Dach dwuspadowy: konstrukcja i koszt dachu

Data dodania: 15.06.2020 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Prosty dach dwuspadowy ma klasyczny i uniwersalny kształt, podkreśla wygląd elewacji, a jego oszczędna forma bez problemu wpisuje się w każde otoczenie. Dach dwuspadowy to dwie prostokątne płaszczyzny łączące się w kalenicy, czasem urozmaicane lukarnami.

W obecnie wznoszonych domach z poddaszem użytkowym dachy mają zwykle kąt nachylenia 35-45°, co pozwala zachować dobrą proporcję między dachem a ścianami. Jeśli dach jest zbyt niski, bardziej wyeksponowane są ściany. Oczywiście można go optycznie powiększyć, wydłużając okap. Jeśli jednak chcemy mieć dom energooszczędny, warto wybrać nowoczesny dom z dachem dwuspadowym bez okapów.

Duży kąt nachylenia dachu pozwala na skuteczne odprowadzanie wody i bezproblemowe zsuwanie się śniegu.

Dom parterowy z dachem dwuspadowym ma zwykle proporcje wynoszące 1:1,1 lub 1:1,2.

Dwuspadowy dach jest stosunkowo tani w budowie, ponieważ jego powierzchnia jest mała i nie są potrzebne liczne akcesoria dodatkowe, stosowane przy wykonywaniu pokrycia. Dach dwuspadowy ogranicza również ryzyko popełnienia błędów wykonawczych, dwie proste połacie łatwo też ocieplić.

Pod dachem dwuspadowym znajduje się przestrzeń, która jest funkcjonalna. Dach dwuspadowy można łatwo doświetlić oknami połciowymi lub tradycyjnymi pionowymi umieszonymi w lukarnach i ścianach szczytowych.

 

Konstrukcja dachu dwuspadowego

Najprostsza budowa dachu dwuspadowego to konstrukcja krokwiowa, w której para krokwi i drewniana belka stropowa tworzą trójkąt. Stosuje się ją w domach parterowych z drewnianym stropem, gdzie jest poddasze nieużytkowe, przy rozpiętości dachu do 6 m.

W domach jednorodzinnych z poddaszem przeznaczonym na cele mieszkalne wykonuje się zazwyczaj konstrukcję krokwiowo-jętkową lub płatwiowo-kleszczową. W pierwszym rodzaju dachu dostępna jest do mieszkania cała przestrzeń poddasza, bo nie ma podpór pośrednich. Krokwie opierają się na murłatach i mniej więcej na 2/3 wysokości dachu są rozparte przez jętki. Te poziome belki muszą być zaplanowane przynajmniej 2,5 m nad podłogą w kalenicy, by po poddaszu można było się swobodnie poruszać. Taką więźbę projektuje się o rozpiętości do 12 m.

Konstrukcję płatwiowo-kleszczową wykonuje się przy rozpiętości dachu do 16 m. Ma ona dodatkowe podpory, na przykład słupy. Krokwie opiera się na płatwiach i murłatach. Ten rodzaj konstrukcji jest bardziej złożony i trudniejszy do wykonania.

 

Koszt dachu dwuspadowego

Dach dwuspadowy to bardzo korzystne rozwiązanie z tego względu, że na jego konstrukcję zużyjemy mniej materiałów, jest on łatwy w wykonaniu, wymaga więc mniejszych nakładów pracy. Taki dach jest najtańszy w budowie także z powodu szybkiego i prostego wykonania więźby i pokrycia oraz ocieplenia połaci, niewielkiej ilości powstających odpadów, braku wrażliwych miejsc, narażonych na błędy wykonawcze i uszkodzenia, niewielkiej liczby obróbek blacharskich oraz łatwości urządzenia poddasza użytkowego.

Przeczytaj także: Koszty budowy dachu – w jaki sposób wyliczyć, ile kosztuje dach?

Na dach dwuspadowy nadaje się każdy rodzaj pokrycia, zarówno dachówki i blachodachówki, jak i blacha płaska, gonty bitumiczne czy nawet strzecha. Cena dachówki ceramicznej i cementowej zależy od producenta, modelu, koloru i wykończenia powierzchni. Koszt materiału podstawowego wynosi 50-200 zł/m2. Na blachodachówkę trzeba przeznaczyć 30-100 zł/m2. Za 1 m2 pokrycia z blachy płaskiej trzeba zapłacić od 25 zł. Jeśli wybierzemy blachę szlachetną, trzeba liczyć się z kosztem 150-300 zł/m2. Cena płytek włóknocementowych wynosi około 100 zł/m2, gonty bitumiczne kosztują 30-100 zł/m2. Oczywiście na cenę dachu wpływa koszt robocizny, rodzaj wstępnego krycia i orynnowanie.

Przeczytaj także: Jak liczyło się koszty pokrycia dachu w 2019 roku?

PODZIEL SIĘ: