Jaka siatka ogrodzeniowa jest najlepsza na płot?

Data dodania: 20.07.2022 | Anna Bartoś
Płot z metalowej siatki
Facebook Messenger Twitter Mail

Siatka ogrodzeniowa to szybki i niedrogi materiał, którym łatwo ogrodzić działkę. Sprawdzi się w roli ogrodzenia tymczasowego lub docelowego. Sprawdź, czym różni się siatka ogrodzeniowa powlekana od ocynkowanej i jak przebiega montaż siatki ogrodzeniowej.

Montaż siatki ogrodzeniowej nie wymaga zgłaszania prac do starostwa, o ile wysokość płotu nie przekracza 2,2 m od poziomu gruntu. 

 

Siatka ogrodzeniowa do wyznaczenia granic działki

Ogrodzenie z siatki wyznacza granice posesji i zmniejsza ryzyko wejścia na działkę dzikich zwierząt oraz przypadkowych osób. Ze względu na niską cenę siatka to jedno z rozwiązań stosowanych na boczne i tylne części płotu. Ażurowa konstrukcja sprawia, że płot jest transparentny i nie dominuje otoczenia domu ani ogrodu.

Siatka ogrodzeniowa jest stosunkowo trwała i odporna na uszkodzenia. Jest łatwa w montażu – wprawny majsterkowicz sam upora się z naciągnięciem siatki i zamocowaniem jej do słupków. Zależnie od swoich oczekiwań możesz wykonać siatkę z betonową podmurówką lub bez – w pierwszym wariancie płot będzie bardziej estetyczny i mocniejszy, ale druga opcja jest tańsza i szybsza w wykonaniu. Obie jednak nie są idealne.

Jeśli zależy Ci na bardzo trwałym i estetycznym ogrodzeniu, powinieneś zwrócić uwagę na inne opcje, np. na ogrodzenia betonowe. Co więcej, ta forma pasuje doskonale do budynków w nowoczesnym stylu o wiele bardziej niż siatka.

 

Siatka ogrodzeniowa: powlekana, ocynkowana, zgrzewana

Dostępne na rynku siatki mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu (grubość pręta wynosi zwykle od 1,9 do 3,3 mm). Plastikowa siatka ogrodzeniowa nie nadaje się do grodzenia nieruchomości. Jest znacznie delikatniejsza i bardziej podatna na zniszczenia niż metalowa, dlatego najlepiej sprawdzi się jako siatka ogrodnicza do podtrzymywania roślin czy ochrony drzewek przed dziką zwierzyną.

Siatka metalowa jest solidniejsza i trwalsza. Ogrodzisz nią posesję wokół domu lub ogródek działkowy. Wyróżnia się dwa rodzaje takiej siatki:

  • siatka metalowa pleciona – to po prostu sztywno skręcony drut. Przestrzeń pomiędzy prętami jest równa i wyglądem przypomina romb. Siatka jest sprężysta i łatwo poddaje się naciskowi, dzięki czemu łatwiej można ją dopasować do zróżnicowanego terenu;
  • siatka metalowa zgrzewana – jest mniej elastyczna niż wersja pleciona, ponieważ miejsca łączeń są ze sobą zespolone na stałe pod wpływem wysokiej temperatury. Luki pomiędzy prętami są w kształcie prostokąta lub kwadratu, a cała struktura siatki jest bardziej zwarta.

 

Siatka metalowa może być powlekana lub ocynkowana. Pierwsza z nich jest pokryta warstwą kolorowego PVC, dzięki czemu łatwo można dopasować jej wygląd do elewacji i otoczenia ogrodu. Niestety powłoka z tworzywa sztucznego z czasem może się kruszyć, a widoczne na niej zabrudzenia trudno jest usunąć. Trzeba też wiedzieć, że drut w siatce z powłoką jest cieńszy niż ten w siatce ocynkowanej.

Siatka metalowa ocynkowana występuje tylko w kolorze srebra, ale jest bardziej wytrzymała od powlekanej. Ocynkowana powierzchnia zmniejsza ryzyko pojawienia się korozji i sprawia, że drut lepiej znosi szkodliwe warunki pogodowe.

 

Montaż siatki ogrodzeniowej

Montaż siatki nie jest skomplikowany, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Podczas prac będą przydatne:

  • siatka ogrodzeniowa (cena za rolkę zależy od tego, jaki typ wybierzesz, np. siatka zgrzewana jest droższa w porównaniu z plecioną),
  • słupki do siatki ogrodzeniowej (najczęściej mają wysokość 150‒240 cm),
  • szpadel,
  • drewniane wsporniki do słupków,
  • szybkoschnący beton,
  • słupy podporowe,
  • opaski i druty naciągowe.

 

Prace rozpocznij od dokładnego wymierzenia działki i obliczenia, ile materiału potrzebujesz. Następnie wytycz miejsca na słupki stabilizujące, zachowując pomiędzy nimi ok. 2–3 m odstępu. Wykop dołki, w których osadzisz metalowe pale (głębokość ok. 70 cm, szerokość ok. 30 cm) i wypełnij otwory betonową zaprawą. 

Wyrównaj słupki, wypoziomuj je i podeprzyj wspornikami, aby nie zmieniły swojej pozycji. W rogach ogrodzenia przymocuj słupy podporowe dla wzmocnienia konstrukcji. Kiedy beton stwardnieje i wyschnie, usuń wsporniki i przykręć opaski oraz pręty naciągowe do słupków. 

Druty powinny znajdować się na trzech poziomach – na szczycie słupka, pośrodku i na samym dole. Do tak przygotowanego podparcia możesz mocować siatkę. Naciąganie zacznij przy słupku początkowym. Przeciągnij siatkę przez drut i powoli, etapami rozwijaj i naprężaj. Jeśli używasz siatki zgrzewanej, prace montażowe będą sprawniejsze, ponieważ nie wymaga ona takiego naciągania jak siatka pleciona. 

Podczas wykonywania ogrodzenia z siatki ułatwieniem będzie wykorzystanie gotowych zestawów z akcesoriami montażowymi. Zawierają one drut wiązałkowy i naciągowy oraz napinacze, które sprawiają, że utrzymanie sprężystości siatki jest znacznie łatwiejsze. 

 

PODZIEL SIĘ: