Klimatyzacja domowa – cena, schemat i montaż

Data dodania: 04.07.2022 | Magdalena Głowala–Habel
Mężczyzna ustawia klimatyzację
Facebook Messenger Twitter Mail

Upały w Polsce potrafią dać się we znaki, dlatego coraz więcej osób decyduje się na instalację klimatyzatorów w domu. Sprawdź, jak działa klimatyzacja domowa i jakie są koszty jej montażu i utrzymania. 

Klimatyzacja domowa pomaga utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniu podczas upałów. Może też pomóc ogrzać pomieszczenie, gdy dzień jest chłodny. Nowoczesne instalacje mają również funkcję osuszania powietrza, która z pewnością przyda się wiosną i jesienią, kiedy pojawia się kłopot z wysoką wilgotnością powietrza w domu. Naturalnie klimatyzator domowy może służyć również jako wiatrak, bez chłodzenia.

 

Jak działa klimatyzacja domowa?

Klimatyzator domowy zbudowany jest na podobnej zasadzie co lodówka. W skład instalacji wchodzą dwa urządzenia połączone ze sobą izolowanym przewodem, w którym mieszczą się: przewód sterujący, przewody chłodnicze i rurka skroplin. Spliter to urządzenie, które montuje się wewnątrz pomieszczenia, natomiast jednostka zewnętrzna musi znajdować się na zewnątrz budynku. Instalacja składa się z dwóch wymienników ciepła – parownika i skraplacza, wentylatorów, które umożliwiają wymianę powietrza oraz zaworu rozprężnego i sprężarki. 

W instalacji klimatyzacyjnej krąży tzw. czynnik roboczy, na którym bazuje proces chłodzenia powietrza. Wędruje ono pomiędzy parownikiem i skraplaczem napędzane siłą wiatraków. Dzięki temu możliwe jest schłodzenie powietrza w pomieszczeniu i odprowadzenie ciepła do jednostki zewnętrznej i dalej na zewnątrz. 

Czynniki robocze dopuszczone do użytku w Polsce to R407C i R410A. Zwróć na to uwagę, jeśli planujesz kupić i zamontować klimatyzację domową do samodzielnego montażu. Jeśli w urządzeniu, które planujesz kupić, używany jest czynnik R22, zrezygnuj z zakupu. Czynnik ten został wycofany z obiegu. 

 

Jak rozmieścić urządzenia do klimatyzacji w domu?

Wydajność spliterów obliczona jest na konkretne powierzchnie pomieszczeń, w których mają pracować. Dobrze dobrany spliter będzie szybko chłodził pomieszczenie i na długo utrzyma w nim stałą temperaturę. Jak obliczyć te parametry? Otóż przyjmuje się, że do schłodzenia 10 m² powierzchni pomieszczenia potrzeba 1 kW mocy chłodniczej. 

Montaż urządzeń w każdym pomieszczeniu w domu to duży koszt, dlatego warto dobrze przemyśleć ich rozmieszczenie. Zdecydowanie powinny znaleźć się w pomieszczeniach z południową i zachodnią ekspozycją – w nich panuje zawsze najwyższa temperatura. Sypialnie na poddaszu również szybko nagrzewają się podczas upałów – dlatego również tam przydadzą się klimatyzatory. 

 

Klimatyzacja domowa cena i koszty użytkowania

Na zakupie urządzeń do klimatyzacji nie należy oszczędzać. Nie oznacza to jednak, że musisz przepłacać. Tanie urządzenia z niepewnego źródła zużywają dużo prądu i są podatne na różnego rodzaju awarie. Niektóre z nich mogą prowadzić do zalania mieszkania. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup klimatyzacji od sprawdzonego producenta. Często firmy, które sprzedają urządzenia, w cenie oferują profesjonalny montaż. Na usługę oraz elementy instalacji otrzymasz gwarancję. Klimatyzacja domowa będzie działać prawidłowo, gdy będzie regularnie konserwowana. Zatem wybór jest naturalny – jeśli inwestujesz w to rozwiązanie, wybierz opcję z montażem i serwisem gwarancyjnym. 

Koszt zainstalowania klimatyzacji domowej dla jednego pomieszczenia wynosi od 4000 zł do 8000 zł. Jeśli chcemy zbudować klimatyzację, która będzie obsługiwać kilka pomieszczeń i będzie częścią instalacji „inteligentny dom” – trzeba nastawić się na znacznie wyższe koszty. 

Decyzja o montażu klimatyzacji wiążę się również ze stałymi kosztami jej użytkowania. Dlatego warto wybrać urządzenia energooszczędne, którego konstrukcja opiera się o sprężarkę inwerterową. W przypadku takiego klimatyzatora zużyta energia będzie wynosić mniej więcej tyle, co jedna trzecia jego mocy chłodniczej (która również wyrażona jest w kW, więc obliczenie nie wymaga zamiany jednostek). 

Miesięczne zużycie prądu zależy oczywiście od tego, jak często używamy klimatyzacji. Średnio trzeba doliczyć ok. 30 zł–50 zł do miesięcznego rachunku za prąd, ale przy założeniu, że będziemy używać klimatyzacji regularnie przez cały miesiąc. Taka instalacja będzie pracować wydajnie i nie zużyje dużo energii w domu z odpowiednią izolacją termiczną i szczelnymi oknami. 

Koszty eksploatacji klimatyzacji domowej zależą również od sposobu, w jaki z niej korzystasz. Zatem chłodzimy zamknięte pomieszczenie – gdy otwieramy okna lub drzwi tarasowe na dłuższą chwilę, wówczas klimatyzator powinien być wyłączony. Pamiętaj, że uruchomienie klimatyzatora i obniżenie temperatury w pomieszczeniu o kilka stopni to faza pracy, podczas której urządzenie zużywa najwięcej energii. W momencie, gdy temperatura jest stała, urządzenie podtrzymujące ją zużywa śladowe ilości prądu. Zatem rozsądniejsze jest pozostawienie włączonego klimatyzatora niż jego włączanie i wyłączanie kilka razy dziennie. 

Klimatyzacja domowa nie jest dziś luksusem wyłącznie dla zamożnych. Kilkadziesiąt złotych większe rachunki za prąd w sezonie to niewiele w porównaniu z komfortem, jaki oferuje. Co więcej, zastępuje osuszacz wiosną i jesienią, a podczas chłodów może odrobinę ogrzać pomieszczenie. Zastąpi też tradycyjny wiatrak, który zajmował sporo miejsca i również zużywał energię elektryczną.

PODZIEL SIĘ: