Jak sprawdzić, czy działka jest budowlana? – krok po kroku

Data dodania: 25.04.2021 | Monika Krzyśków
architekt z planami na działce budowlanej
Facebook Messenger Twitter Mail

Po podjęciu decyzji o budowie domu ważnym etapem jest znalezienie właściwej działki. W trakcie poszukiwań można się spotkać z różnymi określeniami statusu działki ‒ dla przyszłego inwestora interesująca będzie przede wszystkim ta, na której można postawić dom. Jak zatem sprawdzić, czy działka jest budowlana?

Przeznaczenie działki może sprawdzić każdy, więc jeśli wśród ogłoszeń lub w trakcie wycieczki krajoznawczej dostrzegłeś grunt na sprzedaż, który przypadł ci do gustu, możesz to zrobić w prosty sposób. Przede wszystkim sprawdź przeznaczenie działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. 

Przeczytaj także: Co należy sprawdzić przed zakupem działki budowlanej?

 

Jak sprawdzić, czy działka jest budowlana, czy rolna?

Sprawdzenie statusu działki, na której planujesz rozpocząć budowę domu, to krok, który koniecznie musisz wykonać jeszcze przed jej zakupem. Może się niestety okazać, że wybrany grunt jest przeznaczony pod budownictwo rolne lub przemysłowe, co uniemożliwi budowę domu. W tym celu warto również poznać definicję działki budowlanej, którą określa prawo budowlane. Działka budowlana jest tam definiowana jako nieruchomość gruntowa lub działka gruntu, która spełnia wymogi odpowiednie dla stawiania obiektów budowlanych. Wymogi, o których mowa, to dostęp do drogi publicznej, właściwa wielkość i kształt, a także podłączenia infrastruktury technicznej, które określają odrębne przepisy i akty prawa miejscowego dotyczące stawiania budynków.

Działki budowlane dostępne w sprzedaży mogą być uzbrojone lub nieuzbrojone. Pierwsze z nich mają dostęp do urządzeń infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i/lub gazowej, natomiast drugie nie mają tego rodzaju podłączeń.

Przed zakupem gruntu pod budownictwo mieszkaniowe należy koniecznie sprawdzić, czy działka jest budowlana, czy rolna. Dlaczego to takie ważne? Może się okazać, że w rzeczywistości działka określana przez sprzedającego jako budowlana w dokumentach urzędowych jest określona jako rolna. Na takiej działce nie będzie można wybudować domu jednorodzinnego. Co prawda istnieje możliwość przekształcenia działki rolnej na budowlaną, jednak może okazać się to nieopłacalne, a cała procedura może ciągnąć się latami.

Przeczytaj także: Działka siedliskowa – czym różni się od działki budowlanej?

 

Jak sprawdzić w internecie, czy działka jest budowlana?

Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy działka jest budowlana, z pewnością pierwsze kroki wykonasz w internecie. Jest to właściwe postępowanie, gdyż status działki najszybciej i najłatwiej sprawdzić właśnie na stronach internetowych urzędu gminy lub miasta, na którego terenie usytuowana jest dana nieruchomość gruntowa. W tym miejscu należy szukać Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Dokument zawiera informacje o możliwości zagospodarowania danej działki w konkretnym celu. Z MPZP dowiesz się, czy grunt kwalifikuje się do zabudowy jednorodzinnej lub wielorodzinnej, czy też jego przeznaczenie jest zgoła inne, np. przemysłowe, usługowe, leśne czy też rolne. Poszczególne tereny w MPZP oznaczone są w następujący sposób:

 • MN ‒ budownictwo jednorodzinne,
 • MW ‒ budownictwo wielorodzinne,
 • U ‒ zabudowa usługowa,
 • R ‒ tereny rolnicze,
 • ZL ‒ tereny leśne,
 • KD ‒ tereny dróg publicznych,
 • KDW ‒ tereny dróg wewnętrznych.

Dokument MPZP składa się z części tekstowej i mapy, na której możesz znaleźć dany grunt i odczytać jego funkcję. Jeśli działka jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe, będzie można wybudować na niej dom. Na tym jednak nie koniec ‒ należy również sprawdzić zapisy planu, które zawierają dokładne wytyczne odnośnie do wymiarów i parametrów technicznych budynków stawianych na danym terenie. Są to m.in.:

 • maksymalna wysokość zabudowy,
 • maksymalna powierzchnia zabudowy,
 • możliwość budowy domu w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej,
 • kształt dachu,
 • szerokość elewacji frontowej i jej kolor.

Wytyczne powinny zostać spełnione w projekcie budowlanym, inaczej możesz nie otrzymać pozwolenia na budowę.

 

Gdzie sprawdzić, czy działka jest budowlana, jeśli nie ma MPZP?

Wiesz już, jak najłatwiej i gdzie sprawdzić, czy działka jest budowlana ‒ jednak co zrobić w sytuacji, gdy okaże się, że dany teren nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego? W tym przypadku należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. W dokumencie tym zawarte są szczegółowe informacje o możliwości zabudowy danej działki. W celu wydania warunków zabudowy należy złożyć wniosek do urzędu gminy lub miasta, którego wzór można znaleźć na stronie internetowej danego urzędu. Należy go zaadresować bezpośrednio do wójta, burmistrza lub prezydenta. Złożenie wniosku jest bezpłatne, jednak warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż może on być rozpatrywany przez urząd nawet kilka tygodni. Warto wiedzieć, że wniosek może złożyć każdy ‒ nie trzeba być właścicielem nieruchomości.

PODZIEL SIĘ: