Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Data dodania: 28.06.2022 | Anna Adamczak–Bugno
Salon z antresolą
Facebook Messenger Twitter Mail

Strop rozdziela kondygnacje, przenosi obciążenia od ciężaru własnego i obciążeń zmiennych, a także usztywnia budynek. Od spodu wykończony jest sufitem, na wierzchu ma posadzkę.

Rodzaj stropu zależy między innymi od technologii, w jakiej jest wznoszony budynek. To, ile kosztuje strop, zależy od jego typu, powierzchni i kształtu. 

 

Strop gęstożebrowy

Na konstrukcję tych popularnych stropów składają się belki nośne (żebra) o długości do ok. 8 m, układane w rozstawie 30‒90 cm. Przestrzeń między belkami wypełnia się pustakami z betonu lekkiego, ceramiki lub styropianu. Ułożone belki i pustaki, które na czas wykonywania podpiera się podporami montażowymi, przykrywa kilkucentymetrowa warstwa nadbetonu.

Rodzaje stropów gęstożebrowych to:

  • Porotherm ‒ gęstożebrowy strop ceramiczny z pustakami o otworach sześciokątnych,
  • Teriva (Teriva I, I bis, II, III, Nowa) – przegrody poziome z betonowymi belkami nośnymi i pustakami z betonu lekkiego,
  • Ceram ‒ stropy z ceramicznymi pustakami wypełniającymi i belkami ze zbrojeniem zabetonowanym w ceramicznych kształtkach,
  • Akerman ‒ ma prefabrykowane żebra, a także pręty i strzemiona wbudowywane na budowie i zalewane podczas betonowania stropu.

 

Strop typu filigran

Takie stropy zwykle mają rozpiętość do ok. 8 m, rzadko do 12 m. Płyty żelbetowe (grubości 5‒7 cm) stropu typu filigran są produkowane na zamówienie, zgodnie z indywidualnym projektem, do konkretnej inwestycji. Płyty żelbetowe mają zabetonowane w zakładzie prefabrykacji pręty zbrojenia głównego. Nad powierzchnię płyt wystają kratownice, które łączy się z warstwą nadbetonu o grubości mniej więcej kilkunastu centymetrów. Płyty żelbetowe układa się na budowie za pomocą dźwigu.

 

Strop płytowy prefabrykowany

Stropy tego typu są produkowane w zakładach prefabrykacji i gotowe do ułożenia na budowie (wymagają użycia dźwigu). Ich dużą zaletą jest szybki montaż. Mogą być wykonane z betonu komórkowego (przeznaczone do domów, których ściany są wykonane z betonu komórkowego), jednak najpopularniejsze są płyty kanałowe. Prefabrykowane żelbetowe płyty kanałowe S, czyli płyty żerańskie, powstają z betonu C16/C20 i są zbrojone tradycyjnie prętami.

Alternatywą są płyty ze strunobetonu. W strunobetonie zbrojenie jest naciągane przed wylaniem mieszanki betonowej i stopniowo odprężane po osiągnięciu przez beton odpowiedniej wytrzymałości. Beton sprężony ma większą wytrzymałość niż tradycyjny żelbet. Płyty strunobetonowe produkowane na zamówienie są wykonane z betonu klasy C40/50. Lekkie panelowe płyty strunobetonowe montuje się z wozów wyposażonych w HDS.

 

Strop monolityczny

Może mieć dowolne kształty i być nawet o połowę droższy niż strop gęstożebrowy. Na strop monolityczny warto się zdecydować wtedy, gdy zatrudniamy profesjonalnych wykonawców, którzy poradzą sobie z trudnymi pracami i nie wprowadzą zmian na własną rękę.

Płyty żelbetowe oparte na wszystkich krawędziach o kształcie zbliżonym do kwadratu zbroi się dołem (pręty układa się blisko spodu płyt). W zależności od sposobu oparcia na podporach zbroi się je też górą. Płytę często zbroi się dwukierunkowo (pręty zbrojenia się krzyżują).

Zbrojenie układa się na pełnym deskowaniu, na specjalnych podkładkach dystansowych, które zapewnią dostateczne otulenie prętów betonem. Po ułożeniu zbrojenia zatapia się je w warstwie mieszanki betonowej. Strop osiąga pełną wytrzymałość po 3 tygodniach. Wtedy też można usunąć stemplowanie.

 

Strop drewniany

Stropy te najczęściej wykonuje się w domach drewnianych, z drewna litego lub klejonego. Ze względu na konstrukcję mogą być:

  • belkowe – ich konstrukcja to belki o wysokości do 40 cm i szerokości do 20 cm, rozmieszczone co 60–120 cm;
  • żebrowe – konstrukcję stanowią ich cienkie i wysokie żebra rozstawione co 30–60 cm, grubość stropu żebrowego to ok. 20 cm;
  • belkowo-żebrowe – mają belki i żebra oparte na belkach lub przymocowane do nich metalowymi łącznikami/wspornikami), grubość takiego stropu wynosi 20–30 cm.

 

Koszty budowy stropów

Strop gęstożebrowy – cena zależy od rozpiętości, bo ta z kolei wpływa na grubość. W stropach o dużej rozpiętości jest też więcej żeber rozdzielczych. Za belki do stropów Teriva trzeba zapłacić 60‒460 zł/szt., a za pustaki 7,50‒10 zł/szt. W stropach Fert, Ceram i Porotherm belki kosztują do 560 zł/szt., a pustaki około 13 zł/szt. Za pustaki do stropu Akermana trzeba zapłacić około do 8 zł/szt., za pełne lub ażurowe deskowanie – do 30 zł/m2, a jeśli będzie wynajęte – do 2 zł/m2 za dobę.

Strop monolityczny – cena wypożyczenia deskowania to ok. 2 zł/m2 za dobę, zbrojenia – ok. 4,5 zł/kg, mieszanki betonowej C25/30 – 275 zł/m3, a robocizny (wykonania szalunków, ułożenia zbrojenia i mieszanki betonowej) – ok. 150zł/m2.

Strop typu filigran kosztuje ok. 150 zł/m2, zbrojenie – ok. 4,50 zł/kg, mieszanka betonowa – 275 zł/m3, a jego transport na budowę i użycie dźwigu – do 5000 zł.

Strop prefabrykowany – cena żelbetowych płyt kanałowych to ok. 250 zł/m2, płyt strunobetonowych – 350 zł/m2, ze zbrojonego betonu komórkowego – 200–400 zł/m2. Ich wykonanie nie wymaga jednak deskowania (szalunków) ani stosowania podpór montażowych. Wynajęcie dźwigu samochodowego to wydatek rzędu 250 zł/h.

PODZIEL SIĘ: