Budowa domu pod klucz – średnie ceny w 2023 roku

Data dodania: 28.01.2020 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Koszt budowy domu pod klucz zależy przede wszystkim od wielkości i rodzaju budynku, wybranych materiałów i technologii oraz od wynagrodzenia firm budowlanych, których stawki w różnych regionach kraju mogą się znacząco różnić.

Koszt budowy domu pod klucz w 2023 roku można poznać, zamawiając kosztorys do konkretnego projektu. Kosztorys konstrukcji zazwyczaj zawiera ceny związane z budową domu do etapu stanu surowego otwartego. Kosztorys stanu deweloperskiego odnosi się do stanu, kiedy dom ma dach, okna i drzwi wejściowe, a także posiada elewację, instalacje, tynki i wylewki. Z kolei kosztorys stanu wykończonego przedstawia ceny budowy domu pod klucz.

Planując koszty związane z budową domu pod klucz, zawsze należy przyjmować pewien margines błędu – budowa może okazać się bardziej kosztowna, niż zakładaliśmy.

 

Koszt budowy domu pod klucz 100 m² – dom parterowy

Koszt gotowego projektu zazwyczaj wynosi od 3000 do 5000 zł. Konieczne jest także uwzględnienie wydatków w wysokości do około 3000 zł za jego adaptację. Za projekt indywidualny z reguły zapłacimy 8–12 tys. zł.

Prace budowlane w każdym przypadku rozpoczyna się od fundamentów. Koszt wykonania fundamentów domu o powierzchni 100 m² wynosi około 50–60 tys. zł. Powierzchnia zewnętrznych ścian takiego małego domu wynosi mniej więcej 150 m². Koszt materiałów budowlanych na ściany zewnętrzne i nadproża, łącznie z robocizną, to około 25 tys. zł, ich wykończenie pochłonie drugie tyle. Można przyjąć, że powierzchnia wewnętrznych ścian w domu 100 m² wynosi połowę powierzchni ścian zewnętrznych (ok. 75 m²), więc za ich budowę trzeba będzie zapłacić więcej niż 10 tys. zł.

Koszt budowy domu pod klucz 100 m² obejmuje również wykonanie kominów wentylacyjnych za około 1500 zł, komina dymowego za 3000 zł (jeśli w budynku ma być kocioł na paliwo stałe), jak również wykończenie kominów za 3000 zł.

W przypadku domu parterowego bez poddasza użytkowego można mieć strop drewniany za ok. 30 tys. zł.

Za dach dwuspadowy (konstrukcja, pokrycie, ocieplenie stropu na nieużytkowym poddaszu) o powierzchni 150 m² trzeba będzie zapłacić około 60–80 tys. zł.

Tak więc wydatki na stan surowy otwarty można szacować na 200 tys. zł. Do tego trzeba dodać kilkadziesiąt tysięcy na okna i drzwi, kiedy będziemy mieć stan surowy zamknięty. Po nim trzeba jeszcze będzie ułożyć instalacje i otynkować wnętrza. Trzeba na to przeznaczyć kolejnych kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wykończenie domu pod klucz i jego wyposażenie zależy od preferencji inwestora. Można przyjąć, że należy się liczyć z dodatkowymi wydatkami rzędu 230 tys. zł.

 

Koszt budowy domu pod klucz 150 m² – dom z poddaszem użytkowym

W takim domu fundamenty są nieco mniejsze (mają mniejsza sumaryczną długość) niż w domu parterowym, za to trzeba więcej (kilkanaście tysięcy złotych) wydać na strop żelbetowy i schody. Jeśli zaplanowano balkony, za wykonanie ich konstrukcji i balustradę trzeba doliczyć następnych kilka tysięcy złotych (np. 3000 zł za płytę żelbetową i tyle samo za balustradę). Za ściany zewnętrzne i wewnętrzne, kominy, dach, okna (dochodzi koszt okien połaciowych na poddaszu, ale za to mniej ich jest na parterze) zapłacimy podobnie.

Realny koszt budowy domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m², z uwzględnieniem średnich cen i wykonania prac przez fachowców ze średniej półki cenowej, wyniesie około 280 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć 150–200 tys. na doprowadzenie domu do stanu deweloperskiego i kolejne przynajmniej 200 tys. na jego wykończenie i wyposażenie, żeby można było się wprowadzić.

 

Koszt budowy domu pod klucz 200 m² – dom z piwnicą

Jeśli decydujemy się na dom z piwnicą, musimy liczyć się ze znacznie większymi wydatkami na fundamenty i ściany piwnicy – nawet rzędu 250–300 tys. zł (może być więcej w przypadku trudnych warunków gruntowo-wodnych). Koszty budowy nadziemnych ścian, dachu i montażu stolarki otworowej są podobne. Trzeba pamiętać, że w takim domu są dwa stropy (nad piwnicą i nad piętrem), trzeba też wykonać podwójne schody w porównaniu z domem z poddaszem użytkowym.

Koszt budowy domu z piwnicą i poddaszem o powierzchni 200 m² do stanu surowego zamkniętego można oszacować nawet na około 700 tys. zł. Wykonanie takiego obiektu pod klucz obecnie wiąże się z wydatkiem przekraczającym milion złotych.

PODZIEL SIĘ: