Jak obliczyć zużycie prądu w domu jednorodzinnym?

Data dodania: 20.07.2022 | Iwona Czyżykowska
Minety, żarówka i kalkulator na stole
Facebook Messenger Twitter Mail

Prąd jest obecnie wręcz niezbędny do codziennego funkcjonowania w domach. Praktycznie każdego dnia przez kilka godzin działają urządzenia elektroniczne. Niektóre z nich, jak np. lodówki, cały czas są podłączone do prądu. Dlatego tak ważne jest to, aby odpowiednio zaplanować sieć energetyczną. Jak obliczyć zużycie prądu na ten cel?

Określenie zużycia prądu jest ważne z kilku względów. Przede wszystkim jest ono potrzebne do załatwienia wszelkich formalności związanych z budową domu i przyłączeniem działki do sieci energetycznej, a później wykonania przyłącza do domu. Przewidywane roczne zużycie energii elektrycznej warto znać przy wymianie lub rozbudowie instalacji elektrycznej w domu. Jak zatem je obliczyć? Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

 

Jak obliczyć pobór prądu na potrzeby przyłączenia do sieci energetycznej?

Planując budowę domu, już na etapie wyboru projektu i jego przystosowania do swoich potrzeb warto zastanowić się nad tym, ile i jakich urządzeń elektrycznych będzie znajdowało się w domu. Jest to ważne z kilku względów. Pozwala odpowiednio rozplanować prowadzenie przewodów elektrycznych, włączników światła, wypustów czy gniazdek, a także umożliwia wstępne oszacowanie poboru prądu, co jest istotne przy ustalaniu mocy przyłącza, jakie będzie konieczne dla działki i posesji.

Wskazuje się, że przy standardowych sprzętach, które nie pobierają dużej ilości prądu, dla domu jednorodzinnego, przy rodzinie w modelu 2 + 2, wystarczająca będzie moc przyłączenia o wartości 10 kW. Jednak jeżeli decydujesz się na korzystanie z płyty indukcyjnej lub elektrycznej, a także piekarnika elektrycznego czy wentylacji, wartość ta wzrasta już do ok. 15 kW. Najwyższa moc przyłączeniowa jest potrzebna, jeśli w domu jest ogrzewanie elektryczne i klimatyzacja. Tutaj wskazuje się już ok. 30 kW.

Aby dokładniej oszacować zużycie prądu, można skorzystać z następującego wzoru: kW×h=kWh (kW to moc urządzenia, h to czas jego użycia, a kWh to ilość zużytej energii). Mając informacje dotyczące mocy wybranego przez siebie sprzętu, łatwo obliczysz, ile będzie zużywał energii. Po zsumowaniu wartości obliczonych dla wszystkich planowanych sprzętów dowiesz się, jaki będzie ogólny pobór prądu dla całego domu. Na podstawie takich informacji możesz też oszacować wstępne koszty związane ze zużyciem prądu w domu i postarać się je zoptymalizować, na przykład poprzez kupno urządzeń z wyższej, czyli bardziej energooszczędnej klasy energetycznej. W tym celu wartość obliczonych kWh należy pomnożyć przez stawkę operatora sieci energetycznej za 1 kWh.

 

Co zużywa najwięcej prądu w domu jednorodzinnym?

Kiedy już wiesz, jak obliczyć szacunkowe zużycie energii, warto dowiedzieć się, jak procentowo rozkłada się ono na wszystkie rodzaje urządzeń, w których jest wykorzystywany prąd. Warto pamiętać o tym, że niektóre urządzenia działające w domu będą wymagały mocniejszej sieci energetycznej z uwagi na ciągły i intensywny pobór prądu. Wskazuje się, że w budynkach stawianych po 2020 roku, czyli spełniających założenia energooszczędności, najwięcej, bo ok. 55% zużywanej energii w domach jednorodzinnych pochłania ogrzewanie, ok. 18% podgrzewanie wody użytkowej, ok. 7% zasilanie urządzeń kuchennych i gotowanie, ok. 17% oświetlenie i inne sprzęty elektryczne, a ok. 3% chłodzenie i wentylacja. Trzeba mieć na uwadze, że wartości te będą się różnić w zależności od tego, jakie dokładnie elementy są wykorzystywane w domu: np. czy do ogrzewania używane są piece tradycyjne, do których działania jest potrzebny prąd, czy też położone jest ogrzewanie podłogowe elektryczne. Różnica może też wystąpić przy stosowaniu kuchenek i piekarników elektrycznych w porównaniu do kuchenek gazowo-elektrycznych. W przypadku stosowania ogrzewania elektrycznego wpływ na wydatki i zużycie prądu może mieć także to, jak docieplony jest dom. Dlatego też ogrzewanie elektryczne jest zalecane przy domach budowanych w technologii energooszczędnej lub pasywnej.

 

Jak można obniżyć wydatki na prąd w domu jednorodzinnym?

Kiedy w domu jest wiele urządzeń zasilanych prądem i dodatkowo jest on wykorzystywany do podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania budynku, warto pomyśleć o optymalizacji kosztów z tym związanych. Wiele osób wskazuje na montaż paneli fotowoltaicznych jako idealnego rozwiązania. Jednak warto też pamiętać o mądrym i odpowiedzialnym korzystaniu z poszczególnych urządzeń. Kiedy urządzenie jest nieużywane, najlepiej odłączać je z sieci, a także wyłączać ze stanu czuwania. Teoretycznie stan czuwania czy np. ładowarka podłączona do gniazdka nie generują dużego zużycia prądu, jednak patrząc na to z perspektywy kilku miesięcy i pamiętając o wyłączaniu światła w pomieszczeniach, w których się aktualnie nie przebywa, oszczędności mogą już być znaczne.

 

PODZIEL SIĘ: