Pustaki ceramiczne Porotherm do budowy ścian jednowarstwowych – zalety

Data dodania: 20.09.2018 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Rosnące ceny energii, a także coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące ochrony cieplnej budynków sprawiają, że budowa domu energooszczędnego staje się standardem. O tym, czy dom będzie miał niskie zapotrzebowanie na energię, w dużej mierze decydują przegrody zewnętrzne, w tym również ściany, których jednym z najważniejszych zadań jest ochrona przed ucieczką ciepła z wnętrz domu. Drugim wymogiem czasów jest ekonomia i komfort budowania – chcemy budować taniej, przy użyciu mniejszej ilości materiałów, a ponadto szybciej, łatwiej i czyściej.

 

Budowa domu w systemie Porotherm – ściana bez ocieplenia

Porotherm pomoże nam spełnić wszystkie wymogi budownictwa energooszczędnego. Ściana jednowarstwowa to mur wybudowany z jednej warstwy pustaków otynkowanych z zewnątrz i od środka, dlatego jej wysokie parametry cieplne w dużym stopniu zależą od materiału ściennego. Zastosowanie zaawansowanych technologicznie pustaków ceramicznych w połączeniu ze specjalną zaprawą i opracowana technika wznoszenia ścian, pozwalają uniknąć błędów wykonawczych, takich jak mostki termiczne. Składają się również na ostateczny efekt: ciepły mur niewymagający dodatkowych inwestycji w termoizolację.

 

System Porotherm – łatwe i szybkie murowanie ścian jednowarstwowych

Podstawową zaletą ściany jednowarstwowej jest łatwe i szybkie murowanie. Metr kwadratowy muru w najszybszym wariancie Dryfix powstaje nawet w pół godziny – składa się na niego jedynie 16 pustaków i tylko 4 poziome spoiny. Oszczędności czasu pracy sięgają nawet 50 proc. w porównaniu z tradycyjną technologią murowania.

Pustaki Porotherm są integralną częścią systemu, a ich komplementarność z innymi produktami gwarantuje nie tylko sprawne budowanie, ale także idealne dopasowanie, np. stropów i nadproży.

W ścianie jednowarstwowej budowanej w systemie Porotherm łatwiej osadzić okna – montując je po prostu w 1/3 grubości ściany. W przypadku ścian dwuwarstwowych, aby uniknąć mostków termicznych, okna najkorzystniej jest wysunąć je poza lico muru (tzw. dynamiczny montaż), aby ościeżnice zostały dookoła otulone termoizolacją. Także stosowane w ścianach ocieplanych konsole do okien są bardzo drogie, a i wykonawcy każą sobie więcej płacić za takie osadzanie okien.

Wysokiej klasy pustaki szlifowane, np. Porotherm Dryfix i Porotherm Profi, pozwalają na suchą i czystą budowę, dzięki murowaniu na cienką spoinę. Zaawansowana technologia to także materiały lżejsze od swoich tradycyjnych, ceramicznych odpowiedników.

 

Pustaki Porotherm – budowa domu w trudnych warunkach atmosferycznych

Dzięki prostej, bardzo szybkiej i suchej technice murowania z użyciem cegieł szlifowanych Porotherm T możliwe jest murowanie w mniej korzystnych warunkach pogodowych, gdzie standardowe metody murarskie napotykają na przeszkody. Możliwość murowania w temperaturach do -5° C pozwala wydłużyć sezon budowalny bez obaw o stabilność murowanych ścian.

 

Wysoka izolacyjność termiczna pustaków sposobem na ciepły dom

Ściany jednowarstwowe wykonane z pustaków grubości 44 cm (np. Porotherm 44 EKO +), dzięki zmniejszeniu grubości ścianek oraz wprowadzeniu dodatkowych rzędów drążeń, spełniają wymagania dotyczące izolacyjności termicznej (współczynnik przenikania ciepła U = 0,23 W/(m2·K).

Ściany zbudowane z cegieł ceramicznych, których drążenia zostały wypełnione wełną minerlaną Porotherm T Dryfix czy Porotherm T Profi zapewniają wyjątkową izolacyjność termiczną – już teraz przewyższającą parametry, które będą obowiązywać od 2020 roku. Ściana osiąga dzięki nim współczynnik przenikania ciepła na poziomie U = 0,16 W/(m2·K). Poza tym pustaki ścienne z umieszczoną we wnętrzu wełną mineralną pozwalają uzyskać bezpieczniejszy, cieplejszy i odporny na uszkodzenia mur. Połączenia dwóch wysokiej jakości materiałów umożliwia murowanie ciepłych ścian bez dodatkowego docieplenia

 

Budowa domu oszczędzająca kieszeń

Dom kosztuje mniej, bo decydując się na rozwiązania Porotherm, które nie wymagają ocieplenia. Unikniemy więc wydatków na materiał izolacyjny i związanie z nim akcesoria (kotwy, siatki, kleje itp.). Zaoszczędzone pieniądze można zainwestować w nowocześniejszy system ogrzewania lub wentylacji. W konsekwencji ściany są wolne od ewentualnych skutków nieprawidłowego montażu dodatkowych warstw.

 

Ceramiczne mury jednowarstwowe – komfort życia i zdrowia

Ściany jednowarstwowe z pustaków ceramicznych swobodnie „oddychają” – dyfuzji pary wodnej nie hamuje np. stosowany do ocieplenia ścian dwuwarstwowych styropian, zapewniając tym samym zdrowy mikroklimat w domu.

Ceramiczne mury jednowarstwowe dobrze akumulują ciepło wytworzone w pomieszczeniach oraz pochodzące z promieni słonecznych i stopniowo je oddają. Nie ma więc efektu nagłego wychłodzenia wnętrz po przykręceniu grzejników, a mury długo pozostają ciepłe i miłe w dotyku.

Ściany jednowarstwowe z ceramiki poryzowanej charakteryzują się dobrymi parametrami akustycznymi.

 

Pustaki ceramiczne – produkty naturalne i ekologiczne

Wielopokoleniowa trwałość muru jednowarstwowego jest niepodważalna, gdyż zależy tylko od materiału ceramicznego, a nie jak w przypadku ścian warstwowych także od dodatkowych warstw i akcesoriów.

Pustaki i cegły Porotherm, dzięki swoim naturalnym składnikom, mogą być poddane procesowi recyklingu, nie powodując degradacji środowiska naturalnego.

PODZIEL SIĘ: