Wzór kosztorysu budowlanego – co warto wiedzieć?

Data dodania: 23.06.2021 | Anna Bartoś
Inżynier budowalny opracowuje wzór kosztorysu budowlanego
Facebook Messenger Twitter Mail

Planujesz budowę domu? Dobrze zaplanuj to przedsięwzięcie, żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Poza wybraniem miejsca, w którym stanie twój wymarzony dom, i planowaniem urządzania wnętrz, przygotuj kosztorys budowlany, który jest jednym z najważniejszych dokumentów. Rzetelne przygotowanie planu finansowego budowy pozwoli ci na bieżące kontrolowanie ponoszonych wydatków i dalszego planowania inwestycji. 

 

Wzór kosztorysu budowlanego – gdzie możesz go znaleźć?

Wzór kosztorysu budowlanego znajdziesz w Internecie lub stworzysz samodzielnie. Pamiętaj jednak, że wybierając to drugie rozwiązanie, możesz pominąć istotne wydatki. Dlatego skorzystaj z pomocy profesjonalisty (najlepiej rzeczoznawcy, architekta, kierownika budowy bądź kosztorysanta) lub gotowego wzoru. Kosztorys budowlany często jest niezbędnym dokumentem dla banku podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny. Jeśli potrzebujesz wstępnej kalkulacji właśnie do tego celu, skorzystaj ze wzorów publikowanych na stronach internetowych banków. Poszczególne instytucje finansowe mogą bowiem oczekiwać różnych informacji.

 

Jak stworzyć kosztorys budowlany?

Podstawą symulacji kosztów budowy jest wybór projektu nieruchomości, którą planujesz budować. Bardzo często wybierając gotowy projekt domu, dostajesz także przedmiar i wstępną wycenę poszczególnych etapów budowy. Jednak przedstawione kwoty mogą się znacznie różnić od tych, które uda ci się wynegocjować – dotyczy to zarówno cen materiałów, jak i robocizny. 

Przykładowe różnice w stawkach mogą wynikać z tego, czy decydujesz się na budowę domu systemem gospodarczym, czy zlecasz poszczególne prace zewnętrznym firmom budowlanym. Zróżnicowane mogą być również ceny materiałów. Rozbieżności dotyczą m.in. tego, w jakim regionie Polski będziesz budować dom. 

Wycena prac budowlanych pozwoli ci oszacować orientacyjny koszt robocizny, jaki poniesiesz na kolejnych etapach budowy. Do przygotowania kosztorysu niezbędne jest rozeznanie, jaką kwotę za poszczególne usługi będziemy trzeba zapłacić wykonawcom. Warto także zrobić analizę porównawczą cen materiałów w różnych hurtowniach i robić zakupy tam, gdzie oferta jest dla najkorzystniejsza.

 

Co powinien zawierać kosztorys budowlany?

Przygotowując kosztorys budowy nieruchomości, trzeba uwzględnić następujące elementy:

  • projekt domu zawierający wszystkie specyfikacje techniczne;
  • informacje dotyczące wielkości pokrycia dachowego, ścian nośnych i działowych, stropu, a także ilości niezbędnych materiałów i zarys prac dotyczących budowy; 
  • założenia wstępne – w tej części kosztorysu wskazujesz, jakie materiały wybierzesz do budowy domu i jak planujesz go wybudować (system i technologia). 

 

Kolejnym etapem przygotowania kosztorysu jest spis planowanych wydatków w rozbiciu na wszystkie etapy budowy. W tej części symulacji znajdą się następujące informacje:

  • procedury dotyczące budowy domu, a także przyłączenia budynku do sieci wodociągowej, energetycznej, gazowej;
  • koszt wybudowania nieruchomości do stanu surowego – w cenę wlicza się nakłady poniesione na wykonanie i zalanie fundamentów, wybudowanie ścian nośnych i działowych budynku;
  • koszt wykonania dachu, więźby, deskowania, izolacji, ocieplenia, a także położenia pokrycia dachowego, podbitki i orynnowania budynku. Niezbędna ilość materiałów i koszty robocizny składają się na całkowitą cenę wykonania dachu;
  • ocieplenie i wykończenie elewacji – koszty zawierają wykonanie tynków oraz zakup materiałów dociepleniowych (łącznie z opłatą za usługę wykonawców);
  • koszty stolarki okienno-drzwiowej – wydatki poniesione na zakup okien i drzwi oraz ich montaż;
  • wykończenie domu – szacuje się, że wartości te stanowią ok. 35% ogólnych kosztów budowy. Do tego etapu zalicza się koszty wykonania instalacji elektrycznej, fotowoltaicznej, hydraulicznej, koszt tynków, gładzi, malowania ścian, tapet, położenia płytek, desek lub paneli na podłogi, wykonania elementów drewnianych lub metalowych, balustrad, wykonania kominka, schodów i drzwi wewnętrznych, a także elementów armatury łazienkowej i kuchennej.

 

Jak oszacować koszty poszczególnych etapów budowy?

Przy wycenie prac budowlanych szacuje się, że koszty budowy domu rozkładają się następująco:

  • 7% – koszty poniesione na załatwienie formalności związanych z budową i przyłączami;
  • 35% – stan surowy: koszty poniesione na wykonanie fundamentów, zbudowanie ścian i stropu;
  • 10% – koszty związane z wykonaniem pokrycia dachowego, zakup więźby, pokrycia dachu, orynnowania, podbitki; 
  • 9% – koszty elewacji i docieplenia budynku;
  • 4% – koszty stolarki okiennej i drzwi;
  • 35% – wyposażenie niezbędne do wykończenia domu.

 

Oprócz wyżej wymienionych elementów prawidłowo sporządzony kosztorys inwestorski powinien zawierać uszczegółowienie poszczególnych etapów prac, począwszy od stanu zero poprzez stan deweloperski aż do wykończenia budynku. Osobno należy przedstawić koszty poniesione na zakup materiałów i wykonania. W kosztorysie inwestorskim trzeba również zawrzeć informacje dotyczące rodzaju materiałów zastosowanych do budowy i wykończenia materiałów.

PODZIEL SIĘ: