Nie tylko dachówki ceramiczne – kompletny dach z ceramiki

Data dodania: 17.10.2018 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Dachówki ceramiczne to chętnie stosowany materiał dachowy. By wykonane z nich pokrycie dachowe dobrze pełniło funkcję ochronną, a także było trwałe i estetyczne, do jego wykonania należy wykorzystać poza dachówkami podstawowymi również dodatkowe akcesoria ceramiczne oraz techniczne.

Producenci pokryć dachowych coraz częściej mają w swojej ofercie kompletne rozwiązania dachowe, na które oprócz materiału podstawowego do krycia połaci dachu, składają się również wykonane z tego samego materiału elementy uzupełniające oraz akcesoria techniczne i materiały montażowe. W przypadku pokrycia z dachówek systemowa oferta oznacza, że poza modelami podstawowymi dachówek uzupełniają ją kompatybilne z dachówkami akcesoria ceramiczne, elementy techniczne wzbogacające funkcjonalność dachu i usprawniające montaż pokrycia.

Wybierając dachówki ceramiczne Koramic, otrzymujemy więc nie tylko niezwykle trwałe i efektowne dachówki ceramiczne, ale również wszystkie elementy, które są niezbędne do ułożenia solidnego i trwałego ceramicznego pokrycia dachu wyjątkowo odpornego na niekorzystne warunki atmosferyczne.

 

Dachówki ceramiczne – elementy uzupełniające

Poza dachówkami podstawowymi określanymi także jako połaciowe, w ofercie Koramic znajdują się również dachówki ceramiczne uzupełniające, dzięki którym można zbudować z ceramiki kompletną połać dachu. To, jak rozbudowana jest oferta dachówek ceramicznych uzupełniających zależy od wybranego modelu – najwięcej ich znajdziemy w dachówkach karpiówkach.

By zapewnić szczelne wykończenie styku dwóch połaci, czyli kalenic oraz grzbietów dachu, marka Koramic oferuje dachówki gąsiory, które prawidłowo ułożone na łatach kalenicowych skutecznie osłonią kalenicę. Miejsce styku trzech połaci, często występujące w dachach wielopołaciowych, mansardowych oraz naczółkowych zabezpiecza się specjalnie przeznaczonym do tego elementem, jakim jest wyprofilowany trójnik. Na skrajach dachu stosuje się dachówki ceramiczne szczytowe.

Na skomplikowanym wielopołaciowym dachu lub w lukarnach przydatne mogą się okazać dachówki połówkowe, dzięki którym unikniemy kłopotliwego przycinania dachówek. Sprawną wentylację połaci dachu zapewni kominek odpowietrzający.

Niektóre modele np. karpiówka mają także dachówki ceramiczne ułatwiające swobodny przepływ powietrza pod połacią dachu oraz w miejscach, gdzie wentylacja pokrycia jest utrudniona. Są to dachówki okapowa wentylacyjna, kalenicowa wentylacyjna, powierzchniowa wentylacyjna oraz wentylacyjna wypukła. Na każdym dachu przydatnym elementem będzie również dachówka ceramiczna antenowa.

 

Dachówki ceramiczne to nie wszystko – akcesoria techniczne

Uzyskanie kompletnej i szczelnej połaci dachu, podwyższenie trwałości dachu i poprawy jego funkcjonalności i bezpiecznej eksploatacji zapewni użycie systemowych akcesoriów technicznych. Również i w tym przypadku oferta Koramic jest bogata.

Elementem chroniącym izolację termiczną i konstrukcję dachu przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych są membrany dachowe Koramic zapewniające również wentylację dachu i odprowadzenie nadmiaru wilgoci z wnętrza domu. Gwarancją szczelności pokrycia dachowego, a zarazem estetycznego wykończenia styku połaci dachu ze ścianą i kominem będą taśmy uszczelniające. Specjalne taśmy przeznaczone są również do uszczelniania kalenic i grzbietów dachu.

Warto pamiętać, że dach nowoczesnego domu wymaga częstej obsługi ze względu na zamontowane na nim sprzęty czy urządzenia. Okresowej konserwacji mogą bowiem wymagać nie tylko kominy, ale także okna dachowe wraz z ich zewnętrznymi przesłonami czy też solary i panele fotowoltaiczne. Z myślą o konserwacji i obsłudze urządzeń zamontowanych na dachu producent dachówek ceramicznych Koramic proponuje również montaż kompatybilnych z pokryciem dachu stopni i ław kominiarskich, koniecznych by bezpiecznie poruszać się po stromych połaciach.

Układając pokrycie, nie można też zapominać o skutecznej wentylacji dachu. W skład akcesoriów technicznych usprawniających wentylowanie połaci dachu wchodzą grzebienie wentylacyjne mające za zadanie zapewnienie dopływu powietrza pod połać. Ich dodatkową funkcją jest zabezpieczenie przestrzeni podokapowej przed gryzoniami i ptakami. Łatwy montaż dachówek gwarantują elementy mocujące, takie jak uchwyty do łat, klamry do gąsiorów oraz spinki do mocowania dachówek.

Ważnym elementem funkcjonalnym są również śniegowstrzymacze, czyli płotki zapobiegające gwałtownemu zsuwaniu się niebezpiecznych brył śniegu. Koramic ma również w swojej ofercie system mocowania, sprawiający, że dwie dachówki ceramiczne mogą być mocowane jedną spinką (system SturmFIX). Rozwiązanie to podnosi odporność pokrycia na coraz częstsze także w naszym obszarze geograficznym wyjątkowo silne wiatry i huragany.

PODZIEL SIĘ: