Ceramiczne pustaki, stropy i nadproża tworzą kompletny system Porotherm do budowy ciepłego domu. Główną zaletą tych produktów jest ich modułowość i komplementarność.
System Porotherm to kompleksowe rozwiązanie do budowy domów jednorodzinnych, wielorodzinnych i innych budynków o różnorodnym przeznaczeniu, jedno- i wielokondygnacyjnych. W ofercie firmy Wienerberger znajdują się różne modele pustaków, w tym połówkowe i narożnikowe oraz wyposażone w tzw. kieszenie, wykorzystywane przy murowaniu otworów na okna i drzwi.
System Porotherm składa się z szerokiej gamy rozwiązań do budowy domu, obejmują go m.in. Porotherm Dryfix (murowanie na suchą zaprawę łączącą idealnie szlifowane pustaki), Porotherm AKU (pustaki ceramiczne do budowy ścian wewnętrznych, łączące doskonałe parametry izolacyjne i akustyczne), Porotherm EKO+ (pustaki ceramiczne do budowy domu energooszczędnego) oraz belki nadprożowe i stropy Porotherm (najnowocześniejsze rozwiązanie gęstożebrowego stropu ceramicznego).
Z materiałów Porotherm można wybudować ściany każdego rodzaju – zewnętrzne: jedno-, dwu- i trójwarstwowe, oraz wewnętrzne: nośne i działowe. Produkty Porotherm są dostępne w każdym zakątku kraju – sieć kilkuset hurtowni budowlanych oferuje pełną i stałą dostępność produktów podstawowych i uzupełniających, co gwarantuje wykonawcy ciągłość prac na budowie i brak przestojów.
Szybkie murowanie ścian w systemie Porotherm
W porównaniu z tradycyjnymi cegłami i pustakami ceramicznymi murowanie ścian w systemie Porotherm znacznie ułatwia i przyspiesza tę pracę. Przy wznoszeniu jednowarstwowych ścian w systemie Porotherm, podobnie jak w innych technologiach, obowiązują konkretne zalecenia montażowe. Ich przestrzeganie daje gwarancję wykorzystania wszystkich atutów tej technologii, w tym sprawnego i szybkiego wykonawstwa.
Wiedza i fachowość jest niezbędna, by wysokiej jakości system Porotherm spełniał wszystkie swoje funkcje użytkowe. Poza tym, jeśli wykonawca boryka się z jakimś problemem, może skorzystać z pomocy wykwalifikowanych doradców, którzy specjalizują się wyłącznie w temacie budowy ścian i stropów. W zależności od potrzeb z doradcą można porozmawiać telefonicznie, a jeśli trzeba może też przeszkolić murarzy. Dzięki temu zyskujemy gwarancję szybkiego budowania bez błędów. Innowacyjne technologie łączenia pustaków ceramicznych jak system Porotherm Dryfix to również wydłużenie sezonu budowlanego – sucha zaprawa Dryfix pozwala murować do -5oC, a pakowanie nowoczesnej zaprawy w poręczne puszki ułatwia pracę wykonawcy i czyni ją znacznie lżejszą.
System Porotherm 44 EKO+ Dryfix – najszybszy sposób murowania ścian
Spośród wielu różnych wariantów budowania ścian jednowarstwowych z pustaków Porotherm na szczególną uwagę zasługuje nowoczesny, niewymagający ocieplenia system Porotherm Dryfix. Do wznoszenia ścian w tej technologii używa się pustaków o szlifowanych powierzchniach wspornych, które wyróżniają się dużą dokładnością wymiarową.
Budowę usprawniają rozwiązania zarówno w zakresie produktów, jak i technologii ich łączenia. Pióra i wpusty pozwalają na rezygnację ze spoin pionowych, duże wymiary przyspieszają wykonanie 1 m2 ściany, a systemy cienkowarstwowych spoin, np. Porotherm Dryfix, skracają czas budowy o połowę w stosunku to zwykłych technologii. Do łączenia pustaków ceramicznych używa się cienkowarstwowej zaprawy do murowania na sucho, co zapewnia szybkie i czyste prace murarskie. Metr kwadratowy muru w tej najszybszej technologii powstaje nawet w pół godziny – składa się na niego 16 pustaków i tylko 4 poziome spoiny.
Odpadają problemy typowe dla murowania na tradycyjnej zaprawie cementowo-wapiennej, takie jak mozolne rozrabianie jej z wodą, troska o zachowanie właściwych proporcji oraz pracochłonne nakładanie zaprawy kielnią. W tej technologii muruje się kilkakrotnie szybciej (w stosunku do tradycyjnej gwarantuje ona oszczędność czasu pracy do 50%), nanosząc zaprawę z puszki za pomocą pistoletu. Dzięki temu już po kilku godzinach ściana jest gotowa, a po 48 godzinach osiąga pełną wytrzymałość.
Nadproża i stropy w systemie Porotherm – gotowe elementy przyspieszające budowę
Wszystkie technologie Porotherm tworzą kompletny system produktów, które stanowią wzajemnie się uzupełniają. Są wśród nich również nadproża i stropy. Zastosowanie prefabrykowanych belek nadprożowych Porotherm ułatwia prace, jak również skraca czas budowy. Stosując je, nie trzeba przygotowywać betonu, budować deskowania, układać zbrojenia i czekać wiele dni, aż nadproże uzyska oczekiwaną wytrzymałość.
Stropy gęstożebrowe Porotherm umożliwiają wykonanie stropów aż do 8 m rozpiętości. Są łatwe do wykonania i nie trzeba do tego celu wynajmować dźwigu. Wszystkie elementy systemu Porotherm znakomicie do siebie pasują. Zaletą tych stropów jest także to, że nie trzeba ich podpierać od spodu pełnym deskowaniem. Wystarczą jedynie rygle oraz stemple do podparcia belek. Co również wpływa na szybkość budowy domu.