Jaki jest koszt budowy domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych?

Data dodania: 21.01.2020 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Od kilku lat budujemy coraz mniejsze domy na coraz mniejszych działkach. Zazwyczaj są to niepodpiwniczone budynki parterowe z garażem. W ubiegłym roku ponad jedna trzecia budujących wybrała obiekt o powierzchni do 100 m².

Dom o powierzchni 100 m² jest stosunkowo tani w budowie, funkcjonalny i odpowiadający potrzebom rodziny o modelu dwa plus dwa. Zazwyczaj taki dom nie ma piwnicy, ale za to ma garaż. To, ile faktycznie zapłacimy za dom, zależy od ceny działki, projektu, przyłączy, materiałów oraz od kosztów robocizny.

 

Koszt budowy domu

Za tradycyjne fundamenty pod 100 m² (ławy i ściany fundamentowe) wraz z robotami ziemnymi trzeba zapłacić około 40 tys. zł, za ocieplone i otynkowane ściany zewnętrzne podobnie, czyli 30–40 tys. zł. Ponadto jeśli zamiast styropianu wybierzemy system ETICS z wełną mineralną lub elewację na ruszcie, trzeba będzie dopłacić kilka tysięcy złotych.

Cena stropu w tak małym domu waha się od 20 tys. do 40 tys. zł, zależnie od tego, czy zaprojektowano strop całkowicie prefabrykowany, gęstożebrowy czy też monolityczny (ten ostatni jest najdroższy).

Niewielkie domy zazwyczaj mają proste dwuspadowe dachy. Na budowę, ocieplenie i pokrycie dachu tego rodzaju trzeba przeznaczyć 35–60 tys. zł.

Okna elewacyjne w domu o powierzchni 100 m² kosztują 20–30 tys. zł, połaciowe zaś połowę tej sumy, czyli 10–15 tys. zł.

Jeśli roboty budowlane wykonuje się samodzielnie, można ograniczyć koszty inwestycji nawet do 30 proc., jednak zatrudnienie firmy budowlanej pozwala zaoszczędzić czas.

Przyjmuje się, że koszt budowy jednego metra kwadratowego domu jednorodzinnego w stanie surowym zamkniętym wynosi około 3 tys. zł. Zawsze jednak należy się liczyć z pewnymi dodatkowymi wydatkami, których nie da się uniknąć, jeśli budowa okaże się bardziej kosztowna, niż zakładaliśmy na początku.

Oczywiście czasem udaje się też zaoszczędzić, gdy trafi się na obniżki cen materiałów czy zmieni sposób wykonania i wykończenia jakiegoś elementu domu. Porównując ceny, zawsze należy brać pod uwagę całkowitą wartość danego elementu, ponieważ tylko w ten sposób można dostrzec różnice w realnych kosztach. Planując ewentualną zmianę na budowie, trzeba też brać pod uwagę, że jedna pociąga kolejną, a to trzeba uwzględnić przy kalkulacji ostatecznych kosztów.

Można przyjąć, że koszt budowy domu o powierzchni do 100 m² w 2023 roku, do stanu surowego zamkniętego, wyniesie 300–350 tys. zł, cała inwestycja (plus instalacje, tynki, wykończenie) pochłonie zaś 550–650 tys. zł.

 

Koszt budowy domu 100 m² – fundamenty

Tradycyjne fundamenty wykonuje się z mieszanki betonowej wylewanej w deskowaniu lub muruje z bloczków betonowych. Ławy pod ściany takiego domu zazwyczaj mają 70 cm szerokości, ściany fundamentowe – 25 cm. Materiały użyte do wybudowania fundamentów kosztują 2/3 sumy; robocizna (w tym roboty ziemne w typowych warunkach gruntowo wodnych) i szalunek to pozostała 1/3 kosztów.

Jeśli ściany będą trójwarstwowe, potrzebny będzie szerszy fundament, a wtedy koszt budowy podwalin wzrośnie. Płyta fundamentowa (odpowiednia do domu energooszczędnego) kosztuje 350–450 zł/m².

Oczywiście na roboty fundamentowe można wydać więcej, jeśli grunt na działce jest słabonośny, a poziom wód gruntowych – wysoki.

 

Koszt budowy domu 100 m² – ściany zewnętrzne

Ceny ścian zewnętrznych będą się kształtować na podobnym poziomie co fundamenty, gdy do budowy w danej technologii (ściany jedno-, dwu lub trójwarstwowej) użyjemy zarówno pustaków z ceramiki poryzowanej, jak i bloczków z betonu komórkowego. Wybierając materiał, należy więc brać pod uwagę jego właściwości i parametry, na których nam zależy.

Znaczący wpływ na całkowite koszty budowy ścian zewnętrznych może mieć warstwa elewacyjna, szczególnie jeśli użyjemy szlachetnego, a tym samym drogiego materiału.

 

Koszt budowy domu 100 m² – strop między kondygnacjami

Koszt budowy stropu gęstożebrowego wynosi około 30 tys. zł, monolitycznego – wylewanego w deskowaniu mniej więcej 10 tys. zł więcej. Podobny pod względem kosztów byłby strop z płyt prefabrykowanych, ale to rozwiązanie wymaga użycia dźwigu, co nie w każdych warunkach jest możliwe.

Ceny stropów zależą od lokalnych wytwórni i składów, skąd brane są materiały, zbrojenie i beton.

 

Koszt budowy domu 100 m² – pokrycie dachowe i orynnowanie

W przypadku dachu pod uwagę trzeba brać cenę więźby dachowej, wstępnego krycia i materiału pokryciowego ze wszystkimi potrzebnymi elementami oraz ocieplenia i orynnowania. O ile typowe orynnowanie (z PVC lub ze stali powlekanej) to koszt kilku tysięcy złotych, to za pokrycie dachowe trzeba będzie zapłacić kilkadziesiąt tysięcy, np. 25 tys. zł za gonty bitumiczne, ponad 50 tys. za tradycyjne dachówki.

 

Stolarka okienna i drzwiowa w domu 100 m²

Za energooszczędne okna do niewielkiego domu trzeba zapłacić mniej więcej 30 tys. zł. Dużą część tej sumy będą stanowić drzwi tarasowe. Na cenę stolarki okiennej wpływa wybór materiału, z którego mają zostać wykonane ramy. Jeśli np. zamienimy okna plastikowe na drewniane – koszt może wzrosnąć ponad dwukrotnie.

Zarówno na drzwi wejściowe, jak i bramę garażową trzeba przeznaczyć po kilka tysięcy złotych. Kilkanaście tysięcy kosztują też okna połaciowe wraz z montażem i elementami uzupełniającymi.

PODZIEL SIĘ: