Ile kosztuje wykończenie domu? Podsumowanie kosztów

Data dodania: 18.07.2022 | Magdalena Głowala–Habel
Mężczyzna maluje ścianę
Facebook Messenger Twitter Mail

Osoby, które już wybudowały dom, zgodnie twierdzą, że nie postawienie ścian, ale właśnie wykończenie pochłania najwięcej pieniędzy. Sprawdziliśmy, ile kosztuje wykończenie domu do stanu deweloperskiego i pod klucz. 

Wykończenia to ostatni etap budowy domu jednorodzinnego. Śmiało można powiedzieć, że jest to etap najprzyjemniejszy, ponieważ to, co do tej pory oglądaliśmy na kartach projektu, nabiera realnych kształtów. Koszt wykończenia domu pochłania lwią część kwoty przeznaczonej na budowę, a w ostatnim czasie ceny materiałów i robocizny bardzo wzrosły. Na jakie wydatki trzeba się w związku z tym przygotować?

 

Ile kosztuje wykończenie domu od stanu surowego zamkniętego?

Budynek w stanie surowym zamkniętym to konstrukcja nośna, stropy oraz zainstalowana stolarka okienna i drzwiowa. Etap wykończenia ze stanu surowego zamkniętego obejmuje zatem wykonanie instalacji, doprowadzenie mediów, tynkowanie i malowanie ścian. Różnice między stanem surowym a deweloperskim nie są jasno określone. Gdy budujesz dom samodzielnie, koszty instalacji obliczasz całościowo. Natomiast w domu, który kupujemy w stanie deweloperskim, po zakupie ponosisz wyłącznie koszty wykończenia i umeblowania. 

Aby można było zamieszkać w budynku, niezbędne jest doprowadzenie do niego wszystkich mediów. Największy koszt to wykonanie instalacji grzewczej i zakup pieca co. Ostatecznie jest on uzależniony od tego, jaki rodzaj ogrzewania i model pieca wybierzesz. Koszt instalacji grzewczej przelicza się na metry kwadratowe ogrzewanej powierzchni. Średnio całkowity koszt wynosi ok. 150-200 zł/m².

Położenie instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym to kolejne kilkanaście tysięcy złotych. Sam projekt instalacji kosztuje ok. 2000 zł. Niezbędne materiały nie są bardzo drogie, największe koszty pochłania montaż ‒ stawka za jeden punkt (gniazdko czy wypust oświetleniowy) to kilkadziesiąt złotych. 

Naturalnie, gdy w ścianach będziemy chcieli przeprowadzić dodatkowe elementy (np. Okablowanie do instalacji alarmowej czy tunel pod przewody  telewizyjne), wówczas koszty będą jeszcze wyższe. 

Kolejny etap to prace tynkarskie ‒ koszt materiałów wynosi od 6 zł do 10 zł za metr kwadratowy. Do tego należy doliczyć robociznę ‒ jej koszty są bardzo zróżnicowane, średnio plasują się na poziomie 25-38 zł/m². 

 

Ile kosztuje wykończenie domu ze stanu deweloperskiego?

Dom w stanie deweloperskim nie jest gotowy do zamieszkania ‒ do wykonania pozostają podłogi, biały montaż w łazienkach, wykonanie schodów i wykończenie ścian. 

 

Podłogi

 

W części pomieszczeń na podłogach kładzie się płytki ceramiczne ‒ dobrze jest położyć je nie tylko w kuchni i łazience, ale również w przedpokoju. Koszt ułożenia metra kwadratowego płytek podłogowych zależy od tego, jaki materiał wybierzesz i od lokalizacji Twojego domu. Wybierając płytki do konkretnych pomieszczeń, zwróć uwagę na ich klasę ścieralności. O ile w łazience może być ona niska, bo chodzi się tam w miękkim obuwiu lub boso, o tyle w holu warto mieć płytki znacznie bardziej odporne na ścieranie. Najtańsze płytki podłogowe można kupić od 20 zł/m² plus cena robocizny.

Podłogi w pokoju można również wykonać z gresu, ale inwestorzy częściej decydują się na drewno lub materiały je imitujące. Parkiety i deska podłogowa to rozwiązania bardzo kosztowne ‒ do kilkuset złotych za metr. Dlatego najpopularniejsze są panele podłogowe ‒ można je kupić od 40 zł/m². Zaletą paneli jest fakt, że do ich ułożenia nie trzeba angażować fachowca. Montaż jest bardzo prosty i nie wymaga używania specjalistycznych narzędzi poza sprzętem do ewentualnego docinania paneli. Do podstawowych materiałów wykończeniowych na podłogi należy doliczyć koszt listew przypodłogowych. 

 

Schody 

 

W domu piętrowym schody są niezbędne ‒ jeśli w projekcie były schody betonowe, to pozostaje jedynie koszt ich wykończenia. Takie schody należy obudować drewnem lub ceramiką oraz wyposażyć w balustrady. Całkowity koszt zależy od tego, jaki materiał wybierzesz ‒ najtańsze będą płytki ceramiczne, a najdroższe ‒ drewno egzotyczne. 

Jeśli potrzebna jest konstrukcja schodów z drewna lub metalu, wówczas trzeba liczyć się z wydatkiem od kilku tysięcy złotych wzwyż. Najtańsze będą schody modułowe z metalu. Konstrukcja drewniana to koszt minimum kilkunastu tysięcy złotych. Podobne ceny mają bardzo modne ostatnio schody wspornikowe.

 

Wykończenie ścian

Najmniejsze koszty poniesiemy, gdy pomalujemy ściany farbą. Malarz za metr kwadratowy liczy średnio 10 – 15 zł ‒ do tego należy doliczyć cenę wybranej przez ciebie farby. Jeśli zdecydujesz się na wykonanie tynków dekoracyjnych lub położenie tapet, wówczas będzie drożej, ale z pewnością bardziej efektownie. 

W ostatnim czasie modne stało się wykańczanie ścian drewnianymi lub kamiennymi panelami. Decydując się na stworzenie takiej dekoracji, poniesiesz koszty wybranego materiału (nawet do kilkuset złotych za metr) oraz koszt robocizny. 

Łazienka i kuchnia to pomieszczenia, które wymagają zastosowania specjalnych wykończeń na ścianach. W łazience zwykle na całej powierzchni kładzie się płytki ‒ ich koszt będzie podobny jak w przypadku płytek podłogowych. Natomiast w kuchni płytkami lub szkłem należy wyłożyć przestrzeń pomiędzy szafkami kuchennymi. Najtańsze są płytki, choć jeśli zdecydujesz się na efektowną mozaikę to zapłacisz podobną kwotę jak za lacobel, który kosztuje ok. 300 zł za metr. 

Kwestia umeblowania i wyposażenia domu w niezbędne sprzęty jest bardzo indywidualna i właściwie nie ma górnej granicy cenowej. Koszt ostatniego etapu wykończenia domu zależy od upodobań i potrzeb jego właścicieli.

PODZIEL SIĘ: