Konstrukcja dachu – budowa domu odpornego na zimę

Data dodania: 26.07.2022 | Anna Adamczak–Bugno
Czarny dach na budynku
Facebook Messenger Twitter Mail

Dach dwuspadowy, czterospadowy, kopertowy lub inny jest jedną z najważniejszych przegród, która chroni budynek przed warunkami zewnętrznymi. Zimą, kiedy zapotrzebowanie na energię rośnie, ujawniają się wszystkie oszczędności i nieprawidłowości z czasu budowy domu, dlatego warto zadbać o wszystkie elementy dachu, a nie tylko o jego pokrycie.

Budowa domu, zwłaszcza w naszym klimacie, powinna uwzględniać wpływ zmiennych warunków atmosferycznych na poszczególne elementy budynku. Dach domu zimą jest narażony na oddziaływanie ekstremalnych warunków atmosferycznych: mrozu, wiatru i zalegającego śniegu, który w ciągu dnia się nagrzewa, a nocą gwałtownie ochładza. Topniejący śnieg może spowodować stopniowe uszkodzenie konstrukcji dachu, szczególnie wtedy, gdy jest ona nieszczelna.

 

Dach domu zimą – dlaczego ważna jest szczelina wentylacyjna między warstwami dachu?

Podczas zimowych odwilży, a także wraz z nastaniem słonecznych przedwiosennych dni, zamiast ze śniegiem dach twojego domu będzie musiał poradzić sobie z wodą, i to stojącą. Wśród resztek śniegu i lodu tworzą się zatory i zastoiny. Zgromadzona woda może przenikać głęboko w pokrycie dachu. Z tego powodu w konstrukcji dachowej konieczne jest zachowanie szczeliny wentylacyjnej między pokryciem dachowym a wstępnym kryciem w postaci membrany dachowej. Powietrze przepływające pomiędzy dołem połaci a kalenicą osusza spód pokrycia powierzchni warstwy izolacyjnej, nie pozwalając na zaleganie wody na wstępnym kryciu i przeciekaniu w głąb dachu.

Aby jednak ten system był skuteczny, należy zabezpieczyć wloty powietrza pod pokrycie dachowe. Dostęp powietrza zagwarantują kratki, listwy czy grzebienie okapowe zamontowane na stałe w szczelinach wentylacyjnych. Jednocześnie uniemożliwią one gromadzenie się liści czy zagnieżdżenie się zwierząt. Skutecznym zabezpieczeniem będzie również zamontowanie w kalenicy taśmy uszczelniająco-wentylującej, która dzięki wykonaniu środkowej części z siatki o drobnych oczkach pozwala na swobodny przepływ powietrza.

 

Newralgiczne punkty połaci

Należy wziąć pod uwagę, że woda opadowa mająca kontakt z powierzchnią dachu wnika we wszystkie nieszczelności pokrycia. Newralgiczne miejsca przecieków z reguły powstają w tych strefach połaci dachu, w odniesieniu do których istnieje największe ryzyko błędów wykonawczych. Dlatego niezbędne jest zabezpieczenie takich miejsc obróbkami z blachy płaskiej lub uszczelniaczami dekarskimi. Opierzenia są niezbędne między innymi w miejscach występowania koszy dachowych oraz przewodów kominowych. Do wykonania obróbek stosuje się z reguły elementy z blachy, której formę i kolor należy dobrać do rodzaju wykończenia. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup gotowych obróbek, które stanowią część kompletnego systemu dachowego.

 

Stromy dach dwuspadowy, czterospadowy lub kopertowy – mniej problemów

Zasada jest taka: im dach jest bardziej stromy, tym jest szczelniejszy. Śnieg i deszcze spływa ze stromych konstrukcji na skutek oddziaływania przyciągania grawitacyjnego, przez co krócej utrzymują się one na materiale pokrycia. Na dachach o małym kącie nachylenia (poniżej 15 stopni), należy zadbać o wykonanie szczelnej izolacji.

W przypadku dachów płaskich lub o małym kącie nachylenia zalegający śnieg poprzez podwianie może dostać się pod nieprawidłowo ułożone pokrycie. Aby tego uniknąć, wszystkie połączenia pokrycia dachowego z obróbkami w newralgicznych miejscach (np. kalenica koszowa, kalenica szczytowa) należy wykonać z jak największą starannością.

 

Coroczny przegląd dachu domu przed zimą

Aby dach zimą nie ucierpiał, jeszcze przed nadejściem minusowych temperatur powinieneś zadbać o jego kondycję, czyli zrobić przegląd i naprawić ewentualne usterki. Podstawową czynnością, którą możesz wykonać samodzielnie, jest czyszczenie rynien. Ich drożność ma duży wpływ na utrzymanie jakości pokrycia dachowego. Zapchane rynny, z których przelewa się woda, niszczą konstrukcję okapu dachu, co może mieć poważne konsekwencje.

Resztę prac związanych z przygotowaniem pokrycia dachowego do zimy należy powierzyć fachowcom, ponieważ nie wszystkie usterki powstające w pokryciu są widoczne na pierwszy rzut oka. Najbardziej narażone na zniszczenia są łączenia np. poszczególnych części pokrycia dachowego czy też połaci z wystającymi elementami. Zazwyczaj są one zabezpieczone obróbkami blacharskimi oraz uszczelniaczami dekarskimi. Te ostatnie z upływem czasu mogą się wykruszyć, przez co pokrycie dachowe jest nieszczelne. Przenikająca przez nie wilgoć może doprowadzić do przegnicia warstwy izolacyjnej dachu oraz uszkodzenia samej konstrukcji budynku. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w profilaktykę niż późniejsze borykanie się z poważnymi uszkodzeniami.

PODZIEL SIĘ: