Wyłazy dachowe – gdzie i jak je zamontować?

Data dodania: 18.11.2019 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Wyłaz dachowy umożliwia bezpieczne i wygodne wyjście na dach. Jest niezastąpiony podczas jego przeglądów, wszelkich konserwacji czy napraw.

Nawet jeśli w dachu są zamontowane okna dachowe, warto wyposażyć go w specjalny wyłaz, który umożliwia swobodne wyjście na dach. Wyłaz dachowy może otwierać się na prawą lub na lewą stronę albo do góry.

 

Wyłazy dachowe jak okna połaciowe

Wyłazy dachowe (okna wyłazowe) dostępne są w różnych wymiarach, które pozwalają dorosłemu człowiekowi przedostać się z wnętrza domu na dach. Oferowane są zarówno do stromych (o kącie nachylenia 15-85 stopni), jak i do płaskich dachów. Coraz częściej wyglądają jak okna połaciowe. Wyłazy dachowe, podobnie jak okna połaciowe, mogą mieć ramy drewniane, plastikowe lub aluminiowe.

Montaż wyłazu dachowego praktycznie nie różni się od montażu okna połaciowego – również potrzebne są dodatkowe akcesoria uszczelniające „okienko” w dachu. Dlatego wraz z wyłazami dachowymi kupuje się m.in. odpowiednie kołnierze uszczelniające, które przeznaczone są tylko do montażu okien wyłazowych.

Wyłaz dachowy powinien także pasować do pokrycia dachu. Można przy tym kupić wyłaz uniwersalny, który będzie pasował do wszystkich pokryć dachowych – zarówno płaskich, jak i profilowanych, na przykład do tradycyjnych dachówek.

Wyłaz dachowy powinien mieć ogranicznik, który uniemożliwi jego przypadkowe zatrzaśnięcie. Z kolei ryglowanie w odpowiednich pozycjach pozwala na przewietrzanie pomieszczenia. Wyłaz dachowy może też być wyposażony w pneumatyczny siłownik (po uruchomieniu skrzydło podnosi się automatycznie – podobnie jak klapa bagażnika w samochodzie – do kąta około 70 stopni).

Wyłazy dachowe mają specjalnie ukształtowane profile, których zadaniem jest zapobieganie poślizgnięciu się podczas wychodzenia na dach. W wyłazach dachowych, tak jak w oknach połaciowych, można montować rolety zewnętrzne i osłony przeciwsłoneczne, na przykład rolety wewnętrzne czy żaluzje.

 

Wyłazy dachowe – gdzie je zamontować?

Wyłazy dachowe oferowane są ze zwykłymi szybami, a także z termoizolacyjnymi pakietami szybowymi. Wyłazy z zimnymi szybami przeznaczone są do nieogrzewanych pomieszczeń. Jeśli wnętrze, gdzie ma być zamontowany wyłaz dachowy, jest ogrzewane, musi on mieć nie tylko ciepłą szybę (o niskim współczynniku przenikania ciepła U), ale i odpowiednie elementy ocieplające połączenie wyłazu z dachem.

W wyłazach dachowych, podobnie jak w oknach połaciowych, często znajdują się szyby hartowane, o podwyższonej odporności na gradobicie czy uderzenia mechaniczne. Wyłaz dachowy może też być wyposażony w klapę wentylacyjną z filtrem powietrza.

 

Wyłazy dachowe – jak je zamontować?

O ile to możliwe, wyłaz dachowy należy umieścić blisko komina lub w takim miejscu, aby droga do komina była jak najkrótsza. Idealnym rozwiązaniem jest, jeśli wyłaz dachowy znajduje się za kominem, bo wtedy jest mało widoczny. Jeśli jednak wyłaz jest umieszczony z dala od komina, na dachu zazwyczaj montuje się stopnie kominiarskie ułatwiające bezpieczne przedostanie się do niego, a przy kominie – ławy kominiarskie.

Zazwyczaj wyłaz dachowy montuje się między krokwiami, podczas wykonywania dachu. Wyłaz dachowy może być zamontowany w zestawie z oknem połaciowym. Do takiego montażu niezbędny jest jednak specjalny kołnierz ułatwiający mocowanie okien blokowo.

PODZIEL SIĘ: