Systemy rynnowe – cena, rodzaje, parametry

Data dodania: 11.04.2021 | Anna Bartoś
systemy rynnowe o różnym kształcie
Facebook Messenger Twitter Mail

System rynnowe to gotowe zestawy rur, rynien i mocowań. Powinny być szczelne, ponieważ odprowadzają wodę deszczową i chronią elewację przed zawilgoceniem. Sprawność systemów rynnowych zależy nie tylko od materiału, z jakiego je wykonano, ale także od poprawnego montażu i późniejszej konserwacji. 

System rynnowy powinien być odporny na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Najlepiej, aby miał małą rozszerzalność temperaturową.

 

Z czego składają się systemy rynnowe?

Systemy rynnowe to kompletne zestawy przeznaczone do montażu przy dachu. Składają się na nie wszystkie niezbędne uchwyty, łączenia, rury spustowe i rynny. Niektóre zestawy mogą też zawierać końcowy system odprowadzania lub zbiornik wody deszczowej. W sprzedaży dostępne są gotowe rozwiązania przeznaczone dla domów o standardowym układzie kwadratu lub prostokąta. Producenci coraz częściej oferują też możliwość zamówienia systemów rynnowych stworzonych pod wymiar dla niestandardowej bryły budynku. 

 

Rynny stalowe, aluminiowe czy z plastiku?

Systemy rynnowe mogą zawierać rynny kwadratowe lub okrągłe. Rury spustowe i rynny okalające dach mogą być wykonane m.in. ze stali, plastiku lub aluminium. Wybór materiału wpłynie na cenę, trwałość i sposób konserwacji zestawu. Wybierając rynny na bazie metalu, warto zwróć uwagę na to, aby grubość metalowego rdzenia i warstwy ochronnej po zewnętrznej stronie rury była jak największa.

  • Rynny z plastiku – są najtańsze. Mimo średniej trwałości (mogą się kurczyć i rozszerzać pod wpływem temperatury) są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich zaletą jest łatwa konserwacja – nie trzeba ich impregnować ani malować. Są łatwe w montażu. Elementy systemu z PVC łączy się klejem, złączkami i woskiem. 
  • Rynny stalowe – są bardzo trwałe, mogą zachować szczelność nawet do 50 lat. Warunkiem ich niezawodności jest regularna konserwacja ‒ rury ze stali wymagają czyszczenia, malowania i zabezpieczania środkami antykorozyjnymi. Dobrze znoszą warunki atmosferyczne i nie zmieniają swojej objętości pod wpływem ciepła i zimna. 
  • Rynny z aluminium – to najlżejsze i najdroższe rozwiązanie. Mają smukłą konstrukcję, a dla zachowania estetycznego wyglądu i dobrej szczelności wymagają mniej intensywnych zabiegów niż stalowe.

 

Systemy rynnowe – ceny, producenci, porady 

Systemy rynnowe dostępne na rynku różnią się pod względem cen. Z czego wynikają rozbieżności? Koszt zestawu zależy przede wszystkim od liczby składających się na niego elementów. Im więcej uchwytów, połączeń, mocowań i innych dodatków, tym wyższa cena. Wyższe wydatki mogą wiązać się m.in. z zakupem zbiorników na wodę deszczową. Droższe będą systemy produkowane na zamówienie niż te, które są dostępne od ręki. Na ostateczny koszt wpływa również wielkość budynku, materiał wykonania rynien i stopień skomplikowania dachu. 

Mając na uwadze fakt różnic cenowych, przed dokonaniem zakupu warto porównać oferty kilku różnych producentów. Może się okazać, że niektóre firmy nakładają wysokie marże, a dzięki wysyłaniu zapytań do kilku miejsc można zaoszczędzić nawet kilka procent. Oferty możesz porównać samodzielnie, ponieważ wielu sprzedawców udostępnia na swoich stronach internetowych specjalne kalkulatory do obliczenia kosztów realizacji inwestycji. Innym rozwiązaniem jest kontakt z doradcą i prośba o przygotowanie indywidualnej wyceny. Czas oczekiwania wynosi zwykle 2‒3 dni. 

 

Bezokapowy system rynnowy – co warto o nim wiedzieć?

Bezokapowy system rynnowy dopiero zyskuje swoich zwolenników. Jest to rozwiązanie, które sprawdza się w budynkach o nowoczesnym wyglądzie i nietypowej bryle bez tradycyjnego okapu. Na uwagę zasługuje szybkość montażu i dostępność do systemu. Zestaw tego typu można stosunkowo sprawnie zdemontować, zdejmując utrzymującą się na zatrzaskach maskownicę. Ułatwia to proces czyszczenia i udrażaniania rynny. 

System jest w 100% szczelny i nadaje się do założenia w warstwie ocieplenia. Maskownicę możesz dobrać do koloru elewacji, dzięki czemu uzyskasz efekt jednolitej ściany i właściwie niezauważalnych rynien. Wyróżnikiem zestawów bezokapowych jest kształt rur – kwadratowe rynny nadają budynkowi oryginalny i estetyczny wygląd. 

Systemy bez okapu to wyraz minimalizmu i prostoty. Można je zastosować w budownictwie pasywnym, w domach jednorodzinnych, a także w budynkach wielorodzinnych, zabudowie szeregowej oraz w obiektach przemysłowych i usługowych. Decyzję o montażu takiego systemu warto zaplanować już na etapie projektu i adaptacji budynku, ponieważ jest to technologia, która wymaga użycia materiałów termoizolacyjnych o dobrych parametrach.

PODZIEL SIĘ: