Ceramiczny strop gęstożebrowy Porotherm – czemu warto?

Data dodania: 26.06.2022 | Anna Adamczak–Bugno
mężczyzna układa strop
Facebook Messenger Twitter Mail

Strop gęstożebrowy Porotherm to rodzaj nośnej przegrody poziomej, która charakteryzuje się lekkością, a jednocześnie jest wytrzymała i trwała.

Stropy gęstożebrowe Porotherm składają się z ceramiczno-żelbetowych belek nośnych oraz wypełnienia w postaci pustaków z ceramiki. Parametry takiej przegrody zależą przede wszystkim od rozpiętości układu i zakładanych obciążeń.

 

Czym charakteryzuje się strop gęstożebrowy Porotherm?

Strop Porotherm ma podobną budowę jak gęstożebrowe przegrody typu Fert lub Ceram. Konstrukcja tego typu składa się z nośnych belek prefabrykowanych oraz wypełnienia w formie ceramicznych pustaków. Stropy gęstożebrowe Porotherm są szczególnie polecane dla budynków, w których ściany są wznoszone z elementów z ceramiki poryzowanej. Przegrody poziome w takiej formie są cenione za lekkość, a jednocześnie wysokie parametry nośności i trwałości. Ważną zaletą stropów Porotherm jest także fakt, iż do jego wykonania nie trzeba wynajmować ciężkiego sprzętu.

Pozioma przegroda z ceramiki może być z powodzeniem wykonana w budynkach wznoszonych w różnych technologiach. Układy tego typu można stosować w domach murowanych, bez względu na rodzaj użytego materiału murowego, a także w budynkach wykonywanych w systemie szkieletowym lub mieszanym. Elementy składowe stropu są dostępne w różnych wymiarach, dzięki czemu można je stosunkowo łatwo dopasować do parametrów geometrycznych otworu oraz zakładanych obciążeń.

Stropy gęstożebrowe Porotherm są jedną ze składowych systemu przeznaczonego do wznoszenia budynków, którego twórcą jest firma Wienerberger. Zastosowanie w procesie inwestycyjnym wyrobów budowlanych o jednorodnej budowie jest zalecane przede wszystkim z uwagi na kompatybilność rozwiązań odnoszących się do poszczególnych elementów konstrukcyjno-wykończeniowych.

 

Strop gęstożebrowy Porotherm – przekrój

Przekrój stropu gęstożebrowego Porotherm zależy przede wszystkim od jego wariantu.

  • Strop gęstożebrowy Porotherm 23/50 – konstrukcja o rozstawie osiowym belek wynoszącym 50 cm. Elementy wypełniające stop z ceramiki mają wysokość 23 cm. Wymagana grubość nadbetonu dla przegrody wynosi 4 cm. Elementem uzupełniającym system jest stropowy pustak typu Porotherm 8/50.
  • Strop gęstożebrowy Porotherm 19/50 – konstrukcja o rozstawie osiowym belek wynoszącym 50 cm. Elementy wypełniające stop z ceramiki mają wysokość 19 cm. Wymagana grubość nadbetonu dla przegrody wynosi 4 cm. Elementem uzupełniającym system jest stropowy pustak typu Porotherm 8/50.
  • Strop gęstożebrowy Porotherm 23/62,5 – konstrukcja o rozstawie osiowym belek wynoszącym 62,5 cm. Elementy wypełniające stop z ceramiki mają wysokość 23 cm. Wymagana grubość nadbetonu dla przegrody wynosi 4 cm. Elementem uzupełniającym system jest stropowy pustak typu Porotherm 8/62,5.
  • Strop gęstożebrowy Porotherm 19/62,5 – konstrukcja o rozstawie osiowym belek wynoszącym 62,5 cm. Elementy wypełniające stop z ceramiki mają wysokość 19 cm. Wymagana grubość nadbetonu dla przegrody wynosi 4 cm. Elementem uzupełniającym system jest stropowy pustak typu Porotherm 8/62,5.

 

Belki żelbetowo-ceramiczne będące głównymi elementami nośnymi stropu Porotherm mają wysokość równą 17,5 cm oraz szerokość wynoszącą 16 cm. Zakres systemowych długości liniowych elementów wynosi od 1,75 do 8,25 m i jest stopniowany co 25 cm.

Parametry stropu gęstożebrowego Porotherm (osiowy rozstaw belek oraz parametry pustaków wypełniających) w odniesieniu do konkretnego budynku muszą zostać dobrane przez uprawnionego konstruktora na podstawie planowanej rozpiętości i zakładanych obciążeń.

 

Stropy ceramiczne – montaż

Montaż stropu gęstożebrowego Porotherm przebiega bardzo sprawnie, mimo że nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu. Zastosowanie poziomej przegrody tego typu obniża koszty inwestycji również ze względu na fakt, iż nie wiąże się z koniecznością wykonania pełnego deskowania. Szalunek jest potrzebny jedynie w miejscach występowania, wieńców, żeber rozdzielczych oraz otworów.

Montaż stropu polega, w pierwszym etapie, na oparciu ceramiczno-żelbetowych belek w rozstawie zgodnym z wytycznymi projektowymi. Kolejnym krokiem jest ułożenie ceramicznych pustaków. Podczas wbudowywania elementów systemowych trzeba ukształtować także niezbędne elementy monolityczne (wieńce, belki rozdzielcze itp.). Ostatnim etapem jest wylewanie mieszanki betonowej.

PODZIEL SIĘ: