Ile kosztuje budowa murowanego garażu?

Data dodania: 25.11.2019 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Murowany garaż można wznosić jako wolno stojący, razem z domem lub później dostawić do domu.

Odpowiednio zbudowany garaż nie tylko zapewni dobre miejsce do parkowania samochodu, ale i umożliwi przechowywanie sprzętów i narzędzi ogrodniczych. Planując garaż na działce trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami

 

Murowany garaż – projekt

Projekt garażu może być gotowy lub indywidualny. Gotowy projekt jest tańszy – trzeba za niego zapłacić około 2 tys. zł. Kształt bryły, jej wymiary i zadaszenie wpływają na koszt garażu. Najtańsze i dość popularne są garaże z prostym dachem jednospadowym. Taki garaż ma nieskomplikowaną bryłę, więc nie kosztuje zbyt dużo. Garaż z wielospadowym dachem oraz o skomplikowanej bryle, z dodatkowymi pomieszczeniami gospodarczymi (na przykład na narzędzia ogrodnicze), na pewno będzie droższy.

Najczęściej ściany garażu muruje się z tego samego materiału, z którego wznosi się ściany domu, czyli z ceramiki lub z betonu komórkowego. Zwykle całą konstrukcję dodatkowo ociepla się styropianem lub wełną mineralną i tynkuje. Wykończenie elewacji garażu zazwyczaj również jest takie samo jak domu.

Oczywiście koszty wzrosną, jeśli konstrukcja dachu czy ścian będzie skomplikowana, powierzchnia garażu będzie większa lub gdy kupimy podwójną bramę garażową. Cenę garażu murowanego podnosi montaż okien i rolet zewnętrznych. Jeśli garaż jest połączony z bryłą domu, do ceny całkowitej trzeba doliczyć cenę szczelnych drzwi. Odpada za to koszt ocieplenia i wykańczania od zewnątrz jednej ze ścian zewnętrznych.

Przeczytaj także: Montaż bramy garażowej – krok po kroku.

Koszt garażu murowanego

Garaż murowany będzie nam służył przez długie lata. Można go wykonać metodą gospodarczą, co umożliwia obniżenie kosztów. Orientacyjny kosztorys może się różnić o 15-25 proc. od ostatecznych kosztów inwestycji.

Koszt budowy garażu zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj gruntu (od tego zależą fundamenty i ich izolacja), wielkość budynku, materiały na ściany, stopień skomplikowania więźby dachowej oraz stopień skomplikowania bryły budynku. Do całkowitych kosztów trzeba doliczyć koszt przygotowania podłoża.

Uogólniając można uznać, że koszt budowy garażu murowanego waha się w granicach 1,5-2 tys. zł.

 

Cena garażu murowanego

Najpopularniejszą konstrukcją są garaże jednostanowiskowe z dachem jednospadowym, na przykład pokrytym dachówką ceramiczną. Doprowadzenie garażu o powierzchni około 30 m2 do stanu zerowego, czyli roboty ziemne, wykonanie ław i ścian fundamentowych oraz ich izolacja, a także zbudowanie podłogi na gruncie kosztuje 8-10 tys. zł.

Wymurowanie ścian, budowa więźby dachowej, wykonanie pokrycia z dachówki ceramicznej i orynnowanie wyniesie około 20 tys. zł. Położenie tynków wewnętrznych i zewnętrznych oraz ich pomalowanie i wykończenie podłogi, na przykład płytkami ceramicznymi to kolejne kilka tysięcy złotych (7-9 tys. zł). Do tego trzeba doliczyć około 1 tys. zł na punkty elektryczne. Zakup pojedynczej bramy garażowej z napędem wiąże się z wydatkiem na poziomie 3-5 tys. zł.

Orientacyjny koszt budowy garażu o powierzchni 30 m2 oscyluje więc pomiędzy 35 a 50 tys. zł.

Jeśli chodzi o koszty garażu murowanego, alternatywą może okazać się zakup gotowego, ocieplonego garażu blaszanego, który można zamontować na przygotowanym wcześniej podłożu betonowym w ciągu zaledwie kilku godzin. Koszt takiego rozwiązania zmniejsza wydatki o ponad połowę.

PODZIEL SIĘ: