Powierzchnia użytkowa poddasza – jak ją obliczyć?

Data dodania: 02.07.2021 | Monika Krzyśków
poddasze budynku z drewnianymi belkami i małym oknem
Facebook Messenger Twitter Mail

Powierzchnia użytkowa poddasza pokaże ci, jakie są możliwości aranżacyjne pomieszczeń pod dachem i w rezultacie czy wygodnie będzie się w nich mieszkać. Warto zatem poznać sposoby obliczania powierzchni użytkowej poddasza, zanim zdecydujesz się na dany projekt lub zakup domu.

W projekcie domu znajdują się różne określenia dotyczące jego metrażu: powierzchnia użytkowa, netto, całkowita i zabudowy. Jeśli chcesz wiedzieć, ile przestrzeni będzie można zagospodarować na poddaszu użytkowym, zwróć uwagę na powierzchnię użytkową poddasza. 

 

Poddasze użytkowe a nieużytkowe

W domach jednorodzinnych najczęściej mamy do czynienia z poddaszem użytkowym lub nieużytkowym. W pierwszym przypadku jest to pomieszczenie na górnej kondygnacji budynku pod dachem przeznaczone do stałego pobytu ludzi. Można je zatem zaadaptować na sypialnie, łazienkę czy kuchnię. Ważnym warunkiem możliwości użytkowania poddasza jest oddzielenie pomieszczenia od dachu przegrodami o klasie odporności ogniowej. Natomiast poddasze nieużytkowe to przestrzeń, która nie jest przeznaczona do stałego pobytu ludzi. Może jednak służyć jako miejsce do przechowywania. Najczęściej inwestorzy decydują się na zaaranżowanie w tej części domu strychu. Obliczeniem powierzchni użytkowej będą zainteresowane głównie te osoby, które zamierzają korzystać z przestrzeni poddasza. Wiadomo, że im większą powierzchnię będzie mieć poddasze, tym wygodniej będzie się na nim mieszkać. Jak liczyć powierzchnię użytkową poddasza?

 

Czym jest powierzchnia użytkowa?

Powierzchnia użytkowa to metraż pomieszczeń mieszkalnych, które służą do stałego pobytu ludzi. Do powierzchni użytkowej nie zalicza się zatem pomieszczeń gospodarczych takich jak pralnia czy kotłownia. Jeśli poddasze pozostaje nieużytkowe (np. znajduje się na nim strych), jego metrażu nie włącza się do powierzchni użytkowej.

Najczęściej wykorzystywany sposób obliczenia powierzchni użytkowej domu jednorodzinnego regulują Polskie Normy PN-ISO 9836:1997. Zgodnie z ich zapisami powierzchnia użytkowa to część powierzchni kondygnacji netto. Pomiar jest wykonywany na poziomie posadzki budynku w świetle przegród ograniczających w stanie całkowicie wykończonym.

Powierzchnia użytkowa w projektach domów jest podawana zarówno dla całego budynku, jak i dla poszczególnych kondygnacji. W przypadku domów z użytkowym poddaszem powierzchnia różnych kondygnacji nie będzie taka sama, na co wpływa liczba i kąt skosów na poddaszu, a także wysokość ścianki kolankowej.  

Przeczytaj także: Powierzchnia zabudowy – co to jest i jak ją liczyć?

Powierzchnia użytkowa poddasza

Nie lada wyzwaniem dla inwestorów okazuje się obliczenie powierzchni użytkowej poddasza ze skosami. W tym przypadku również należy stosować się do normy PN-ISO 9836:1997, według której powierzchnię poddasza mierzy się tak jak powierzchnię jego podłogi, jednak z uwzględnieniem wysokości sufitu.

  • W miejscach na poddaszu, gdzie sufit znajduje się na wysokości powyżej 1,9 m, powierzchnia podłogi liczona jest w 100 procentach,
  • W miejscach na poddaszu, gdzie sufit znajduje się poniżej 1,9 m, powierzchnia podłogi zaliczana jest do powierzchni pomocniczej.

 

Powierzchnię użytkową poddasza można obliczyć również na podstawie starszej normy PN-70/B-02365, która nadal jest w użyciu. Zgodnie z tą normą:

  • pomieszczenia o wysokości powyżej 2,2 m wlicza się w 100 procentach,
  • pomieszczenia o wysokości 1,4‒2,2 m wlicza się w 50 procentach,
  • pomieszczenia o wysokości poniżej 1,4 nie jest wliczane do pomiarów.

 

Powierzchnia użytkowa poddasza a wygoda mieszkania na poddaszu

Powierzchnia użytkowa poddasza powie ci dużo o możliwościach aranżacyjnych przestrzeni pod dachem, a także o tym, czy będzie się tam wygodnie mieszkać. Dużo zobrazuje ci wysokość pomieszczeń pod skosami, na który duży wpływ ma z kolei wysokość ścianki kolankowej (powinna ona być podana w projekcie). Ścianka kolankowa to zewnętrzna przegroda poddasza oparta na stropie ostatniej kondygnacji. To na niej opiera się więźba dachowa, a jej funkcją jest przenoszenie obciążeń z dachu na strop i ściany zewnętrzne. Ścianka kolankowa ma duży wpływ na to, w jaki sposób można zaaranżować poddasze. Jeśli pod dachem mają się znaleźć pomieszczenia mieszkalne, ścianka kolankowa musi mieć co najmniej 90‒100 cm wysokości ‒ niskie powierzchnie pod skosami bardzo trudno jest zagospodarować. W przypadku domu z nieużytkowym poddaszem wysokość przegrody może być na poziomie 70 cm.

Kąt nachylenia również ma duży wpływ na to, ile wysokiej przestrzeni będziesz mieć do zagospodarowania na poddaszu pod skosami. Najczęściej wybierane są dachy strome, warto jednak ich kąt nachylenia dopasować do możliwości aranżacyjnych, jakie można uzyskać na poddaszu. Wybierając dach o kącie nachylenia mniejszym niż 35 stopni, otrzymasz niestety sporo powierzchni z bardzo niskim sufitem, która będzie w ostateczności nieużytkowa. Optymalnym rozwiązaniem będzie dach o spadku od 40 stopni. 

PODZIEL SIĘ: