Brama przesuwna – panelowa, teleskopowa, z napędem

Data dodania: 02.09.2021 | Monika Krzyśków
Drewniana brama przesuwna w ogrodzeniu domu
Facebook Messenger Twitter Mail

Brama wjazdowa to nie tylko wizytówka posesji. Powinna być niezawodna i wygodna w użytkowaniu. Warto zwrócić uwagę na bramy przesuwne, które występują w wersji samonośnej i szynowej. Co należy o nich wiedzieć?

Brama wjazdowa przesuwna podobnie jak uchylna może być wyposażona w automatykę. Takie rozwiązanie wybierane jest przede wszystkim ze względu na wygodę użytkowania ‒ aby wjechać na posesję, nie musisz wcale wysiadać z samochodu.

 

Brama przesuwna ‒ zalety i wady

Brama, która otwiera się wzdłuż wewnętrznego ogrodzenia, zajmuje niewiele miejsca na działce. Świetnie sprawdzi się więc na małej działce, jednak nie na wąskiej. Do otwarcia brama przesuwna wymaga po jednej stronie wolnego miejsca równego szerokości światła przejazdu powiększonej o około 30%. Ze względu na mechanizm przeciwwagi bramy przesuwnej produkt o szerokości 3 m w rezultacie będzie wymagał zachowania wolnej przestrzeni wzdłuż ogrodzenia na działce o szerokości ponad 4 m. W miejscu tym nie można również ustawiać żadnych przeszkód, takich jak kontener na śmieci, ani sadzić roślinności. Po stronie ogrodzenia, wzdłuż którego będzie przesuwać się brama, nie powinno się także planować furtki, gdyż będzie ona blokowana w momencie otwierania bramy.

Dużym walorem bram przesuwnych jest wygoda ich użytkowania. Otwierają się w łatwy sposób, zwłaszcza jeśli wyposażymy ją w automatykę. Jest również bardziej odporna na działanie wiatru niż brama skrzydłowa. Przy bramie przesuwnej występuje mniejsze ryzyko gwałtownego otwarcia lub zamknięcia się podczas silnego wiatru.

Dla niektórych inwestorów wadą bram przesuwnych są ich ceny. Montaż i zakup wersji przesuwnych wiąże się z wyższymi kosztami niż w przypadku bram dwu-skrzydłowych. Ich ceny zależą od zastosowanego materiału i wykończenia, jednak w większości przypadków trzeba będzie wydać ponad 2000 zł.

 

Budowa bramy wjazdowej przesuwnej ‒ wersja samonośna i szynowa

Ze względu na budowę bramy wjazdowe przesuwne można podzielić na samonośne i wersje na szynie.

  • Samonośne bramy przesuwne ‒ ich skrzydło przesuwa się kilka centymetrów nad podłożem, dzięki szynie zamontowanej w dolnej belce. Taki rodzaj bramy przesuwnej nie ma kontaktu z podłożem, dzięki czemu jest łatwiejszy w utrzymaniu w czystości i wygodniejszy w użytkowaniu. 
  • Bramy przesuwne na szynie ‒ ich konstrukcja opiera się na specjalnych szynach i rolkach, które są umieszczone w fundamencie. Należy pamiętać, że w szynie mogą gromadzić się zanieczyszczenia, które trzeba regularnie usuwać, by nie dopuścić do uszkodzenia mechanizmu.

 

Przed wyborem i montażem bramy garażowej lub na posesję zapoznaj się z przepisami. Na rynku dostępne są zarówno szynowe, jak i samonośne bramy przesuwne w różnych szerokościach. Według przepisów budowlanych ich minimalna szerokość musi wynosić 2,4 m, jednak dla większej wygody zaleca się wybór szerszej wersji. Im szersza brama, tym bardziej komfortowo będzie ci się wjeżdżać na posesję. Warto z tego względu wybrać bramę przesuwną o szerokości przynajmniej 4 m. Jeśli samochód parkujesz w garażu, najlepiej, aby szerokość bramy wjazdowej odpowiadała szerokości bramy garażowej ‒ w przypadku garażu dwustanowiskowego będzie to brama sporych rozmiarów. Takie rozwiązanie wiąże się przede wszystkim z kwestią estetyczną ogrodzenia i posesji. 

 

Brama przesuwna automatyczna

Ze względu na sposób otwierania bramy przesuwne można podzielić na manualne i automatyczne. Bramy mogą być otwierane ręcznie, jeśli waga ich skrzydła nie przekracza 150 kg. Wybierając sposób otwierania bramy, zastanów się, jak często będziesz z niej korzystać. Jeśli brama ma być przesuwana kilka lub kilkanaście razy dziennie, weź pod uwagę wersję z napędem. Automatyczna brama przesuwna jest przede wszystkim wysoce komfortowa w użytkowaniu ‒ zwłaszcza jeśli pilot będzie dopasowany zarówno do bramy wjazdowej, jak i garażowej. Napęd bramy przesuwnej może być schowany w słupku lub ustawiony na utwardzonej nawierzchni. Nie musisz go montować w tym samym czasie co bramę. Z powodzeniem możesz dokupić odpowiednio dobrany napęd po wykonaniu ogrodzenia i montażu bramy. Należy jednak pamiętać o dopasowaniu siłowników do wagi i rozmiaru bramy, a także do częstotliwości jej używania. O bramie z napędem warto pomyśleć jeszcze przed zagospodarowaniem terenu wokół domu, tak aby do napędu można było poprowadzić przewody elektryczne w gruncie.

 

PODZIEL SIĘ: