Ile kosztuje budowa murowanego garażu?

Data dodania: 25.11.2019 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Odpowiednio zbudowany garaż nie tylko zapewni dobre miejsce do parkowania samochodu, ale i umożliwi przechowywanie sprzętów czy narzędzi ogrodniczych. Planując garaż na działce, trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami.

Budowa murowanego garażu może wiązać się z koniecznością dopełnienia odpowiednich formalności. Kwestia ta zależy przede wszystkim od metrażu budynku.

 

Murowany garaż – projekt

Projekt garażu może być gotowy lub indywidualny. Gotowy projekt jest tańszy – trzeba za niego zapłacić około 1 tys. zł.

Na koszt garażu wpływają m.in. kształt bryły, jej wymiary i zadaszenie. Najtańsze i dość popularne są garaże z prostym dachem jednospadowym (pulpitowym). Taki obiekt ma nieskomplikowaną formę, więc nie kosztuje zbyt dużo. Budynek w takiej postaci często może być wykonany blisko granicy. Warunkiem w takim przypadku jest skierowanie wód opadowych z dachu na działkę inwestora. Garaż z wielospadowym dachem oraz o skomplikowanej bryle, z dodatkowymi pomieszczeniami gospodarczymi (na przykład na narzędzia ogrodnicze), na pewno będzie droższy.

Najczęściej ściany garażu muruje się z tego samego materiału, z którego wznosi się ściany domu, czyli z ceramiki lub z betonu komórkowego. Zwykle całą konstrukcję dodatkowo ociepla się styropianem lub wełną mineralną i tynkuje. Wykończenie elewacji garażu zazwyczaj również jest takie samo jak domu.

Oczywiście koszty wzrosną, jeśli konstrukcja dachu czy ścian będzie skomplikowana, powierzchnia garażu większa lub gdy kupimy podwójną bramę garażową. Cenę garażu murowanego podnosi montaż okien i rolet zewnętrznych. Jeśli garaż jest połączony z bryłą domu, do ceny całkowitej trzeba doliczyć cenę szczelnych drzwi. Odpada za to koszt ocieplenia i wykańczania od zewnątrz jednej ze ścian zewnętrznych.

Przeczytaj także: Montaż bramy garażowej – krok po kroku.

 

Koszt garażu murowanego

Garaż murowany będzie nam służył przez długie lata. Można go wykonać metodą gospodarczą, co umożliwia obniżenie kosztów. Orientacyjny kosztorys może się różnić o 15–25 proc. od ostatecznych kosztów inwestycji.

Koszt budowy garażu zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj gruntu (od tego zależą fundamenty i ich izolacja), wielkość budynku, materiału na ściany, stopnia skomplikowania więźby dachowej oraz złożoności bryły budynku. Do całkowitych kosztów trzeba doliczyć koszt przygotowania podłoża.

Uogólniając, można uznać, że koszt budowy garażu murowanego wynosi minimum kilkadziesiąt tysięcy złotych. W przypadku obiektów wolno stojących zdarza się, że całkowite wydatki przekraczają 100 tys. zł.

 

Cena garażu murowanego

Najpopularniejszą konstrukcją są garaże jednostanowiskowe z dachem jednospadowym, na przykład pokrytym dachówką ceramiczną. Doprowadzenie garażu o powierzchni około 30 m² do stanu zerowego, czyli roboty ziemne, wykonanie ław i ścian fundamentowych oraz ich izolacja, a także zbudowanie podłogi na gruncie kosztuje 10–15 tys. zł.

Wymurowanie ścian, budowa więźby dachowej, wykonanie pokrycia z dachówki ceramicznej i orynnowanie wyniesie około 30 tys. zł. Położenie tynków wewnętrznych i zewnętrznych oraz pomalowanie ścian i wykończenie podłogi, na przykład płytkami ceramicznymi, to kolejne kilka tysięcy złotych (10–12 tys. zł). Do tego trzeba doliczyć około 3 tys. zł na punkty elektryczne. Zakup pojedynczej bramy garażowej z napędem wiąże się z wydatkiem na poziomie 3–5 tys. zł.

Orientacyjny koszt budowy garażu o powierzchni 30 m² oscyluje pomiędzy 50 a 65 tys. zł.

Ciekawą alternatywą dla murowanego garażu może okazać się zakup gotowego ocieplonego garażu blaszanego, który można zamontować na przygotowanym wcześniej podłożu betonowym w ciągu zaledwie kilku godzin. Koszt takiego rozwiązania zmniejsza wydatki o ponad połowę.

 

Murowany garaż – formalności

Budowa murowanego garażu może wiązać się z koniecznością dopełnienia odpowiednich formalności w organie administracji architektoniczno-budowlanej. Kwestia ta zależy przede wszystkim od metrażu obiektu. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami rozpoczęcie prac dotyczących wzniesienia budynku garażowego o powierzchni nieprzekraczającej 35 m² nie musi być poprzedzone dokonaniem zgłoszenia ani złożeniem wniosku o wydanie pozwolenia na budowę (w takiej sytuacji trzeba jednak zwrócić uwagę na powierzchnie wszystkich obiektów gospodarczo-pomocniczych na działce). W przypadku większego metrażu trzeba przedłożyć formularz zgłoszeniowy wraz z wymaganymi załącznikami.

PODZIEL SIĘ: