Co należy sprawdzić przed zakupem działki budowlanej?
Data dodania: 23.04.2021 | Anna Adamczak–BugnoDokładne sprawdzenie działki budowlanej przed zakupem nie jest bardzo trudne ani czasochłonne. Wiele ważnych kwestii można sprawdzić w internecie.
Szczegółowe sprawdzenie działki przed zakupem zmniejsza ryzyko, że w przyszłości nie będzie można jej zagospodarować zgodnie ze swoimi planami.
Dlaczego warto sprawdzić działkę przed jej zakupem?
Planując zakup działki budowlanej i budowę domu, nie należy kierować się jedynie położeniem nieruchomości gruntowej. Kwestia ta ma oczywiście istotny wpływ na przyszły komfort życia, ale istnieją inne informacje, które warto, a nawet trzeba pozyskać przed sfinalizowaniem transakcji. Jedną z najważniejszych spraw jest ustalenie stanu prawnego działki, a także sprawdzenie wytycznych dotyczących sposobu jej zagospodarowania.
Co należy sprawdzić przed zakupem działki?
Do najważniejszych kwestii, które należy ustalić przed zakupem działki, należą:
- sprawdzenie księgi wieczystej działki – ustalenie, czy informacje podane przez sprzedającego są zgodne z zapisami w księdze wieczystej. Dostęp do księgi wieczystej jest powszechny, co oznacza, że każdy, kto zna jej dokładny numer, ma prawo ją przeglądać. Zapoznanie się z zapisami KW jest możliwe poprzez stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości (Centralną Bazę Danych Ksiąg Wieczystych). Przeglądając konkretną księgę, zwróć uwagę na jej poszczególne działy:
- w pierwszej części sprawdź, czy zapisane oznaczenie nieruchomości pokrywa się z identyfikatorem zawartym w katastrze prowadzonym przez Państwową Ewidencję Gruntów;
- w drugim dziale znajdziesz dane właściciela działki i możesz je zweryfikować z informacjami podanymi przez sprzedającego.;
- w trzeciej części wymienione są wszystkie ograniczenia nałożone na nieruchomość (m.in. różnego rodzaju służebności);
- w czwartym dziale możemy zweryfikować czy działka nie jest obciążona hipoteką;
- sprawdzenie zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – reguluje on między innymi rodzaj obiektów budowlanych, które można wznieść na obszarze działki. Dokument ten określa również dopuszczalną powierzchnię zabudowy, parametry obiektów budowlanych (np. wysokość), a także wymaganą formę architektoniczną (np. kąt nachylenia dachu) oraz sposób usytuowania budynku względem granic działki. Ustalenie zapisów MPZP jest możliwe na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest sprawdzenie dokumentu udostępnionego na stronie internetowej urzędu gminy lub miasta, a drugim – wystąpienie z formalnym wnioskiem o wydanie wypisu i wyrysu z MPZP. Jeśli na danym obszarze nie obowiązuje MPZP, złóż wniosek o wydanie warunków zabudowy dla działki, którą jesteś zainteresowany. W obu przypadkach informacje dotyczące dopuszczalnego sposobu zagospodarowania działki zostaną udostępnione przez urząd każdemu zainteresowanemu po wniesieniu odpowiedniej opłaty skarbowej.
Jakie inne informacje o działce będą pomocne?
Mając dostęp do zapisów zawartych w MPZP, sprawdź przeznaczenie obszarów znajdujących się w bliskim sąsiedztwie nieruchomości gruntowej, którą planujesz nabyć. Z reguły wytyczne dotyczące zagospodarowania terenów przyległych są analogiczne jak dla działki budowlanej, która ma zostać zabudowana. Zdarza się jednak, że np. w stosunkowo niedalekiej odległości jest planowany przebieg obwodnicy miasta, co z pewnością wpłynie na komfort eksploatacji działki i wybudowanego domu. Podobnie jest w przypadku, gdy w okolicy przewidziano działki pod specyficzną działalność gospodarczą.
Stojąc przed decyzją dotyczącą zakupu nieruchomości gruntowej, warto dokładnie przestudiować kwestię uzbrojenia interesującego nas obszaru. W tym przypadku chodzi między innymi o możliwość przyłączenia nowego budynku do podstawowych mediów (wody, prądu, gazu). Jeśli dana okolica nie jest przyłączona do sieci wodociągowej, konieczne będzie wykonanie studni, co wiąże się z dodatkowymi formalnościami. Jeśli natomiast odległość działki od istniejącej linii energetycznej będzie zbyt duża, może to wiązać się z bardzo wysokimi kosztami zrealizowania przyłącza. Z drugiej strony, jeśli przez obszar działki przebiegają linie średniego lub wysokiego napięcia, wzniesienie budynku mieszkalnego może okazać się niemożliwe.
Przed sfinalizowaniem transakcji związanej z zakupem działki warto ustalić jej historię i obecny status w kontekście warunków gruntowo-wodnych. Rodzaj podłoża gruntowego w obrębie działki ma bowiem istotny wpływ na rodzaj i wielkość przyszłych fundamentów pod dom. W tym celu dobrze jest zasięgnąć opinii okolicznych mieszkańców, a nawet zlecić wykonanie badań geologicznych. Dzięki takim działaniom unikniemy zakupu obszaru, który np. w przeszłości był wysypiskiem śmieci lub mokradłem.
Stwórz dziennik budowy w naszym serwisie już dziś, aby śledzić na bieżąco swoje postępy oraz dzielić się wiedzą.
Stwórz swój dziennikBudogram istnieje dzięki wsparciu ekspertów. Poznaj Wienerberger, który pomaga nam współtworzyć bazę wiedzy potrzebną do budowy domu.
Polub Wienerberger na Facebooku