Koszty budowy dachu. W jaki sposób wyliczyć, ile kosztuje dach?

Data dodania: 27.03.2019 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Wybierając projekt domu warto zwrócić uwagę nie tylko na funkcjonalność układu pomieszczeń i to, czy budynek zmieści się na działce albo jakie będzie miał okna, ale również na dach. Ważna jest bowiem zarówno jego powierzchnia, jak i stopień skomplikowania, bo te dwa parametry najbardziej wpływają na cenę budowy dachu.

Samodzielnie nawet szacunkowo nie wycenimy dachu, ponieważ nie wystarczy pomnożyć liczbę metrów jego powierzchni przez jednostkowy (za metr kwadratowy) koszt materiału pokryciowego. Bardzo często trzeba uwzględnić wiele akcesoriów i elementów uzupełniających, o których nie mamy pojęcia, a które mogą kosztować nawet drugie tyle co materiał pokryciowy. Koszt pokrycia to także wynagrodzenie dekarzy, które zależy od wielkości i kształtu dachu oraz od materiału pokryciowego, jaki zostanie ułożony.

 

Kto rzetelnie wyceni dach?

Podstawą do obliczeń kosztów pokrycia dachu jest projekt budynku i konstrukcji dachowej. Mającą odzwierciedlanie w rzeczywistości wycenę pokrycia dachu danym materiałem bez problemu przygotuje jego producent, przedstawiciel handlowy lub firma dekarska. Ta ostatnia nie tylko dokładnie wyliczy materiały potrzebne na dach, ale też poda faktyczny koszt ułożenia pokrycia dachowego w regionie, w którym będzie pracować. Doświadczenie dekarza jest bardzo cenne, bo to on tak naprawdę pracuje z danym materiałem. Do ceny pokrycia trzeba dodać koszt orynnowania, które się wraz z nim układa. Dach stromy to także więźba dachowa, wstępne krycie, ocieplenie połaci i wykończenie ich od środka oraz okna połaciowe.

 

Kształt dachu a jego koszt

Zasada jest prosta – im prostszy dach, tym tańsze będzie jego pokrycie. Proste połacie pozwalają optymalnie wykorzystać materiał, bo zużywa się go najmniej. Najtańszy jest więc prosty dach dwuspadowy, bez lukarn czy okien dachowych. W tym przypadku za robociznę też trzeba będzie zapłacić najmniej. 

Im większa powierzchnia dachu, tym więcej potrzeba materiału i wyższa cena. Jednak to nie sama powierzchnia wpływa na koszt krycia, lecz kształt i stopień skomplikowania dachu. Im bardziej skomplikowany będzie dach, tym większy przyjmuje się zapas materiału. Potrzeba też więcej akcesoriów, a i robocizna nierzadko będzie droższa, bo zależna od stopnia skomplikowania prac, a nie jedynie dłuższego czasu pracy. Skomplikowany kształt dachu to także wiele trudnych miejsc, wymagających precyzyjnej obróbki.

 

Wstępne krycie a koszt dachu

Pod każdym pokryciem układa się obecnie wstępne krycie. Pod większością pokryć trzeba jeszcze zamocować ruszt z kontrłat i łat, którym przytwierdza się membranę dachową do więźby (membrany dachowe mocuje się poprzez kontrłaty do krokwi). Zależnie od rodzaju membrany mają różne ceny, ale i tak kosztują mniej niż papa z deskowaniem. Koszt sztywnego poszycia może być dwu- lub trzykrotnie wyższy niż osłonięcia więźby dachowej membraną. Czasem jednak sztywne poszycie jest niezbędne, na przykład pod gont bitumiczny czy pod blachę płaską. Połowę kosztów wstępnego krycia zabiera robocizna.

Przeczytaj także: Podbitka dachowa – wykończenie dachu od spodu.

Rodzaj pokrycia a koszt dachu

Na dachu można zaoszczędzić, wybierając materiały małoformatowe, jak dachówki ceramiczne lub cementowe (betonowe), które wymagają dużo mniej docinania niż pokrycia wielkoformatowe (np. arkusze blachodachówki), nie powstaje wiec zbyt wiele odpadów. Niezbędne są też elementy systemowe. Uogólniając – za podstawowy materiał pokryciowy na prostym dachu trzeba zapłacić mniej więcej 75 proc. kosztów pokrycia, na dachu o skomplikowanym kształcie ta proporcja może sięgać już połowy kosztów.

 

Dachówki ceramiczne – koszty

Cena zależy od producenta, modelu, koloru i wykończenia powierzchni. Na dachach krytych dachówkami potrzeba wiele elementów dodatkowych i akcesoriów dachowych (są to m.in. dachówki połówkowe, dachówki skrajne, gąsiory, taśmy wentylacyjne pod gąsiory, uszczelki grzebieniowe do okapów, stopnie kominiarskie czy płotki przeciwśniegowe) oraz systemów zamocowań.

 

Blacha – koszty

Za powlekane blachodachówki stalowe dobrej jakości trzeba zapłacić niemal tyle, co za dachówki ceramiczne. Pokrycia blaszane to także blacha płaska ze szlachetnej blachy tytanowo-cynkowej lub miedzianej. Podobnie jak przy klasycznych dachówkach trzeba doliczyć koszt akcesoriów wykończeniowych i montażowych.

Blachodachówka dostępna jest w arkuszach ciętych na wymiar lub w panelach albo modułach. Blacha w profilowanych arkuszach przeznaczona jest głównie na proste dachy, modułowa lub panelowa – nieskomplikowane.

 

Gonty bitumiczne – koszty

Rozpiętość cenowa jest spora, a wpływ na wysokość ceny ma liczba warstw gontu bitumicznego, jego kształt i zastosowana posypka. Najtańsze gonty są w kolorze brązowym i czerwonym, o regularnych wycięciach. Jeśli gonty bitumiczne mają na przykład posypkę kamienną, są droższe.

 

Płytki włóknocementowe – koszty

Mają niewielki format, więc podobnie jak dachówki nadają się na dachy o skomplikowanych kształtach. Ich cena również jest zbliżona do ceny klasycznych dachówek. Jednak każdą płytkę trzeba zamocować do łat lub sztywnego poszycia, a więc tu robocizna sporo kosztuje.

 

Kształt dachu a koszt orynnowania

Koszt rynien i rur spustowych zależy od materiału, z którego są wykonane. Jak łatwo przewidzieć, najtańsze są plastikowe, najdroższe – miedziane. Jednak na całkowity koszt orynnowania wpływa stopień skomplikowania zarówno samego dachu, jak i bryły domu, bo do wszelkich komplikacji trzeba dopasować długość i liczbę poszczególnych elementów, ograniczając liczbę odpadów. Najniższe koszty orynnowania będą więc dla dachu dwuspadowego. Prosty dach ogranicza też liczbę akcesoriów uzupełniających, które są potrzebne np. przy załamaniach połaci. Wycenę orynnowania, podobnie jak pokrycia dachu, przygotowuje się dla konkretnego projektu.

Przeczytaj także: Budowa murowanego komina z cegły.

PODZIEL SIĘ: