Sypialnia na poddaszu – jak zagospodarować przestrzeń?

Data dodania: 19.07.2022 | Agnieszka Bartel
Nowoczesna sypialnia na pddaszu
Facebook Messenger Twitter Mail

Właściciele domów jednorodzinnych często zastanawiają się, jak efektownie i praktycznie wykorzystać przestrzeń dostępną na poddaszu. Jest to zazwyczaj miejsce, które trzeba przystosować do użytkowania, więc każdy projekt wymaga odpowiedniego przemyślenia i przeanalizowania wszystkich za i przeciw. Pokój pod dachem może być biurem, garderobą i bawialnią, ale bardzo często staje się miejscem przeznaczonym na dodatkową sypialnię dla domowników lub dla gości.

Domy jednorodzinne różnią się projektami i każde poddasze wygląda nieco inaczej. Występuje inna więźba dachowa, są okna lub na przykład nie można ich wstawić. Często to konstrukcja narzuca rozwiązania, jakie możesz zastosować w danym miejscu. Dużo zależy więc od możliwości technicznych danego budynku. W nowoczesnych domach jest o wiele większe pole do popisu, natomiast starsze budynki wymagają większych nakładów pracy i finansowych do przekształcenia przestrzeni w stylową sypialnię na poddaszu.

 

Mała sypialnia na poddaszu – o czym musisz pamiętać?

Musisz wiedzieć, że aranżacja poddasza na pomieszczenie użytkowe zazwyczaj nie jest prostym zadaniem, ale z pewnością wartym zachodu. Estetyczna i funkcjonalna sypialnia wymaga odpowiedniego zaplanowania każdego centymetra wolnej przestrzeni, aby uzyskać efekt przestrzenności, doświetlić pokój i uniknąć zagracenia tego miejsca.

Tak naprawdę sypialnia na poddaszu to idealne miejsce do spania. Oddalone od innych pokoi, pozwoli ci się w pełni zrelaksować i odpocząć po trudach dnia codziennego i stresach w pracy. Pierwszy krok to dokładne pomiary i ocena mocnych i słabych stron pomieszczenia. Jeśli jest to możliwe, uwzględnij w projekcie okna, które wpuszczą nieco światła i pozwolą na regularne wietrzenie pokoju. Dodadzą też klimatu ‒ w nocy będzie można podziwiać gwiazdy bez wychodzenia z domu, a tak naprawdę i z łóżka. Musisz też zmierzyć nachylenie skosów, wysokość ścianek i sprawdzić, jak wygląda instalacja elektryczna w tym miejscu. Od tych analiz zależy, jaka kolorystyka będzie najlepsza, które meble się sprawdzą i jakie oświetlenie będzie niezbędne do stworzenia przytulnej sypialni na poddaszu, w której będzie chciał spać każdy domownik.

 

Sypialnia na poddaszu ze skosami – przeszkoda czy ciekawy efekt?

Z pewnością największe obawy budzi aranżacja przestrzeni ze skosami, gdyż wymaga ona o wiele więcej wysiłku i mebli projektowanych na zamówienie. Warto jednak w nie zainwestować, gdyż pozwolą na wykorzystanie każdego dostępnego centymetra, zwiększając przestrzeń użytkową. I to od zagospodarowania skosów musisz zacząć swój projekt. Jak to zrobić? Jest na to kilka sposobów.

Jeśli skos nie sięga samej podłogi, to pod taką ścianą możesz postawić łóżko. Nawet dość niskie poddasze nie będzie problemem, jeśli możesz się wyprostować po wstaniu z kanapy. W takim miejscu warto postawić półki na książki czy niewielki regał na bibeloty, biurko czy toaletkę, gdyż łatwiej je dopasować do tak niewymiarowej przestrzeni. Jeśli poddasze jest na tyle duże i pozwala na to projekt domu, to pod skosami przy użyciu płyt karton-gips lub innych lekkich ścianek działowych możesz urządzić łazienkę i postawić toaletę. W przypadku, gdy na poddaszu są duże skosy, możesz je wykorzystać na stworzenie schowków na sezonowe rzeczy i sprzęty.

 

W jakim stylu urządzić sypialnię na poddaszu?

Tak naprawdę zależy to od twoich osobistych preferencji, ale niewiele osób chce przebywać w ciemnej sypialni, która może sprzyjać złemu samopoczuciu, a nawet depresji, zwłaszcza jeśli jest pozbawiona okien. Lepiej postawić na jasne pastelowe kolory lub wybrać jedną tonację i bawić się barwą w jej zakresie. Sypialnia na poddaszu w stylu skandynawskim wciąż jest najczęściej wybieranym stylem aranżacji. Biel pozwala rozjaśnić zbyt ciemne pomieszczenie, optycznie je powiększa, a z odpowiednimi meblami podkreśla przytulność pokoju. Jeśli sypialnia na poddaszu jest wyposażona w balkon, pozwala to dodatkowo stworzyć otwartą przestrzeń, przede wszystkim lepiej doświetloną, więc możesz pobawić się tu kolorami i wzorami.

Marzeniem wielu osób jest sypialnia z garderobą. Na poddaszu może zabraknąć miejsca na wydzielenie dodatkowego pomieszczenia, ale możesz je utworzyć, wykorzystując stojące wieszaki lub szafy z materiału, które można elegancko i estetycznie schować za parawanami czy innymi przesłonami.

Niezwykle ciekawe bywają też sypialnie na poddaszu urządzone w drewnie, które są bardzo przytulne i przypominają romantyczne górskie chatki. Jeśli zastanawiasz się, jak przemycić ten niezwykły klimat do swojego domu, to właśnie wykorzystanie naturalnych materiałów i kolorów ziemi może ci to ułatwić. Ciepłe światło i dodatki nawiązujące do lokalnych tradycji dodatkowo podkreślą niezwykły charakter takiej sypialni.

PODZIEL SIĘ: