Poddasze do adaptacji w domu jednorodzinnym – budowa

Data dodania: 02.06.2021 | Anna Adamczak–Bugno
poddasze w domu jednorodzinnym
Facebook Messenger Twitter Mail

Poddasze użytkowe to dodatkowa przestrzeń do wykorzystania dla mieszkańców domu. Planując taki sposób wykorzystania przestrzeni pod dachem, powinieneś wybrać odpowiednie meble, zwłaszcza jeśli urządzasz poddasze ze skosami.

To, jak ocieplić poddasze użytkowe, zależy między innymi od rodzaju dachu. W większości przypadków dobrym rozwiązaniem jest wełna mineralna, która chroni przed utratą ciepła i dopływem dźwięków z zewnątrz.

Na co zwrócić uwagę, planując poddasze użytkowe?

Podczas budowy domu z poddaszem użytkowym inwestorzy często dokonują zmian w projekcie, co nie tylko podnosi koszty budowy domu, ale także wpływa na jego funkcjonalność, estetykę oraz koszty eksploatacji. Aby tego uniknąć, wystarczy na etapie wyboru projektu dokładnie sprecyzować swoje oczekiwania. Jeśli wybierzesz dobry projekt, to pomimo skosów wnętrza na poddaszu mogą okazać się bardzo funkcjonalne.

Decydując się na budowę domu z poddaszem użytkowym, szczególnie starannie przyjrzyj się wybranemu projektowi. Wygoda przestrzeni pod skosami jest bowiem uzależniona od kilku czynników, które są uwzględnione w każdym projekcie. Kluczową rolę odgrywa wysokość ścianki kolankowej, a także kąt nachylenia połaci dachu i jego kształt.

Z myślą o funkcjonalności poddasza przyjrzyj się także powierzchni parteru. Na przestronność wnętrz na poddaszu wpływa także wielkość garażu, jeśli znajduje się on w bryle domu – garaż dwustanowiskowy daje znacznie większą powierzchnię poddasza. Na to zwróć szczególną uwagę przy podejmowaniu decyzji: dom parterowy, z poddaszem użytkowym czy piętrowy?

Schody na poddasze ‒ zaplanuj z myślą o przyszłości

Zaplanuj stałe schody na poddasze – zwłaszcza jeśli w przyszłości będziesz chciał na drugiej kondygnacji zorganizować niezależne lokum. Wydzielenie takiej niezależnej przestrzeni będzie łatwiejsze, jeśli umiejscowisz schody w holu, a nie w salonie. 

Zwróć też uwagę na to, jaka jest powierzchnia użytkowa poddasza, czyli obszar, którego wysokość jest równa 190 cm lub więcej. W zestawieniach wielkości pomieszczeń załączanych do projektów często podawana jest tylko powierzchnia podłogi, którą można optymalnie zagospodarować. W niektórych przypadkach na planach linią przerywaną jest zaznaczona granica wysokości 190 cm. Wtedy już na etapie oglądania projektu możesz zobaczyć, w których obszarach będziesz mógł poruszać się bez schylania oraz jaka powierzchnia pomieszczenia znajdzie się pod skosem.

Jak na poddasze wpływa kształt dachu i kąt nachylenia połaci?

Funkcjonalność wnętrz na poddaszu w dużej mierze zależy też od kształtu dachu. Dobrym wyborem jest projekt domu przykrytego dachem dwuspadowym. W takim przypadku pod skosami znajduje się jedynie przestrzeń wzdłuż dwóch przeciwległych boków budynku. Pozostałe dwa boki są zamknięte pionowymi ścianami szczytowymi, dzięki którym przylegające do nich wnętrza można efektywnie doświetlić oknami pionowymi (tańszymi i łatwiejszymi w montażu od połaciowych). Mniej funkcjonalne będą pomieszczenia pod dachem czterospadowym ‒ najtrudniejsze do zagospodarowania jest miejsce pod koszem, który, wnikając w głąb pomieszczenia, tnie jego przestrzeń. Najmniej funkcjonalne jest poddasze pod dachem wielopołaciowym ‒ przestrzeń pocięta licznymi skosami i zakamarkami często sprawia kłopoty w zagospodarowaniu. W takim przypadku często jedynym rozwiązaniem są robione na wymiar meble na poddasze ze skosami o niewielkiej wysokości.

Poddasze ze ścianką lub bez

Wybierając projekt domu z poddaszem użytkowym, zwróć uwagę na oparcie więźby. Ze względów funkcjonalnych najlepiej, gdy jest ona oparta na ściankach będących przedłużeniem ścian niższej kondygnacji. Ważna jest ich wysokość. Jeśli wynosi ona ponad 50 cm, przy ścianie można umieścić niskie szafki lub zawiesić grzejnik. Im wyższa ściana, tym bardziej zróżnicowane aranżacje stworzysz, podnosząc walory użytkowe wnętrza.

Przeważnie ścianka kolankowa jest wysoka na 80‒110 cm. Przy takiej wysokości ściany można wygodnie korzystać z okna w ewentualnej lukarnie lub z niżej osadzonego okna połaciowego w dachu, a także z łóżka ustawionego pod ścianą. Gdy ścianka ma wysokość 140‒150 cm, pomieszczenie na poddaszu staje się jeszcze bardziej funkcjonalne – można przy niej postawić np. regał z książkami, szafkę ze sprzętem RTV czy biurko. Osoba średniego wzrostu będzie mogła swobodnie (bez pochylania głowy) poruszać się po prawie całym pomieszczeniu.

Warto pamiętać, że zbyt wysoka ściana kolankowa może zaburzyć proporcje budynku i uczynić z niego dom-wieżę. Co więcej, dach oparty na wysokiej ściance kolankowej będzie wyglądał niezgrabnie. Z kolei gdy ściany kolankowej wcale nie ma, czyli dach opiera się na stropie, brak jest ścianek działowych, a skosy na poddaszu sięgają podłogi, tworząc trudno dostępną i trudną do zagospodarowania przestrzeń.

Aby uniknąć niefunkcjonalnych zakamarków, możesz oddzielić nieużytkową część poddasza od użytkowej, np. przedścianką z płyt G-K – w ten sposób nie ograniczysz powierzchni użytkowej poddasza, bo możesz powstałe miejsce wykorzystać jako praktyczny schowek.

PODZIEL SIĘ: