Cena działki budowlanej – średnia cena za metr kwadratowy

Data dodania: 25.04.2021 | Monika Krzyśków
działki budowlane
Facebook Messenger Twitter Mail

Poszukując gruntu pod budowę, oczekujemy jak najniższej ceny. Warto jednak wiedzieć, co wpływa na cenę działki budowlanej i jakie są średnie koszty zakupu ziemi na interesujących nas terenach.

Na cenę działki budowlanej wpływa wiele czynników. Poza wielkością, kształtem i jakością gruntu istotną kwestią jest również jego usytuowanie i dostęp do mediów oraz drogi dojazdowej.

 

Cena działki budowlanej a lokalizacja gruntu

Największy wpływ na cenę działki budowlanej mają jej lokalizacja i otoczenie. Najwyższe ceny osiągają działki zlokalizowane w dużych miastach wojewódzkich i ich okolicy ‒ w naszym kraju najdroższe grunty znajdują się w województwie mazowieckim i Warszawie. Taka sytuacja wynika przede wszystkim z dużego skupiska ludzi i tym samym dużego zapotrzebowania na nieruchomości mieszkaniowe, ale nie tylko. Wysoka cena wynika również z możliwości i udogodnień, jakie oferują większe miasta, a których nie znajdziemy w mniejszych miejscowościach lub wsiach. Przykładem może tutaj być dobrze rozwinięty rynek pracy, dostęp do szkół niższego i wyższego szczebla, rozrywki czy też komunikacja publiczna.

Warto wspomnieć, że w małych miejscowościach o dużym potencjale turystycznym ceny działek budowlanych również potrafią utrzymywać się na wysokim poziomie. Ceny nieruchomości budowlanych na wsiach oddalonych od miast będą zdecydowanie tańsze niż w ośrodkach miejskich, jednak im bliżej dużych miast, tym ich ceny są wyższe. 

Spory wpływ na koszty zakupu działki budowlanej ma również jej otoczenie. Warto zatem zwrócić uwagę na sąsiadujące budynki, charakter wsi czy osiedla. Okolica ładnych domów jednorodzinnych, bliskość szkoły, przedszkola czy ośrodka zdrowia, zadbany park lub bliskość lasu podwyższa średnie ceny działek budowlanych. Przed zakupem gruntu warto sprawdzić go w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub warunkach zabudowy, w których znajdują się informacje nie tylko o statusie działki, ale również planowanym rozwoju okolicy. Może się okazać, że w sąsiedztwie planowana jest budowa magazynów czy hal przemysłowych, które mogą obniżyć cenę wybranej działki.

 

Średnie ceny działek budowlanych a dostęp do dróg i mediów

Każda działka budowlana musi mieć dostęp do drogi publicznej. Wpływ na wysokość ceny zakupu gruntu pod budowę domu będzie miał jednak stopień rozwoju infrastruktury drogowej. Działki w obrębie dużych miast są zazwyczaj dobrze skomunikowane. Inwestorzy oczekujący podobnych warunków na obrzeżach ośrodków miejskich muszą się liczyć z wysokimi cenami działek budowlanych. Dobry dojazd do centrum miasta i dobre skomunikowanie miejscowości z pozostałymi miastami obszaru podwyższają ceny gruntów. Działki na wsiach, z których środkami komunikacji publicznej można dotrzeć do pozostałych wsi i większych miast regionu, również osiągają wysokie ceny.

Uzbrojenie działki to kolejny parametr, który wpływa na cenę jej zakupu. Działki budowlane oferowane na sprzedaż mogą być uzbrojone lub nieuzbrojone. Grunty uzbrojone mają na swoim terenie podłączenia do infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i gazowej i są z tego tytułu droższe, natomiast działki nieuzbrojone są odpowiednio tańsze. Kupując grunt nieuzbrojony, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, które poniesiemy na podłączenie działki do niezbędnych mediów. Warto zawczasu zorientować się, jak wysokie będą to koszta, gdyż może okazać się, że bardziej opłacalny będzie zakup działki uzbrojonej ‒ mimo wyższej ceny zakupu.

 

Średnie ceny działek budowlanych za metr kwadratowy

Mimo że ceny działek budowlanych od lat idą w górę, zainteresowanie gruntami pod budowę budynków mieszkaniowych wcale nie słabnie. Najwyższe koszty zakupu w 2022 roku osiągnęły ziemie w obrębie miast ‒ zwłaszcza w Warszawie, w której cena działki budowlanej za metr kwadratowy wyniosła nawet ponad 1300 zł. Do najdroższych miast wojewódzkich należy też Gdańsk ze średnią ceną zakupu gruntu pod budowę 850 zł i Poznań z kosztami rzędu 800 zł. Mniej więcej 400‒500 zł za metr kwadratowy działki budowlanej trzeba natomiast wydać w takich miastach jak Wrocław, Bydgoszcz, Lublin, Kraków, Katowice i Szczecin.

Jeśli interesują cię działki budowlane w obrębie miast, warto skierować uwagę na miejscowości, w których ceny tego rodzaju nieruchomości w 2022 roku były najniższe. Dobrze pod tym względem plasuje się Gorzów Wielkopolski ze średnią ceną za metr kwadratowy gruntu budowlanego nawet na poziomie 100 zł. W Olsztynie, Łodzi i Zielonej Górze można znaleźć działki ze średnią ceną 150‒200 zł za metr kwadratowy. Najniższe ceny osiągają nadal jednak działki budowlane usytuowane w większym oddaleniu od miast. Średnie ceny działek na wsi zaczynają się średnio od 90 zł za metr kwadratowy w województwie lubuskim. Około 100 zł można również zapłacić za metr kwadratowy gruntu w województwie warmińsko-mazurskim. Najdroższe ziemie, z cenami przekraczającymi 300 zł za metr kwadratowy znajdują się na obszarze wiejskim województwa mazowieckiego.

PODZIEL SIĘ: