Budowa domu jednorodzinnego zimą

Data dodania: 23.06.2018 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Nadejście zimy i niskie temperatury nie są obecnie tak dużą przeszkodą w budowie domu jak kiedyś. Jeżeli zależy nam na czasie, wiele prac budowlanych możemy bez problemu wykonać właśnie o tej porze roku. Aby budowa domu jednorodzinnego w okresie zimowym przebiegała bez przeszkód, warto skorzystać z materiałów, które wyprodukowano z myślą o pracach w niskich temperaturach.

Klimat się ociepla i zimy w naszym kraju są coraz bardziej łagodne – często przez cały sezon nie ma silnych mrozów. Taka aura powoduje, że budowa domu jednorodzinnego zimą nie musi być przerywana. W okresie zimowym można z powodzeniem prowadzić roboty w środku budynku oraz – kiedy temperatura jest sprzyjająca i posiadamy odpowiednie materiały – także na zewnątrz. Należy jednak uważnie obserwować prognozy pogody. Gdy temperatura spada mocno poniżej zera, prace na zewnątrz należy bezzwłocznie przerwać i przeczekać okres silnych mrozów.

 

Budowa domu zimą – właściwy dobór materiałów

Budowa domu jednorodzinnego zimą wymusza konieczność zastosowania odpowiednich materiałów budowlanych. Większość dostępnych na rynku produktów przeznaczona jest do użytku w temperaturze powyżej 0 stopni C, chociaż najczęściej zalecany zakres temperatur wynosi od +5 do +25 stopni C. Z tego też powodu, chcąc prowadzić prace budowlane zimą, musimy zastosować materiały budowlane wzbogacone o odpowiednie preparaty chemiczne, które pozwalają na używanie ich w niskich temperaturach.

Bez względu na porę roku nie można też zapominać, że każdy materiał ma określony termin ważności. Używanie materiałów budowlanych przeterminowanych może w przyszłości skutkować poważnymi problemami z prawidłowym funkcjonowaniem budynku.

 

Budowa domu zimą – murowanie ścian zewnętrznych

Wszystkie materiały murowe są mrozoodporne, jednak prowadzenie mokrych prac murarskich w minusowych temperaturach jest przeciwwskazane. Typowe zaprawy murarskie to z reguły mieszanki mokre, a użycie wody w niskich temperaturach może spowodować rozsadzanie murów. Budowa domu jednorodzinnego w niskich temperaturach może się odbywać tylko przy zastosowaniu odpowiednich zapraw.

Gdy temperatura nie spada poniżej zera, do murowania ścian warstwowych można używać cienkowarstwowej zaprawy Porotherm Profi. Do murowania ścian warstwowych oraz jednowarstwowych Wienerberger proponuje zaprawę do murowania na sucho Porotherm Dryfix, którą można stosować w temperaturze do -5 stopni C.

Budowa domu jednorodzinnego zimą wymaga też zwrócenia uwagi na materiał murowy – pustaki nie powinny być zawilgocone ani oblodzone. Należy stosować tylko suchy materiał murowy. Jeśli decydujemy się na prowadzenie prac budowlanych na zewnątrz podczas ujemnych temperatur, musimy zapewnić odpowiednie warunki ekipie budowlanej. Powinniśmy udostępnić pracownikom pomieszczenie, w którym będą mogli się ogrzać, wysuszyć odzież roboczą oraz zjeść posiłek.

 

Budowa domu zimą – okna i drzwi

Okna są kolejnym rodzajem robót budowlanych, które można wykonać zimą. Można je montować przy temperaturze do -10 stopni C, ale wówczas ważne jest użycie odpowiedniej pianki izolacyjnej. Nawet jeśli nagle ściśnie mróz, nie trzeba się obawiać jego negatywnych skutków. Aby budowa domu jednorodzinnego została doprowadzona do stanu surowego zamkniętego, potrzebne będą również drzwi wejściowe. Docelowe drzwi są dość kosztowne, a we wnętrzu jest wiele prac do wykonania, więc mogą się zniszczyć. Na czas budowy możemy wstawić płytę OSB z zawiasami i kłódką, co nie będzie dużą inwestycją finansową.

 

Budowa domu zimą – ocieplenie i elewacja

Mimo że na rynku pojawiły się tzw. zimowe systemy ociepleniowe, to jednak z pracami tego typu należy się wstrzymać w okresie zimowym. Choć produkty te można stosować w temperaturze 0 stopni C, to jednak nigdy nie mamy pewności, że tuż po wykonaniu prac temperatura gwałtownie nie obniży się.

Ponadto trzeba wiedzieć, że wiązanie kleju w temperaturze bliskiej zera jest bardzo powolne, co utrudnia znacznie prowadzenie robót elewacyjnych i powinno być sygnałem do ich przerwania. W niższych temperaturach prace związane z izolacją termiczną i wykończeniem elewacji domu niosą za sobą niebezpieczeństwo powstania usterek, które trzeba będzie naprawić.

Odradza się też rozkładanie prac ociepleniowych na etapy. Pozostawienie na mrozie na dłuższy czas nieosłoniętego styropianu jest ryzykowne – materiał zżółknie, a jego warstwa zewnętrzna ulegnie skruszeniu i przed nałożeniem tynku trzeba będzie przeszlifować go papierem ściernym.

Natomiast wełna mineralna wystawiona na zmienną, zimową pogodę nasiąknie wodą i wilgocią, przez co straci swoje właściwości izolacyjne. Również tynkowanie ścian zewnętrznych należy przeprowadzać tylko w temperaturze +5 stopni C, przy tym trzeba koniecznie pamiętać, że wymóg ten dotyczy również okresu schnięcia tynku.

 

Budowa domu zimą – wykończenie wnętrz

Zima to dobry czas na prowadzenie prac wykończeniowych wewnątrz budynku, nawet gdy w domu nie ma jeszcze wstawionych okien – otwory okienne możemy zakryć tymczasowo folią. Jest tylko jeden warunek – budynek musi być ogrzewany. Jeśli w domu istnieje możliwość chociażby prowizorycznego ogrzewania, możemy w środku prowadzić prace murarskie – stawiać ściany działowe, kłaść tynki, gładzie, a nawet płytki, wykonywać sufity podwieszane.

Trzeba pamiętać, że tynkowanie, wylewanie posadzek itp. prace mokre powinno się prowadzić w temperaturze powyżej +5 stopni C. W takich sytuacjach doskonałym rozwiązaniem będzie wcześniejsze uruchomienie kominka, który z powodzeniem podniesie temperaturę wewnątrz budynku o kilka stopni. Sprawdzą się także nagrzewnice, piecyki węglowe oraz elektryczne. Przy dodatniej temperaturze możemy z powodzeniem wykonywać również wszelkiego rodzaju prace instalatorskie, sanitarne i montażowe. 

Niezależnie od tego, czy jakiekolwiek prace mogą być prowadzone, zima to dobry okres na zakup materiałów budowlanych. Warto jednak mieć na uwadze to, że gdzieś należy je przechować, a warunki przechowywania materiałów budowlanych zimą mają kapitalne znaczenie dla ich wytrzymałości i jakości.

PODZIEL SIĘ: