Instalacja fotowoltaiczna

Data dodania: 17.05.2018 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Już na etapie budowy domu warto mieć na uwadze ponoszone podczas eksploatacji budynku koszty energii elektrycznej – stanowią około 30 proc. kosztów energii zużywanej w domach jednorodzinnych. A ceny prądu niestety wciąż rosną. Jak je ograniczyć?

By zmniejszyć koszty energii elektrycznej, dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie odnawialnej energii promieniowania słonecznego, która przetworzona przez instalację PV zmienia się w czystą i darmową energię elektryczną. Montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala więc zaoszczędzić na kosztach zakupu prądu z sieci i dodatkowo uniezależnia odbiorców od dostawców energii.

 

Budowa instalacji fotowoltaicznej

Głównymi elementami instalacji fotowoltaicznej są moduły (panele) fotowoltaiczne. Najpopularniejsze są moduły produkowane na bazie krzemu mono- lub polikrystalicznego. Każdy moduł zbudowany jest z szeregowo połączonych ogniw (płytek krzemowych), w których pod wpływem padania promieni słonecznych powstaje siła elektromotoryczna. Po dołączeniu do modułu odbiornika zaczyna płynąć prąd elektryczny stały.

Niezbędnym elementem składowym instalacji fotowoltaicznej jest inwerter (falownik) – przekształca on wytworzony prąd stały w prąd przemienny o parametrach odpowiadających energii elektrycznej z sieci. Wytworzona energia nie musi być od razu zużyta. Jeśli inwerter będzie współpracował z układem akumulatorów, możemy ja wykorzystać, kiedy będzie nam potrzebna.

 

Rodzaje instalacji fotowoltaicznej

Prąd, wytworzony przez fotowolatikę możemy w całości wykorzystać na własne potrzeby lub nadwyżkę sprzedać do sieci energetycznej. Dlatego wyróżnia się dwa typy instalacji:

 

Instalacja fotowoltaiczna typu off-grid

Przeznaczona jest dla inwestorów, którzy planują zużytkować prąd tylko na własne potrzeby. W tym przypadku nie ma możliwości sprzedaży nadwyżki prądu do sieci elektrycznej. Dlatego instalacja fotowoltaiczna musi zostać precyzyjnie zaprojektowana – liczbę paneli, akumulatorów oraz inwerter dobiera się do mocy wszystkich urządzeń i planowanego czasu ich dobowego użytkowania. Należy również określić dni autonomii, czyli dni o bardzo złych warunkach pogodowych, kiedy produkcja prądu będzie mniejsza;

 

Instalacja fotowoltaiczna typu on-grid

W tym rozwiązaniu nadwyżka energii elektrycznej może być oddawana do sieci elektromagnetycznej. Jej wykonanie jest tańsze, jednak wymaga uzyskania prawa do przyłączenia mikroinstalacji od dystrybutora energii w danym obszarze, synchronizacji wyprodukowanej energii z siecią i podpisania umowy regulującej dystrybucję oraz sprzedaż energii wyprodukowanej przez moduły fotowoltaiczne.

Nie musimy martwić się, że zabraknie nam prądu, ponieważ w pierwszej kolejności zużywany jest on na odbiorniki zainstalowane w budynku mieszkalnym, a dopiero nadwyżka jest oddawana do sieci energetycznej po ustalonej stawce za kWh.

 

Instalacja fotowoltaiczna a inne urządzenia

Prąd wytworzony przez moduły fotowoltaiczne może zasilać wszystkie domowe urządzenia, które do swojego funkcjonowania potrzebują energii elektrycznej, a także urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła ciepła. Pompy ciepła podgrzewające wodę w instalacji grzewczej, wodę użytkową lub chłodzące budynek zasilane prądem własnej produkcji będą pracować w 100 proc. ekologicznie.

Ciepło pozyskane przy wykorzystaniu darmowej energii elektrycznej w ciągu dnia może być magazynowane w zaizolowanym pojemnościowym podgrzewaczu w postaci ciepłej wody (może być wykorzystana w razie potrzeby jako c.w.u. lub woda zasilająca instalację centralnego ogrzewania). Współpraca pompy ciepła i modułów fotowoltaicznych sprawia, że wzrasta opłacalność inwestycji w urządzenia grzewcze, a także umożliwia zwiększenie zużycia własnego prądu i tym samym wpływa korzystnie (zmniejszając je) na koszty eksploatacji domu.

Decydując się na instalację fotowoltaiczną czy też modułów połączonych z pompą ciepła, możemy skorzystać z programu Prosument, czyli dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup i montaż tych urządzeń dla potrzeb budynku mieszkalnego.

 

Montaż instalacji fotowoltaicznej

Montaż instalacji fotowoltaicznej jest stosunkowo łatwy: wystarczy zamontować moduły fotowoltaiczne, połączyć ze sobą przewody, podłączyć inwerter oraz, jeśli jest taka potrzeba, magazyn energii. Modułu na dachu należy tak usytuować, aby nie były zacienione przez komin, wysokie drzewa, słupy energetyczne lub sąsiednie budynki. Może to spowodować ich przegrzanie i uszkodzenia. Dlatego producenci wyposażają swoje moduły w diody bocznikujące – jeśli jeden szereg ogniw zostanie zacieniony, zaczyna działać dioda i wówczas prąd płynie z ich ominięciem.

Montażu instalacji fotowoltaicznej lepiej nie przeprowadzać samodzielnie. Najlepiej, jeśli zatrudnimy specjalistyczną, autoryzowaną firmę, ponieważ zyskujemy pewność fachowo przeprowadzonych prac, i długoletniej, bezawaryjnej pracy z wysokim uzyskiem energetycznym. 

PODZIEL SIĘ: