Gonty drewniane – konserwacja i charakterystyka

Data dodania: 15.11.2022 | Anna Adamczak–Bugno
Gont drewniany
Facebook Messenger Twitter Mail

Gonty drewniane tworzą pokrycie dachowe, które dobrze współgra zarówno z budynkami utrzymanymi w klasycznej, jak i nowoczesnej stylistyce.

Gonty drewniane to jeden z najbardziej estetycznych, ale także najdroższych rodzajów pokrycia dachowego. Wykończenie tego typu wymaga odpowiednich czynności pielęgnacyjno-konserwacyjnym w trakcie trwania okresu eksploatacyjnego.

 

Czym są gonty drewniane

Gonty drewniane to rodzaj wykończenia dachowego. Pokrycie tego typu ma formę deszczułek w kształcie prostokąta, których długość wynosi zazwyczaj od 300 do 450 mm, a szerokość zawiera się w zakresie od 60 do 100 mm. Grubość pojedynczej deseczki najczęściej waha się od 4 do 10 mm. 

Gonty drewniane oferowane w sprzedaży są dostępne w dwóch formach. Elementy tego typu wytwarza się w postaci ciętej lub łupanej. Pierwszy typ charakteryzuje się równą i gładką powierzchnią, a drugi jest nieregularny i chropowaty. Gonty łupane są wyodrębniane zgodnie z przebiegiem włókien drewna. Ten rodzaj elementów charakteryzują wydajniejsze parametry trwałościowe w porównaniu do ciętych deseczek. Wykazuje także niższą nasiąkliwość i nie powoduje zatrzymywania wody opadowej.

Na rynku materiałów budowlanych są oferowane również gonty ze specjalnie wyprofilowanymi krawędziami na tzw. pióro i wpust. Elementy o takiej budowie tworzą pokrycie o większej szczelności i sztywności w odniesieniu do gontów bez obrobionych brzegów.

 

Na jakich połaciach można układać gonty drewniane

Zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, gonty drewniane można układać na połaciach, których kąt nachylenia wynosi przynajmniej 14 stopni. Trzeba mieć jednak na uwadze, że połacie o tak małym spadku nie mają możliwości wydajnego odprowadzania wody i zalegającego śniegu, co w przypadku nieodpowiedniego ułożenia warstw dachu (skutkującego zbyt mało wydajną wentylacją) może doprowadzić do uszkodzenia pokrycia. Należy także pamiętać, że, zgodnie z zaleceniami, w przypadku połaci o małym kącie nachylenia gonty powinny być układane trzywarstwowo. Fakt ten znacznie podnosi i tak wysokie koszty takiego wykończenia. Optymalne nachylenie połaci pod gonty drewniane powinno wynosić powyżej 30 stopni. Na takich połaciach deseczki mogą być układane dwuwarstwowo.

Układanie gontów drewnianych jest pracochłonne. Wbudowanie takiego pokrycia powinna przeprowadzić ekipa specjalizująca się w drewnianych wykończeniach dachów.

 

Gonty drewniane – konserwacja

Gont drewniany, jak każdy element z tego surowca, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia:

  • gonty należy pokryć specjalistycznym środkiem impregnacyjnym do drewna, który będzie miał działanie chroniące elementy przed atakiem zagrzybienia oraz owadów;
  • czas, w którym należy zabezpieczyć gonty, zależy przede wszystkim od ich rodzaju. W przypadku łupanych elementów drewnianych zaleca się, aby preparat o działaniu impregnującym został nałożony na pojedyncze gonty przed etapem ich zamontowania na dach. W tym celu elementy zanurza się w odpowiednim roztworze. Gonty cięte natomiast z reguły zabezpiecza się po ich ułożeniu na połaci;
  • impregnacja polega zazwyczaj na nanoszeniu na pokrycie odpowiedniego środka chemicznego z zastosowaniem pędzla lub wałka;
  • gonty cięte można zabezpieczać również metodą natryskową.

 

Planując zastosowanie gontów drewnianych jako pokrycia dachowego, należy pamiętać, że wykończenie tego typu wymaga regularnego przeprowadzania czynności pielęgnacyjno-konserwacyjnych, które należy powtarzać minimum co kilka sezonów. W sytuacji gdy prace utrzymaniowe związane z dachem zostaną zaniechane, na skutek oddziaływania czynników atmosferycznych może dojść do porośnięcia gonów mchem, glonami i innymi naroślami organicznymi. W takim przypadku z reguły konieczne staje się zatrudnienie specjalistycznej firmy, która skutecznie oczyści pokrycie z zastosowaniem odpowiednich preparatów i narzędzi.

 

Gonty drewniane – cena

To jedno z droższych rodzajów pokrycia dachowego. W związku z tym, że elementy tego typu są układane na połaciach dwuwarstwowo, producenci, podając koszt gontów, odnoszą się do liczby elementów potrzebnej do ułożenia kompletnego wykończenia na metrze kwadratowym dachu. Koszty zazwyczaj odnoszą się więc do 60 sztuk gontów. Najtańsze elementy cięte na bazie drewna osikowego są wyceniane na około 60 zł za m2. Z kolei orientacyjny koszt gontów świerkowych wynosi od 70 zł za m2. Cena elementów wykonanych z drewna modrzewiowego często oscyluje wokół 100 zł za m2.

Należy pamiętać, że gonty łupane charakteryzują się wyższą ceną niż cięte. Do wydatków związanych z wykonaniem takiego rodzaju pokrycia trzeba jeszcze doliczyć koszty robocizny, które zazwyczaj wynoszą od 150 zł za m2.

PODZIEL SIĘ: