Ile kosztuje budowa domu w stanie surowym zamkniętym?

Data dodania: 28.02.2019 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Cena budowy domu bez piwnicy, o prostej bryle i nieskomplikowanym dachu do stanu surowego zamkniętego wynosi mniej więcej 2-2,5 tys. zł za 1 m2 powierzchni użytkowej. Jeśli dom jest w stanie deweloperskim, można przyjąć, że jest to 3-3,5 tys. zł/m2, a pod klucz – 4,5-5 tys. zł/m2.

 

Stan surowy zamknięty to dom, który ma ułożone pokrycie, zamontowane okna i drzwi, ewentualnie zamocowane ocieplenie budynku, jeśli się na taki zakres prac umawiamy z wykonawcą (podpisując umowę trzeba dokładnie określić, co zawiera koszt domu w stanie surowym). Stan deweloperski oznacza dom, który ma ponadto ułożone instalacje, tynki i wylewki. Przed oszacowaniem ile kosztuje dom, musimy określić, w jakim standardzie będziemy budować i jak ma być duży. Na cenę metra kwadratowego składa się bowiem kilka czynników. Są to m.in. powierzchnia domu, kształt jego bryły, liczba kondygnacji, technologia budowy, sposób wykończenia czy region kraju, w którym stanie dom. Całkowity koszt wybudowania domu w różnych częściach kraju może się znacząco różnić.

 

Koszty budowy domu 2019

Cenę domu najprościej jest określić biorąc pod uwagę koszt budowy m2 domu. Według danych GUS, koszt wybudowania 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania w IV kwartale 2018 r. wyniósł 4139 zł (rynek pierwotny; wskaźnik ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, podawany przez GUS, ustalany jest na podstawie nakładów poniesionych przez inwestorów na budowę wielomieszkaniowych budynków mieszkalnych).

Taka suma pozwala zbudować dom pod klucz, pod warunkiem, że się ma działkę. Najdroższe grunty są w Warszawie, najtańsze w województwie świętokrzyskim czy podlaskim. Średnia cena za działkę wynosi 80-200 zł/m2. Podobnie jest z robocizną – w stolicy płaci się za nią więcej niż kilkanaście procent wartości domu.

 

Jaka jest cena budowy domu?

Na rynku pierwotnym od dewelopera można kupić dom w stanie surowym w cenie 3,5-5,5 tys. zł/m2 – za 100 m2 zapłacimy więc 350-550 tys. zł. Do tej ceny trzeba doliczyć koszt działki i 20-30 proc. naddatku na prace wykończeniowe. Stan surowy to ok. 30 proc. finansowego zaawansowania inwestycji. Warto wiedzieć, że na koszt budowy domu składa się 60 proc. kosztów materiałów, 20 proc. kosztów transportu, dokumentacji, opłat przyłączeniowych i wynajmu sprzętu oraz 10-20 proc. wydatków na robociznę.

 

Koszt wybudowania domu – budowa domu stan surowy

Koszt wybudowania domu w stanie surowym trudno jest dokładnie określić. Oczywiście można zamówić profesjonalny kosztorys lub wstępnie oszacować, ile pieniędzy potrzeba na budowę. Jaki więc będzie ostateczny koszt budowy domu jednorodzinnego? Kosztorys budowy domu zwykle nie uwzględnia zakupu działki budowlanej i jej uzbrojenia (zależnie od miejsca zakres cenowy jest ogromy, więc szacunki tej części ceny nie są miarodajne). Do ceny nie jest wliczany tez zakup projektu domu (gotowy kosztuje ok. 2 tys. zł, za indywidualny można zapłacić więcej niż 10 tys. zł). Niezwykle trudno jest oszacować wykończenie domu i jego wyposażenie, bo przykładowo na podłodze można ułożyć płytki, które kosztują zarówno 30, jak i 1000 zł/m2 (nie wspominając o kamieniu) czy też panele za 30 zł/m2 zamiast parkietu za 350 zł/m2. W ogólnych kosztach nie należy zapominać o cenie zagospodarowania terenu przy domu: ogrodzenia, budowy tarasu, aranżacji roślin itd. Koszty tego przedsięwzięcia mogą się wahać od 10 do nawet 100 tys. zł. 

Przeczytaj także: Budowa domu jednorodzinnego zimą

Koszt budowy domu w 2019 r. do stanu surowego zamkniętego szacowany jest na 150-200 tys. zł w przypadku domu o powierzchni 100 m2. Wybudowanie małego domu jest najdroższe, mimo że cena całości jest najniższa. Cena za metr kwadratowy większego domu maleje, wraz ze wzrostem metrażu.

 

Fundamenty i ściany – koszty

Tradycyjne fundamenty i podłogę na gruncie można wykonać już za 30 tys. zł, gdzie jedną trzecią pochłonie robocizna. Ściany takiego domu zajmują ok. 150 m2, kosztują, co oznacza mniej więcej 10 tys. zł plus niewiele mniej za robociznę. W przypadku ścian działowych ich łączna powierzchnia jest o połowę mniejsza niż w przypadku ścian zewnętrznych i wynosi ok. 75 m2. Za takie ściany trzeba zapłacić 5 tys. zł. Jeśli do tego doliczy się kominy i przewody wentylacyjne oraz ich wykończenie z zewnątrz, do kosztów trzeba dodać ok. 7 tys. zł.

Chcesz zaoszczędzić na budowie ścian? Skorzystaj z programu rabatowego Wienerberger Korzyści Murowane i zyskaj rabat na pustaki Porotherm! Sprawdź >>

 

Strop i schody – koszty

Za strop do takiego domu trzeba zapłacić 30-40 tys. zł wraz z robocizną firmy budowlanej. Za schody żelbetowe przyjdzie zapłacić 3-5 tys. zł, uwzględniając wszystkie potrzebne do poniesienia koszty, czyli materiały i robociznę.

 

Dach – koszty

Koszt budowy domu w stanie surowym zamkniętym to także cena dachu – konstrukcji i pokrycia docelowego. Prosty dach dwuspadowy na domu o powierzchni 100 m2 ma ok. 150 m2. Za więźbę dachową trzeba zapłacić ok. 9 tys. zł, doliczając 5 tys. zł za robociznę. Koszt membrany dachowej to kolejne 2 tys. zł, orynnowania – ok. 5 tys. zł, drewnianej podbitki dachowej – ok. 3 tys. zł.

Koszt pokrycia dachu blachą stalową to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych, dachówkami – powyżej 20 tys. zł, wliczając wynagrodzenie dekarzy.

Chcesz zaoszczędzić na dachówkach? Skorzystaj z programu rabatowego Wienerberger Korzyści Murowane i zyskaj rabat na dachówki Koramic! Sprawdź >>

Przeczytaj także: Koszty budowy dachu – w jaki sposób wyliczyć, ile kosztuje dach?

Okna i drzwi – koszty

Za okna nawet do małego domu trzeba zapłacić kilkanaście tysięcy złotych, jeśli się wybierze jedynie białe, bez szczególnego wyposażenia okna z PVC. Mniej więcej dwa razy tyle trzeba będzie zapłacić za okna drewniane. Do tego można doliczyć niemały koszt osłon zewnętrznych (np. za rolety zewnętrzne – przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych). Drzwi wejściowe to wydatek rzędu 3-6 tys. zł, a pojedyncza brama garażowa oznacza wydatek przynajmniej 2500 zł. Jeśli w domu są okna dachowe, zwykle trzeba za nie zapłacić ok. 10 tys. złotych. Montaż stolarki otworowej wynosi 15-20 proc. kosztów materiałów.

 

Budowa domu – koszt robocizny

Koszt robocizny budowy domu to mniej więcej 10-15 proc. wydatków. Obecnie budowa domu jednorodzinnego odbywa się zazwyczaj systemem gospodarczym, ale bez własnego wkładu pracy, bo wszystkie roboty zleca się profesjonalnym firmom. Warto pamiętać przy tym o znalezieniu optymalnych wykonawców, porównując oferty z kilku źródeł i korzystając z poleceń znajomych. Nawet jeśli cena nie będzie niska, warto wybrać najlepszą firmę w regionie, działającą od kilkunastu lat na rynku, udzielającą kilkuletniej gwarancji. Co ważne, takie firmy korzystają z rabatów na materiały budowlane z pobliskich hurtowni, co może nieco zmniejszyć koszty.

PODZIEL SIĘ: