Jak ogrzać dom energooszczędny?

Data dodania: 09.09.2019 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Dom energooszczędny można ogrzewać na wiele sposobów. Do wyboru są różne paliwa i urządzenia grzewcze. Podczas podejmowania decyzji należy wziąć pod uwagę dostępność mediów, nakłady inwestycyjne oraz eksploatacyjne. Dla wielu inwestorów ważna jest również wygoda obsługi systemu grzewczego. Sprawdźmy zatem, czym ogrzewać dom energooszczędny, aby wybrane rozwiązanie było dostosowane do naszych potrzeb i możliwości.

Dom energooszczędny charakteryzuje się niskim zapotrzebowaniem na ciepło. Dzięki temu rachunki za ogrzewanie w domu energooszczędnym powinny być niewysokie. Trzeba jednak zamontować odpowiednią instalację grzewczą oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacją.

 

Energooszczędne ogrzewanie domu – kocioł kondensacyjny na gaz

Jeśli mamy dostęp do sieci gazowej, należy wykonać przyłącze, aby korzystać z kotła kondensacyjnego. Urządzeniem tym ogrzejemy zarówno wszystkie pomieszczenia, jak i przygotujemy ciepłą wodę użytkową (c.w.u.).

Do wyboru są kotły stojące i wiszące, jedno- i dwufunkcyjne. Najważniejsze jest jednak to, że kocioł osiąga bardzo wysoką sprawność, więc rachunki za ogrzewanie domu energooszczędnego będą niskie (zwłaszcza jeśli kocioł będzie współpracował z wodnym ogrzewanie podłogowym).

Ponadto dzięki, racjonalnemu zużyciu gazu, emitujemy mniej spalin do atmosfery, co jest korzystne dla środowiska. Poza tym, przy zastosowaniu odpowiedniej automatyki (np. pogodowej), urządzenie to nie wymaga żadnej obsługi.

 

Energooszczędne ogrzewanie domu – pompa ciepła

Jeśli nie mamy dostępu do gazu z sieci, jedną z opcji jest zakup i montaż pompy ciepła. W zależności od konstrukcji i przeznaczenia, pompy czerpią energię cieplną z wody, gruntu lub powietrza (jest to tzw. dolne źródło ciepła) i przekazują je do instalacji grzewczej (górne źródło ciepła).

Ale do ich działania potrzebny jest prąd. Zwróćmy przy tym uwagę, że z 1 kWh pobranej energii z sieci elektrycznej możemy zyskać np. aż 4 kWh energii cieplnej. Dlatego dobrze zastosowana pompa ciepła z odpowiednią automatyką jest najtańszym eksploatacyjnie urządzeniem grzewczym wśród tych niewymagających obsługi. Najlepiej łączyć ją z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym (podłogowym lub ściennym).

Jednak dla wielu inwestorów barierą są wysokie nakłady inwestycyjne zwłaszcza, jeśli wybierzemy gruntową pompę ciepła. Wynika to z dużych kosztów wykonania dolnego źródła ciepła (kolektora poziomego lub pionowego).

 

Energooszczędne ogrzewanie domu – kocioł na pelety

Jeśli decydujmy się na energooszczędne ogrzewanie domu kotłem na pelety, zwróćmy szczególną uwagę na dobór odpowiedniego kotła. Aby walczyć z problemem smogu i niskiej emisji, zaostrzono przepisy dotyczące kotłów na paliwa stałe, w tym urządzeń na pelety. Kryteria te dotyczą emisji dwutlenku węgla, substancji smolistych, pyłów oraz sprawności.

Obecnie spełniają je modele zaliczane do 5. klasy. Jednak od stycznia 2020 r. wprowadzane do sprzedaży kotły na pelety będą musiały spełniać wymogi ekoprojektu. Wiele urządzeń dostępnych na rynku jest już dostosowana do tych wymagań. Niestety wiąże się to także z wyższą ceną. Ale, dzięki możliwości automatycznego rozpalania, zaprogramowania pracy instalacji oraz precyzyjnego dozowania paliwa, obsługa tych kotłów nie jest już tak uciążliwa jak tradycyjnych urządzeń.

Pamiętajmy jednak o tym, że w tym systemie grzewczym musimy przewidzieć odpowiednie pomieszczenie na magazyn paliwa.

 

Energooszczędne ogrzewanie elektryczne

W domu energooszczędnym racjonalnym sposobem może być ogrzewanie elektryczne za pomocą przewodów i mat grzejnych. Zwolennicy tego rozwiązania podkreślają przede wszystkim niskie nakłady inwestycyjne, wysoką trwałość takiego systemu i sprawność sięgającą 100% proc. Zaletą jest również optymalny rozkład temperatury – najcieplej jest przy podłodze, gdzie chłód dla człowieka jest najbardziej odczuwalny.

Jako alternatywne źródło ciepła można w tym układzie zastosować kominek, pod warunkiem, że będzie to specjalny model. Taki wkład ma zamkniętą i szczelną komorę spalania.

 

Ogrzewanie w domu energooszczędnym – układy mieszane

Wielu specjalistów z branży uważa, że przyszłością jest kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie prądu i ciepła. Duże możliwości obecnie dają układy mieszane. Może to być na przykład łączenie funkcji pompy ciepła z klimatyzacją, kocioł kondensacyjny na gaz i kolektor słoneczny, ogrzewanie elektryczne i kominek. Prąd do zasilania ogrzewania elektrycznego czy pompy ciepła mogą wytworzyć panele fotowoltaiczne.

Dzięki kilku urządzeniom w systemie grzewczym inwestor zyskuje bezpieczeństwo – może sezonowo korzystać taniego paliwa, a w najtrudniejszych okresach z droższego. Wzrasta też wartość takiej nieruchomości.

Systemy grzewcze składające się z kilku urządzeń z zaawansowanym sterowaniem nie są oczywiście tanie. Warto wtedy skorzystać z dostępnego dofinansowania – na przykład programów gminnych czy programu rządowego „Czyste powietrze”. Należy również dokładnie policzyć czas zwrotu takiej inwestycji z uwzględnieniem czasu jej efektywnego funkcjonowania (urządzenia starzeją się technologicznie z upływem czasu).

PODZIEL SIĘ: