Budowa domu na działce rolnej

Data dodania: 17.01.2020 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Dostać zielone światło na budowę domu na działce rolnej nie jest łatwo. Na początek trzeba bowiem przejść skomplikowaną (dwuetapową) procedurę związaną z odrolnieniem działki.

Odrolnienie działki to przekształcenie ziemi rolnej w działkę budowlaną, polegające na wyłączeniu określonej powierzchni gruntu z produkcji rolnej i leśnej, i przeznaczenie go na cele budowlane. Zanim jednak to zrobimy, musimy wcześniej taką działkę kupić. To niestety też nie jest proste, bo grunty rolne podlegają ochronie i nie każdy może zostać właścicielem takiej ziemi. Obowiązujące w tej kwestii przepisy są dość restrykcyjne i dotyczą zarówno gruntów państwowych, jak i prywatnych.

 

Istotne zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego

Jeżeli mamy grunt, który w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego widnieje jako rolny, udajemy się do gminy i składamy wniosek o zmianę jego przeznaczenia na budowlany (podajemy, co zamierzamy wybudować). We wniosku podajemy powierzchnię działki i określamy klasę ziemi.

Informacja o klasie jest bardzo ważna z dwóch powodów. Po pierwsze, jeśli grunt liczy więcej niż pół hektara i ma w planie kategorię wyższą niż IV, V i VI, wówczas gmina (w naszym imieniu) prosi o jego odrolnienie ministra rolnictwa. W drugim przypadku, gdy powierzchnia gruntu ma mniej niż pół hektara, a gleba należy do kategorii IV, V lub VI, gmina może samodzielnie podjąć decyzję o wyłączeniu jej z produkcji rolnej, czyli zgodzić się na odrolnienie działki.

 

Wniosek o odrolnienie – mocne argumenty

Wniosek o odrolnienie należy odpowiednio uzasadnić. Przydaje się tu znajomość art. 6 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, który uwzględnia to, że „na cele nierolnicze i nieleśne można przeznaczać przede wszystkim grunty oznaczone w ewidencji gruntów jako nieużytki, a w razie ich braku – inne grunty o najniższej przydatności produkcyjnej”.

Oznacza to, że wprost możemy napisać, że nasza działka nie ma wartości produkcyjnej i w planie miejscowym nie ma żadnych innych nieużytków, tylko nasze. Warto też dodać, że działka figuruje jako rolna jedynie w teorii i nie da się jej dalej wykorzystywać na cele bezpośrednio związane z produkcją rolną.

 

Wyłączenie z produkcji rolnej

Następnie musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ gminę – jeśli chodzi o odrolnienie – nie obowiązują żadne terminy administracyjne. W praktyce cały proces zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, czyli odrolnienia może potrwać nawet kilka lat. Jeżeli wniosek nie zostanie uwzględniony, pozwolenia na budowę domu na działce rolnej nie dostaniemy.

Odpowiedź pozytywna nie oznacza jednak, że możemy się już budować. Trzeba złożyć kolejne podanie, tym razem o wyłączenie z produkcji rolnej gruntów, co do których wymagana jest decyzja o wyłączeniu. Robimy to we właściwym miejscowo starostwie. Po otrzymaniu stosownej decyzji oraz uiszczeniu odpowiednich opłat i należności (ich wysokość zależy m.in. od powierzchni działki i klasy gleby), możemy uznać, że jesteśmy właścicielami działki budowlanej i rozpocząć formalności związane z budową domu.

PODZIEL SIĘ: