Budowa domu pod klucz – średnie ceny w 2020 roku

Data dodania: 28.01.2020 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Koszt budowy domu pod klucz zależy przede wszystkim od wielkości i rodzaju budynku, wybranych materiałów i technologii oraz od wynagrodzenia firm budowlanych, których stawki w różnych regionach kraju mogą się znacząco różnić.

Koszt budowy domu pod klucz w 2020 roku można poznać zamawiając kosztorys do konkretnego projektu. Kosztorys stanu surowego zawiera ceny związane z budową domu do etapu stanu surowego zamkniętego, kiedy dom ma dach, okna i drzwi wejściowe. Z kolei kosztorys stanu wykończonego, przedstawia ceny budowy domu pod klucz, uwzględniający koszty, na które wpływają wydatki związane z zakupem materiałów, wynajęciem specjalistycznego sprzętu i zatrudnieniem firmy budowlanej i wykończeniowej.

Planując koszty związane z budową domu pod klucz zawsze należy przyjmować pewien margines błędu, jeśli budowa okaże się bardziej kosztowna niż zakładaliśmy.

 

Koszt budowy domu pod klucz 100 m2 – dom parterowy

Koszt gotowego projektu wynosi od 2000 do 4000 zł oraz 1500-2500 zł za jego adaptację. Za projekt indywidualny zapłacimy 5-10 tys. zł.

Prace budowlane w każdym przypadku rozpoczyna się od fundamentów. Koszt wykonania fundamentów domu o powierzchni 100 m2 wynosi około 30 tys. zł. Powierzchnia ścian takiego małego domu wynosi mniej więcej 150 m2. Koszt materiałów budowlanych na ściany zewnętrzne i nadproża, łącznie z robocizną, to około 25 tys. zł, ich wykończenie pochłonie drugie tyle. Można przyjąć, że powierzchnia ścian działowych w domu 100 m2 wynosi połowę powierzchni ścian zewnętrznych (ok. 75 m2), więc za ich budowę trzeba będzie zapłacić więcej niż 10 tys. zł.

Koszt budowy domu pod klucz 100 m2 obejmuje również wykonanie kominów wentylacyjnych za około 1500 zł, komina dymowego za 3000 zł, jak również wykończenie kominów za 3000 zł.

W przypadku domu parterowego bez poddasza użytkowego całkowicie można mieć strop drewniany za ok. 20 tys. zł.

Za dach dwuspadowy (konstrukcja, pokrycie, ocieplenie stropu na nieużytkowym poddaszu) o powierzchni 150 m2 trzeba będzie zapłacić około 50-60 tys. zł.

Tak więc wydatki na stan surowy otwarty można szacować na 180 tys. zł. Do tego trzeba dodać kilkadziesiąt tysięcy na okna i drzwi, kiedy będziemy mieć stan surowy zamknięty. Po nim trzeba jeszcze będzie ułożyć instalacje i otynkować wnętrza. Trzeba na to przeznaczyć kolejnych kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wykończenie domu pod klucz i jego wyposażenie zależy od preferencji inwestora. Można przyjąć, że należy się liczyć z dodatkowymi wydatkami rzędu 230 tys. zł.

 

Koszt budowy domu pod klucz 150 m2 – dom z poddaszem użytkowym

W takim domu fundamenty są nieco mniejsze niż w domu parterowym, za to trzeba więcej (kilkanaście tysięcy złotych) wydać na strop żelbetowy i schody. Jeśli na poddaszu zaplanowano balkony, za wykonanie ich konstrukcji i balustradę trzeba doliczyć następnych kilka tysięcy złotych (np. 3000 zł za płytę żelbetową i tyle samo za balustradę). Za ściany zewnętrzne i wewnętrzne, kominy, dach okna (dochodzi koszt okien połaciowych na poddaszu, ale za to mniej ich jest na parterze) zapłacimy podobnie.

Realny koszt budowy domu jednorodzinnego, o powierzchni 150 m2, uwzględniając średnie ceny i wykonanie prac przez fachowców ze średniej półki cenowej, wyniesie do 230 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć 100-150 tys. na doprowadzenie domu do stanu deweloperskiego i kolejne przynajmniej 200 tys. na jego wykończenie i wyposażenie, żeby można było się wprowadzić.

 

Koszt budowy domu pod klucz 200 m2 – dom z piwnicą

Jeśli decydujemy się na dom z piwnicą, musimy liczyć się z większymi wydatkami na fundamenty – rzędu 40 tys. zł. Koszty budowy ścian, dachu i montażu stolarki otworowej są podobne. Trzeba jednak pamiętać, że w takim domu są dwa stropy (nad piwnicą i nad piętrem), trzeba też wykonać podwójne schody w porównaniu z domem z poddaszem użytkowym.

Koszt budowy domu z piwnicą i poddaszem o powierzchni 200 m2 do stanu surowego zamkniętego można oszacować na około 280 tys. zł.

Chcesz zaoszczędzić? Skorzystaj z promocji Wienerberger Korzyści Murowane i zyskaj do 3 000 zł rabatu na pustaki Porotherm i dachówki Koramic! Sprawdź >>

PODZIEL SIĘ: