Ile kosztuje budowa domu w 2018 r.?

Data dodania: 27.09.2018 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Budowa domu to przedsięwzięcie dość trudne i złożone. Nie ma co się oszukiwać, że można tu i ówdzie zaoszczędzić – takie idee kończą się często kosztownymi przeróbkami, które niekiedy bywają wręcz niemożliwe do naprawienia.

Nie da się jednoznacznie i precyzyjnie powiedzieć, jaki będzie ostateczny koszt budowy domu. Można jedynie wstępnie oszacować, ile będziemy potrzebować pieniędzy. Na szacunki te składa się wiele czynników: powierzchnia domu, liczba kondygnacji, poziom skomplikowania bryły budynku, technologia budowy, sposób wykończenia czy nawet region kraju, w którym będą prowadzone prace. Szacunki najlepiej prowadzić z uwzględnieniem tego, jakie etapy budowy domu są prowadzone.

 

Fundamenty – koszty

Udział fundamentów w koszcie budowy domu to wydatek powyżej 40 tys. zł, łącznie z pracami ziemnymi. Mówimy tu o tradycyjnym sposobie fundamentowania (wykonywanie fundamentów z betonu wylewanego w deskowaniu lub wymurowanie z bloczków betonowych). Możemy też zdecydować się na płytę fundamentową. Ten rodzaj fundamentów jest zalecany w przypadku budowy domu energooszczędnego i pasywnego. Firmy, które się tym zajmują, podają całkowity koszt jej wylania wraz z materiałami i projektem na poziomie 300 zł/mkw. Do tego trzeba doliczyć jeszcze koszt prac ziemnych w granicach 40 zł/mkw.

 

Ściany zewnętrzne – koszty

Zwykle zanim ruszy budowa domu, zastanawiamy się, jakie materiały wybrać do wzniesienia ścian zewnętrznych. Generalnie musimy wiedzieć, że w finalnym rozliczeniu to, czy będziemy budować z pustaków, bloczku, cegły nie ma większego znaczenia. Ważniejsze powinny być dla nas parametry cieplne danego materiału oraz jego właściwości użytkowe. Co istotne – porównując ceny poszczególnych rozwiązań – powinniśmy brać pod uwagę koszt 1 mkw. całkowicie ocieplonej ściany (elewacja i izolacja), a nie tylko poszczególnych części składowych tego etapu budowy.

 

Okna – koszty

To „poważna” pozycja w budowlanym budżecie. Ciepła, o doskonałych parametrach technicznych, energooszczędna stolarka oznacza wydatek rzędu 20 tys. i więcej. Koszty można nieco obniżyć, jeśli np. wybierzemy do niektórych pomieszczeń okna nieotwierane.

 

Ściany działowe – koszty

Koszt budowy ścian działowych powinniśmy zamknąć w kwocie 200 zł za 1 mkw. (+/-). Cena ta zawiera w sobie wydatki na materiały i robociznę. Rzecz jasna, mówimy tu o typowych ściankach gipsowo-kartonowych, na których opiera się najprostszy i najczęściej stosowany sposób dzielenia pomieszczeń. Koszt ten – jak w pozostałych pozycjach – może się zmieniać, ponieważ ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych są płynne. Natomiast jeżeli myślimy o montowaniu kołków i wieszaniu różnych cięższych rzeczy na naszych ścianach działowych, powinniśmy wykonać je z pustaków. Najczęściej wybierane grubości pustaków do wznoszenia takich ścianek kształtują się między 8 a 12 cm.

 

Dach i system rynnowy – koszty

Na cenę pokrycia istotny wpływ ma jego rodzaj oraz kształt dachu. Droższy jest dach kryty dachówką ceramiczną, podczas gdy blachodachówka uchodzi za materiał najtańszy. Średnia cena dachówek kształtuje się w granicach 50–70 zł/mkw., choć za najdroższe (wyrób ręczny) trzeba zapłacić nie mniej niż 200 zł/mkw. Blachodachówka jest bardziej przyjazna dla kieszeni – najtańszy model to koszt ok. 20 zł/mkw. za sztukę (średnio za 1 mkw. blachodachówki zapłacimy ok. 45 zł).

Nie zapominajmy o kosztach robocizny, ale nie wybierajmy najtańszej ekipy. Lepiej wydać na usługi dekarza więcej i mieć pewność, że nasz dach będzie piękny i trwały przez lata. Reasumując, dach nad głową będzie nas kosztował od 50 tys. zł wzwyż.

 

Budowa domu – samodzielnie czy z ekipą

To, w jaki sposób i kto będzie wykonywał prace budowlane, także wpływa na kosztorys budowy domu. Przyjęło się, że prowadzenie budowy samodzielnie, tzw. systemem gospodarczym, jest tańsze niż wynajęcie ekipy. Nie do końca jest to słuszne myślenie, ponieważ wówczas na naszych barkach spoczywa zorganizowanie całej budowy, zakup materiałów, pilnowanie harmonogramu oraz często szukanie przypadkowych fachowców do prac, których wykonania sami nie chcemy się podjąć.

Ogólnie można powiedzieć, że budowa domu w systemie gospodarczym kosztuje o ok. 15 proc. mniej w porównaniu do tej prowadzonej przez firmę, która wybuduje dom pod klucz – od A do Z. 

Szacując koszty budowy i wykończenia domu, warto przygotować zapas 15–20 proc. wolnych środków. Zawsze bowiem mogą zdarzyć się niespodzianki, których wcześniej nie uwzględniliśmy w planach.

PODZIEL SIĘ: