnie z wytycznymi podanymi w odpowiedniej normie branżowej

 

Schody betonowe – wykonanie

Pierwszym zagadnieniem jest to, jak zrobić szalowanie schodów. Szalunek na schody betonowe wykonuje się zwykle z desek układanych od góry do dołu wzdłuż biegów. Tak przygotowany szalunek schodów podpiera się stemplami ustawionymi co metr. Jeżeli schody betonowe mają spoczniki (czyli podesty – płyty będące początkiem lub końcem biegu schodów lub przedzielające biegi), je również podpiera się stemplami w odpowiednich miejscach. Jeśli chodzi o schody betonowe zabiegowe (w kształcie litery L, zmieniające kierunek ruchu dzięki temu, że spocznik wyznaczają stopnie o zmiennej szerokości, które zwykle mają kształt wydłużonych trapezów), szalowanie schodów wykonuje się z listew lub sklejki wodoodpornej. Spód takich schodów jest bowiem krzywoliniowy.

Kształt stopni, jakie mają schody betonowe, określają deski o wysokości podstopnicy przybite do ściany i do deskowania bocznego. Deski te usztywnia się listwą przybitą do nich w środku biegu.

Istotnym elementem jest zbrojenie schodów. Jego ułożenie zależy od wielu czynników, głownie od rodzaju konstrukcji, jaką mają mieć schody betonowe. Najczęstsze konstrukcje schodów betonowych to schody płytowe jedno- lub dwuzabiegowe (podobne do schodów jednozabiegowych, z tym, że w kształcie litery U), wspornikowe (ich stopnie są zamocowane z jednej strony w ścianie, drugi koniec zaś mają swobodny) lub policzkowe (mają belki, które są oparte na ścianach nośnych lub stropach, stopnie zaś są oparte z obu stron na tych belkach lub z jednej strony na belce, a z drugiej na ścianie).

Gdy szalunek schodów zostanie zamocowany, układa się zbrojenie na podkładkach dystansowych, które pozwalają otrzymać odpowiednią otulinę z betonu. Zbrojenie schodów żelbetowych łączy się ze zbrojeniem ich własnego fundamentu. Betonowe schody mają bowiem własny fundament, z którego wystają pręty zbrojeniowe (nazywane starterami) ułatwiające połączenie konstrukcji. Zbrojenie schodów żelbetowych jest także połączone na górze ze zbrojeniem stropu.

Przed betonowaniem deskowanie schodów trzeba zwilżyć. Wylewanie schodów zaczyna się od dołu i kończy na górze. Gdy beton lekko zwiąże, wierzch stopni zaciera się na gładko. Przez następne 2 tygodnie schody betonowe się zwilża. Po schodach betonowych można chodzić po 2-3 dniach od wylania betonu, deskowanie zaś usuwa się po 3-4 tygodniach.

 

Betonowe schody – koszty budowy

Orientacyjne koszty za materiały i robociznę schodów żelbetowych dwubiegowych w domu jednorodzinnym wynoszą 2000 zł. Za beton trzeba zapłacić ok. 500 zł, za zbrojenie – 300-400 zł, za szalunek – 400 zł. Robocizna to wydatek rzędu 600-700 zł. Do tego trzeba doliczyć koszty wykończenia żelbetowej konstrukcji drewnem lub płytkami gresowymi, co przekracza najczęściej cenę konstrukcji, nierzadko dwukrotnie. 

PODZIEL SIĘ: