Piec akumulacyjny – jak działa? Czy warto go montować?

Data dodania: 11.07.2022 | Adrianna Piętka
Grzejnik na ścianie
Facebook Messenger Twitter Mail

Wybór rodzaju ogrzewania domu jest istotny zarówno z punktu widzenia komfortu cieplnego w pomieszczeniach, jak i kosztów. W niektórych przypadkach uzasadnione będzie wykorzystanie pieca akumulacyjnego.

W przypadku ogrzewania elektrycznego warto zdecydować się na piec akumulacyjny. Urządzenie to przez długi czas utrzymuje i emituje ciepło, dzięki czemu jest bardzo wydajne i efektywne. Jego praca polega na ładowaniu się, przekształcaniu energii elektrycznej w cieplną i oddawaniu jej (rozładowaniu) do pomieszczeń. Przy takim typie ogrzewania dobrze jest skorzystać z tańszej, nocnej taryfy u dostawcy prądu, co spowoduje znaczące obniżenie kosztów zużycia energii. Można wybrać piec statyczny lub dynamiczny, w zależności od potrzeb.

 

Piec akumulacyjny ‒ budowa i działanie

Piec akumulacyjny to rodzaj elektrycznego grzejnika z funkcją magazynowania energii. Jest zasilany energią elektryczną, która następnie jest zamieniana w energię cieplną i magazynowana wewnątrz urządzenia, a następnie oddawana do pomieszczeń. Odbywa się to na dwa sposoby, w zależności od rodzaju urządzenia:

  • piec akumulacyjny statyczny ‒ to mniej efektywne urządzenie. Oddaje ciepło od razu po jego zmagazynowaniu, aż do ostygnięcia poprzez promieniowanie i konwekcję, podobnie jak klasyczne grzejniki;
  • piec akumulacyjny dynamiczny ‒ piec z tzw. dynamicznym rozładowaniem. Jego działanie opiera się na wydmuchu ciepłego powietrza do pomieszczenia dzięki wbudowanemu wentylatorowi. Można sterować jego pracą, dzięki czemu jest ona efektywniejsza.

 

Działanie pieca w wyżej opisany sposób jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji. Wewnątrz urządzenia znajdują się grzałki elektryczne, które oddają ciepło otaczającym je cegłom lub bloczkom magnezytowym, czyli materiałom akumulującym energię cieplną. W modelach statycznych ciepło jest oddawane do obudowy i dalej, poprzez zjawisko promieniowania i konwekcji, do pomieszczeń. Obecnie pracą takiego urządzenia można sterować poprzez programator. Piec oddaje zmagazynowaną energię aż do całkowitego rozładowania. W piecu dynamicznym oprócz systemu grzałek i bloczków wbudowany jest wentylator wymuszający cyrkulację powietrza wewnątrz obudowy. Aby uniknąć nawiewu zbyt gorącego powietrza, następuje mieszanie go z zimnym, dzięki czemu wywiewane do pomieszczeń powietrze ma optymalną temperaturę. Warto też zwrócić uwagę na odpowiednie umiejscowienie pieca, które nie może utrudniać przepływu powietrza.

Piec akumulacyjny z racji swojej budowy i wypełnienia może ważyć nawet kilkaset kilogramów. Na rynku są dostępne modele stojące i wiszące, wyposażone w szereg opcji, takich jak np. wi-fi, podświetlany wyświetlacz LCD czy system inteligentnego ładowania, co bezpośrednio przekłada się na komfort i łatwość użytkowania.

 

Kiedy warto zamontować piec akumulacyjny?

Zastosowanie pieca akumulacyjnego będzie uzasadnione, gdy planujesz ogrzewać budynek z wykorzystaniem energii elektrycznej i przy dwutaryfowym rozliczaniu kosztów energii elektrycznej u dostawcy. W nocy piec pobiera tanią energię, a w dzień, gdy cena prądu jest wyższa, oddaje zgromadzone ciepło. Dobrze jest sprawdzić stan domowej instalacji elektrycznej i dobrać urządzenie o odpowiedniej mocy.

Piece akumulacyjne statyczne starszego typu, bez sterowania, zaleca się stosować w pomieszczeniach nieprzeznaczonych do stałego pobytu ludzi i tam, gdzie komfort cieplny nie ma dla użytkownika dużego znaczenia. Wynika to z faktu braku kontroli nad pracą tego typu urządzenia. Piece dynamiczne mają możliwość sterowania poprzez panel na urządzeniu lub centralny moduł sterujący z czujnikiem pogodowym, kontrolujący kilka urządzeń. Można dostosować do swoich potrzeb zarówno stopień naładowania, jak i rozładowania, dzięki ustawieniu na termostacie pożądanej w danym pomieszczeniu temperatury. Piece akumulacyjne są polecane do pomieszczeń takich jak pokój dzienny, gdzie ważny jest stabilny komfort cieplny.

 

Piec akumulacyjny ‒ koszty

Ceny pieców akumulacyjnych są bezpośrednio związane z ich mocą ‒ im większa moc, tym wyższa cena urządzenia. Piece statyczne są tańsze niż dynamiczne ze względu na prostszą budowę. Ceny samych urządzeń zaczynają się od około 2,6 tys. złotych. Montaż i podłączenie pieca akumulacyjnego warto zlecić specjaliście ‒ elektrykowi z odpowiednimi uprawnieniami. Taka usługa także będzie odpłatna w zależności od ilości urządzeń oraz stawek w danym regionie.

Oprócz kosztów inwestycyjnych trzeba się liczyć z bieżącymi rachunkami za energię elektryczną, choć wykorzystanie pieców akumulacyjnych to najbardziej ekonomiczna opcja dla ogrzewania elektrycznego. Warto jednak zadbać o dwutaryfowe rozliczanie ‒ tańszą taryfę nocną i wczesnoporanną ‒ i w tym czasie ładować grzejniki.

PODZIEL SIĘ: