Budowa domu pod klucz – ile czasu potrzeba?

Data dodania: 20.07.2022 | Anna Adamczak–Bugno
Figurka małego domu na pustej kartce z kalendarza
Facebook Messenger Twitter Mail

Harmonogram budowy pomaga zaplanować sprawny przebieg budowy, między innymi zakup materiałów budowlanych z odpowiednim wyprzedzeniem i we właściwej kolejności, by nie było niespodziewanych przestojów na budowie, które generują dodatkowe koszty. Harmonogram budowy powinien wykonać kierownik budowy.

Budowa domu z reguły wiąże się z koniecznością wykonywania przerw technologicznych. Część z nich jest wymuszona technologią wznoszenia budynku, a część zaburzoną płynnością rozpoczynania robót przez kolejne ekipy. Przed przystąpieniem do prac warto zapoznać się z kolejnością wykonywania poszczególnych etapów prac.

 

Budowa domu – stan zerowy

Przed przystąpieniem do budowy fundamentów trzeba przygotować działkę (wyrównać teren, zdjąć humus), zrobić wykopy pod ławy oraz ułożyć deskowanie i zbrojenie dla ław. Wykonanie tradycyjnych fundamentów w postaci ław i ścian fundamentowych, rozprowadzenie instalacji stanu zero, zaizolowanie ich termicznie i przeciwwilgociowo oraz wykonanie podłogi na gruncie zajmuje mniej więcej miesiąc.

 

Budowa domu – stan surowy otwarty

Wymurowanie ścian i kominów, wykonanie stropów wraz z betonowaniem schodów żelbetowych, zbudowanie więźby i zamocowanie wstępnego krycia (na przykład z papy na deskowaniu) może zająć kolejne cztery miesiące. Jest to spowodowane między innymi koniecznością szalowania i zbrojenia elementów żelbetowych, ale przede wszystkim przerwami technologicznymi, których zachowanie jest niezbędne do wiązania betonu i osiągnięcia przez niego deklarowanej przez producenta wytrzymałości na ściskanie. 

Montaż tradycyjnej więźby dachowej zajmuje od tygodnia do dwóch tygodni. Jeśli zamówisz więźbę prefabrykowaną, montaż gotowych wiązarów prostej konstrukcji dachu nie powinien zająć więcej niż dzień lub dwa. Zaizolowanie i ocieplenie dachu, a także ułożenie pokrycia wraz z wykonaniem obróbek blacharskich to kolejny tydzień.

 

Budowa domu – stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty oznacza taki stan zaawansowania budowy, kiedy dom ma już pokryty dach oraz wstawione drzwi i okna. Przy dobrej organizacji budowy, rozpoczynając ją na wiosnę i zakładając, że dom wznoszony w technologii tradycyjnej nie jest zbyt duży (do 120 m2), ma prostą bryłę, prosty dach i nie ma piwnicy, osiągnięcie tego stanu trwa 6–8 miesięcy. 

Doprowadzenie do stanu zamkniętego obejmuje zamontowanie wszystkich okien, drzwi wejściowych oraz montaż bramy garażowej (co zajmuje do dwóch tygodni). W tym czasie muruje się ściany działowe wewnątrz budynku, co trwa od tygodnia do dwóch tygodni. Konkretny zakres prac związany z każdym etapem zależy przede wszystkim od ustaleń inwestora z wykonawcą (poszczególne etapy budowy są umowne, zwyczajowe i nie są usankcjonowane prawnie, dlatego zawierając umowę z daną ekipą budowlaną, trzeba m.in. dokładnie określić, jakich prac dotyczy).

 

Budowa domu – stan „pod klucz”

Ten stan obejmuje głównie wykonanie przyłączy, montaż instalacji wewnętrznych i prace mokre, takie jak układanie tynków i wylewek, wykończenie elewacji (elewacja „na gotowo”, czyli montaż systemu ociepleń z tynkiem czy okładziny elewacyjnej, co zajmuje 7‒14 dni). 

W tym czasie pojawiają się również prace wykończeniowe na zewnątrz, takie jak wykonywanie tarasów ziemnych czy podjazdów i ścieżek w ogrodzie, jeśli jest już to możliwe i nie zostaną później zniszczone.

Ułożenie instalacji elektrycznej bez osprzętu trwa mniej więcej tydzień. Wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej, czyli hydrauliki, jest dłuższe i zajmuje przynajmniej tydzień, a czasem dwa tygodnie.

Na tynki wewnętrzne trzeba przeznaczyć przynajmniej 7‒10 dni. Drugie tyle zajmuje wykonanie wylewek podłogowych.

Po położeniu tynków i wykonaniu wylewek trzeba też zamocować grzejniki, podłączyć kocioł i uruchomić instalację grzewczą, co trwa kilka dni. 

Samo położenie płytek w łazienkach, kuchni, kotłowni i korytarzu zabiera mniej więcej dwa tygodnie. Jeśli prace są skomplikowane, czas ten może się wydłużyć. 

Układanie paneli podłogowych i montaż listew przypodłogowych przebiega sprawnie i trwa od kilku dni do około tygodnia. Jeśli zdecydujemy się na tradycyjny parkiet, czyli deszczułki, które są przyklejane, cyklinowane i lakierowane, w zależności od ekipy parkieciarskiej potrzeba na to od dwóch tygodni do miesiąca.

Na montaż osprzętu elektrycznego, tzw. biały montaż i podłączenie armatury trzeba przeznaczyć około tygodnia. 

Czas wykonania prac, szczególnie na tym etapie, na różnych budowach może się znacząco różnić. Wszystko zależy od planów i zasobów finansowych inwestora, od tego, jakie ekipy wykończeniowe zatrudni, od wielkości domu i zaplanowanych w nim pomieszczeń czy specjalnych rozwiązań wnętrzarskich. Przykładowo jeden parkieciarz będzie układał posadzkę drewnianą (około 100 m2) przez ponad miesiąc, natomiast ekipa czterech robotników wykona to w mniej niż dwa tygodnie (bo i tak najpierw trzeba będzie czekać, aż wyschnie klej, a później kolejne warstwy lakieru). Podobnie wygląda montaż mebli do zabudowy. Najpierw jest pomiar w rzeczywistości, potem czeka się na zamówienie (zwykle około dwóch tygodni), natomiast sama praca – w zależności od stopnia skomplikowania i powierzchni zabudowy – trwa od kilku dni do dwóch tygodni. 

Etap wykończenia domu może sprawić, że budowa przeciągnie się o wiele miesięcy.

PODZIEL SIĘ: