Gniazdka elektryczne – jak podłączyć i na jakiej wysokości?

Data dodania: 11.07.2022 | Ewa Borowska
białe gniazdko elektryczne
Facebook Messenger Twitter Mail

Gniazdka elektryczne to niezbędny element wyposażenia każdego budynku. Przy planowaniu nowego domu czy mieszkania często zastanawiamy się, gdzie i na jakiej wysokości je zamontować. Z kolei jeśli remontujemy użytkowane już pomieszczenia, nierzadko przy tej okazji chcemy przenieść w inne miejsce istniejące gniazdko albo zwiększyć ich liczbę we wnętrzu.

Dzięki współczesnym rozwiązaniom technicznym mamy wiele możliwości lokalizacji i doboru gniazdek. Warto jednak wiedzieć, że nawet drobne zmiany w instalacji elektrycznej pociągają za sobą pewne konsekwencje i zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami może ich dokonać wyłącznie osoba uprawniona. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie w zdobyciu podstawowej wiedzy na ten temat – choćby po to, żeby wiedzieć, czego możemy oczekiwać od elektryka.

 

Szklane gniazdka elektryczne nowoczesne i trendy

Osprzęt elektryczny, do którego zalicza się różnego rodzaju gniazdka oraz łączniki i przyciski, podlega modowym trendom, które w naszym kraju zmieniają się średnio co dekadę. Dość długo na topie był osprzęt z tworzywa sztucznego łączonego z drewnem, nawiązujący stylem do wzornictwa skandynawskiego. Od kilku lat coraz większym zainteresowaniem cieszą się łączniki i gniazdka elektryczne szklane.

Rynek osprzętu, zarówno rodzimego, jak i pochodzącego z importu jest bardzo bogaty. W przeważającej ilości dostępnych serii można nabyć np. gniazdka elektryczne z USB, które pozwalają na podłączenie zarówno instalacji elektrycznej, jak i sieci komputerowej czy gniazdka elektryczne na pilota.

 

Jednofazowe domowe gniazdko elektryczne podtynkowe i natynkowe – jak podłączyć?

Dwa gniazdka elektryczne, trzy w jednym rzędzie, jedno pojedyncze – niezależnie od naszego wyboru w kwestii designu, a także ilości gniazd (w jednej ramce mogą być zainstalowane nawet 4, a czasami 5 sztuk), zasada podłączania gniazd jest zawsze taka sama.

Żeby podłączyć zwykłe jednofazowe gniazdko elektryczne, należy:

  1. Do puszki, w której instalowane jest gniazdko, doprowadzić przewód jednofazowy o odpowiednim przekroju, np. YDY 3×2,5 mm, a następnie ściągnąć odpowiednio długi odcinek izolacji zewnętrznej.
  2. W ten sposób możemy rozdzielić wszystkie trzy żyły przewodu: fazową (najczęściej w czarnej lub brązowej izolacji), neutralną (zwykle w niebieskiej izolacji) oraz ochronną (w izolacji zielono-żółtej).
  3. Żyłę fazową podłączamy do jednego z zacisków odpowiadającemu jednemu z otworów gniazda. Do drugiego podłączamy żyłę niebieską, natomiast zielono-żółtą – do zacisku bolca.
  4. Jeśli gniazdko nie jest ostatnim w obwodzie, należy postąpić tak z każdą parą żył, powstałą z przecięcia przewodu.

 

Oczywiście powyższa instrukcja jest bardzo ogólna. Żeby podłączyć gniazdko elektryczne potrójne (w jednej obudowie), należy postąpić tak samo jak w przypadku gniazdka pojedynczego czy podwójnego, ale już podłączenie gniazdek pojedynczych w jednej, np. potrójnej ramce, będzie wymagało wykonania połączeń między nimi.

 

Gniazdka elektryczne w łazienkach – na co zwrócić uwagę?

Łazienki to szczególne pomieszczenia jeśli chodzi o elektrykę. Powszechnie wiadomo, że woda jest doskonałym przewodnikiem prądu, dlatego w połączeniu ze sprzętem elektrycznym stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla człowieka. Z tego powodu stosuje się szereg zabezpieczeń, które chronią życie ludzkie, m in. uszczelnione gniazdka w łazience, czyli popularne gniazdka z klapką.

Warto w tym pomieszczeniu szczególnie zwrócić uwagę na sugestie zawarte w Polskich Normach, które choć nie są obligatoryjne, stanowią ważne wytyczne przy projektowaniu i wykonaniu instalacji elektrycznych. Montując gniazda w łazience, należy zachować ich minimalną odległość od wanny czy kabiny prysznicowej, tj. co najmniej 60 cm, a także używać tych o podwyższonej szczelności.

 

Na co zwrócić uwagę, instalując gniazdka w kuchni?

Przepisy nie narzucają ograniczeń, jeśli chodzi o gniazda w kuchni. Warto jednak instalować je w odległości około 0,5 m od kranu, a także nie w bezpośrednim sąsiedztwie płyty kuchennej. Z punktu widzenia użytkownika najważniejsza jest:

  • właściwa lokalizacja gniazd, tak, żeby w łatwy sposób zasilić sprzęty kuchenne – lodówkę, zmywarkę, płytę grzejną, piekarnik czy mikrofalówkę,
  • odpowiednia liczba gniazd – pamiętajmy, że współcześnie korzystamy z wielu sprzętów elektrycznych: miksera, tostera, ekspresu do kawy itp.,
  • właściwa wysokość montażu, np. gniazdo lodówki powinno być zamontowane na takiej wysokości, żeby można było łatwo ją przyłączyć i odłączyć w razie potrzeby, ale by jednocześnie nie było specjalnie wyeksponowane.

 

Ostatnio coraz popularniejsze są gniazdka elektryczne w blacie – to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, jednak należy zwrócić w tym przypadku uwagę na wysoką jakość wykonania oraz odpowiednią szczelność gniazd, mając na względzie własne bezpieczeństwo.

 

Montaż gniazd elektrycznych – na jakiej wysokości?

Gniazda elektryczne ogólnego przeznaczenia montuje się zwykle na wysokości 0,3 m od poziomu podłogi. Jeśli wolimy mieć gniazdka zainstalowane wyżej lub niżej – nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy zrealizowali nasze plany.

Z kolei gniazdka w kuchni nad blatem roboczym to zwykle wysokość od 1,10 do 1,30 m – jest to również kwestia naszej wygody. Na podobnej wysokości zwykle instaluje się gniazdka w łazienkach.

Wybierając wysokość montażu gniazdka, warto pomyśleć o jego przeznaczeniu. Jeśli chcemy zasilać z niego elektryczny grzejnik drabinkowy w łazience, odpowiednia może być nawet wysokość 1,5 m od posadzki, a jeżeli zmywarkę – być może warto wybrać wysokość zaledwie 5 cm. Wtedy będzie można ją łatwo odłączyć, bez demontażu czy odsuwania szafek kuchennych, sięgając po prostu pod nie.

PODZIEL SIĘ: