Montaż okna dachowego – cena, zasady i instrukcja

Data dodania: 20.05.2021 | Anna Adamczak–Bugno
okna dachowe
Facebook Messenger Twitter Mail

Montaż okna dachowego w dachówce ceramicznej, blachodachówce lub innym rodzaju pokrycia musi zapewniać szczelność styku, a jednocześnie umożliwiać wentylację materiału izolacyjnego. Cena takiej usługi zależy między innymi do wielkości elementu stolarki okiennej. Montaż okna dachowego w istniejącym dachu wymaga rozebrania części pokrycia.

 

Montaż okna dachowego wymaga uwzględnienia wielu kwestii, jak chociażby parametru termoizolacyjności. Obecnie standardowe okna dachowe mają U poniżej 1,0 W/(m2K), a w najlepszych modelach wartość tego współczynnika wynosi nawet poniżej 0,6 W/(m2K). Niezależnie od tego, jakie okna dachowe wybierzemy i o jakich parametrach, powinny one być prawidłowo zamontowane.

 

Montaż okna dachowego – zasady

Aby montaż okna (w tym okna dachowego), był poprawny, musi być przede wszystkim szczelny. Podstawową jego funkcją jest bowiem zabezpieczenie warstwy ocieplenia wokół okna i niedopuszczenie do przedostawania się do wnętrza budynku opadów atmosferycznych oraz ucieczki ciepła z pomieszczeń. Dlatego do wykonania tych prac wybierz certyfikowaną ekipę dekarską, rekomendowaną przez producenta danego modelu okien.

Podczas montażu okna dachowego należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji. Najważniejsze etapy prac to odpowiednie wypoziomowanie okna połaciowego, ułożenie materiału izolacyjnego wokół ramy oraz zamontowanie kołnierza uszczelniającego.

Okno dachowe montuje się do krokwi lub łat montażowych za pomocą specjalnych kątowników, które znajdują się w komplecie razem z oknem. Szerokość okna musi być o ok. 5 cm mniejsza od otworu. Ościeżnicę okna dachowego należy bardzo dokładnie wypoziomować ‒ w przeciwnym razie okno będzie się źle otwierać. Następnie przestrzeń między ramą okna a łatami trzeba ocieplić okienną ramą izolacyjną dopasowaną do rozmiaru okna. Po wykonaniu tej czynności montuje się wokół okna izolację przeciwwilgociową, tak aby szczelnie łączyła się z membraną dachową.

Ostatni etap to założenie kołnierza uszczelniającego, który powinien być dopasowany do rodzaju pokrycia dachowego i jego wysokości. Kołnierz dachowy na dachu pokrytym dachówką lub blachodachówką musi mieć specjalny fartuch, który formuje się, dopasowując jego kształt do przyciętych dachówek.

 

Obróbka okna dachowego od wewnątrz

Po zamontowaniu okna na zewnątrz czas na montaż okna dachowego od wewnątrz. Należy ułożyć folię paroizolacyjną wokół okna, ocieplić wnękę okienną oraz właściwie ją ukształtować. Te czynności można sobie ułatwić, korzystając z gotowych materiałów dopasowanych do rozmiaru okna.

Montaż okien dachowych najlepiej przeprowadzić równolegle z kryciem połaci dachowej. W przeciwnym razie konieczne będzie rozebranie fragmentu dachu, a często również wycięcie elementów konstrukcyjnych więźby. W takim przypadku niezbędne jest odpowiednie wzmocnienie osłabionych stref. W związku z tym przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac w tym zakresie trzeba koniecznie skonsultować się z uprawnionym projektantem branży konstrukcyjnej, który określi zakres wymaganych prac.

Warto pamiętać, że lepszy dostęp światła do pomieszczeń na poddaszu zapewni zamontowanie kilku mniejszych okien dachowych zamiast jednego dużego. Zaplanowanie elementów stolarki okiennej o szerokości nieprzekraczającej 90 cm z reguły nie wymaga ingerencji w elementy konstrukcyjne dachu, ponieważ typowy rozstaw ukośnych belek w budynkach jednorodzinnych wynosi od 90 do 100 cm. Jeśli planujesz szersze okno, konieczne będzie przerwanie ciągłości krokwi i wykonanie wymianu, czyli miejscowego wzmocnienia polegającego na zamocowaniu krótkich belek do dwóch krokwi sąsiadujących z przeciętym elementem. Do wymianów przytwierdza się z kolei ucięty fragment krowi. Połączenia międzywęzłowe poszczególnych elementów można wykonać z zastosowaniem odpowiednich wieszaków ciesielskich. Prostopadłe do głównych krokwi krokiewki pomocnicze powinny być wykonane z jednej lub z dwóch stron okna (od dołu i góry) w zależności od położenia otworu.

 

Cechy okien dachowych

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy użytkowe okien dachowych.

  • Większość okien dachowych ma szybę hartowaną, nie ma więc obawy, że pęknie np. wskutek gradobicia.
  • Okna dachowe, podobnie jak pionowe, mają często specjalne wzmocnienia antywłamaniowe.
  • Zaletą okien dachowych jest to, że występują z górnym lub dolnym otwieraniem, ręcznym lub automatycznym.
  • Montaż okna dachowego w istniejącym dachu najłatwiej wykonać, gdy połacie są pokryte dachówką (np. ceramiczną). Rozebranie fragmentu dachu nie wymaga w takim przypadku użycia specjalistycznego sprzętu. Kwestia wykonania otworu jest bardziej skomplikowana na dachach pokrytych arkuszami blachy.
PODZIEL SIĘ: